Jak na 70-tysięczne miasto jest nas garstka. Bądźcie misjonarzami nadziei, żebyśmy za cztery lata mogli wyrazić Bogu wdzięczność za przeszłość i nadzieję na przyszłość - zwracając się do suwalczan, uczestników mszy świętej w ramach Nowenny przygotowującej do jubileuszu 300-lecia Suwałk mówił ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej.
Rzeczywiście, jak na 70-tysięczne miasto - 250 do 300 osób wyrażających wdzięczność Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa, Rok Miłosierdzia i nadzieję na przyszłość, tę bliską związaną z pielgrzymką do Polski papieża Franciszka i Światowymi Dniami Młodzieży oraz tę dalszą z jubileuszem 300-lecia miasta, to była „garstka”. A „gdyby nie chrzest Mieszka I nie byłoby kamedułów na Wigrach, nie byłoby Suwałk. Starajmy się iść po śladach tych, którzy przywieźli Chrystusa na tę ziemię, tych którzy tworzyli jej przeszłość i tworzą przyszłość. Człowiek nie może żyć bez nadziei. Bądźmy ludźmi nadziei, którą jest Jezus Chrystus. Trwajmy w tym i bądźmy znakiem dla innych” – apelował w homilii ks. bp Jerzy Mazur.
Po mszy, odprawionej przed pomnikiem św. Jana Pawła II, w parku Konstytucji 3 Maja odbył się piknik rodzinny. Długa kolejka ustawiła się po „domową grochówkę na wędzonce” jakiej 300 litrów przygotowały panie z jadłodajni przy parafii św. Aleksandra.
Po raz pierwszy pokazano fragment fundamentów pierwszego kościoła zbudowanego w Suwałkach. Powstał on w latach 1710-1714. Był to kościół drewniany o wymiarach 40 x 12 m, trzynawowy, na kamiennych fundamentach, z dachem pokrytym gontem. Przetrwał zaledwie 106 lat i w roku 1820 został rozebrany, a w 1834 roku dokonano ekshumacji szczątków ludzkich z przykościelnego cmentarza, które złożono na obecnym cmentarzu na ul. Bakałarzewskiej. Z tego kościoła pw. św. Krzyża w konkatedrze św. Aleksandra są dwa obrazy, w tym obraz patrona parafii, oraz kamienna chrzcielnica, którą na co dzień można oglądać na placu przy Muzeum Marii Konopnickiej. Dzisiaj chrzcielnica ta znalazła się w parku, w miejscu, w którym przed ponad 300 laty był kościół. Wodą z tej chrzcielnicy bp Mazur poświęcił uczestników spotkania.
W części artystycznej wystąpił Tomek Kamiński z zespołem, znany z występów w Nocnej Zmianie Bluesa, dziś prezentujący muzykę chrześcijańską na najwyższym poziomie.
Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. I tylko pogoda była lepsza (w centrum nie padało, na os. Północ tak) niż frekwencja suwalczan. Może za rok będzie nas więcej, ale o to powinni zadać organizatorzy, którzy zrobili mało, żeby nie powiedzieć nic, dla rozpropagowania niedzielnej Nowenny i Pikniku Rodzinnego.