Już po raz drugi w bakałarzewskiej bibliotece zebrali się miłośnicy historii miejscowości położonych wzdłuż rzeki Rospudy. Mówiono o przeszłości regionu, działaniach wojennych, rolnictwie i pamięci jaką przechowują stare fotografie. Wójt Naruszewicz zapowiada, że takie spotkania organizowane będą cyklicznie.
- W niedzielne popoÅ‚udnie w sali bakaÅ‚arzewskiej biblioteki odbyÅ‚a siÄ™ II BakaÅ‚arzewska konferencja naukowa. Uczestniczyli w niej prelegenci z czterech nadrospudzkich gmin - mówi Tomasz Naruszewicz, wójt gminy BakaÅ‚arzewo.
Miłośnicy historii przyjechali tam z okolicznych wsi, Filipowa, Przerośli i Raczek. Frekwencja była duża i to do końca obrad. Organizatorzy podkreślają, że takie zainteresowanie warto wykorzystać. Dlatego konferencja odbywać się będzie cyklicznie co roku.
- Pierwszy referat wygłosiła Katarzyna Panek. Nauczycielka z Filipowa opowiadała o śladach osadnictwa, wielonarodowościowi i wielokulturowości swojej miejscowości - relacjonuje Naruszewicz.
Wójt również zabraÅ‚ gÅ‚os w historycznej dyskusji. Autor książek o losach BakaÅ‚arzewa opowiadaÅ‚ o ksiÄ™dzu Romualdzie JaÅ‚brzykowskim, przedwojennym proboszczu bakaÅ‚arzewskim. WykÅ‚ad wzbogacony byÅ‚ pokazem dawnych zdjęć zwiÄ…zanych z duchownym.
O BakaÅ‚arzewie opowiadaÅ‚ też nauczyciel MirosÅ‚aw Surmacz. Prezes Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Ziemi BakaÅ‚arzewskiej omówiÅ‚ walki o BakaÅ‚arzewo w schyÅ‚kowej fazie II wojny Å›wiatowej. Zgromadzeni zapoznali siÄ™ ze zdjÄ™ciami, planami i mapami radzieckimi.
W czasie cofnÄ…Å‚ siÄ™ też StanisÅ‚aw Sówka z BakaÅ‚arzewa. OmówiÅ‚ on szlak bojowy bakaÅ‚arzewskiego piÅ‚sudczyka.
- Autor w latach siedemdziesiÄ…tych wieku Sókwa spisaÅ‚ szereg wywiadów z najstarszymi mieszkaÅ„cami gminy BakaÅ‚arzewo, w tym z piÅ‚sudczykiem Feliksem Tomkiewiczem. DziÄ™ki temu powstaÅ‚o niezwykle ciekawe widowisko z udziaÅ‚em uczniów ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w BakaÅ‚arzewie. Odtworzono też szlak bojowy Feliksa Tomkiewicza z 1920 roku – opowiada wójt gminy.
Swój czas mieli również trzej przedstawiciele Raczek. Marcin Halicki z Gminnego OÅ›rodka Kultury opowiedziaÅ‚ o znaczeniu dawnej fotografii w badaniach regionu. Badacz zaprezentowaÅ‚ część swych zbiorów. RozdaÅ‚ też egzemplarze swego najnowszego albumu.
- Nie spodziewaÅ‚em siÄ™, jakie perÅ‚y historyczne kryjÄ… siÄ™ w albumach rodzinnych mieszkaÅ„ców Raczek. To opowieść o ludziach z której tÅ‚a można odczytać historiÄ™. WydaliÅ›my dwie książki, ale materiaÅ‚ów mamy na kilka kolejnych – akcentuje Halicki.
O rozwoju nadrospudzkiego rolnictwa mówiÅ‚ Marek Sidor, pracownik suwalskiego Archiwum PaÅ„stwowego. Historyk mówiÅ‚ o dawnymi narzÄ™dziami rolniczymi wprowadzanymi przez generaÅ‚a Ludwika MichaÅ‚a Paca w dobrach dowspudzkich oraz o powstawaniu kóÅ‚ek rolniczych.
Po nim wystÄ…piÅ‚ kolejny mieszkaniec Raczek. Marcin Sobotka, pracownik PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Zawodowej, podjÄ…Å‚ próbÄ™ lokalizacji carskich strażnic granicznych w okolicy rzeki Rospudy.
- Są to badania nowatorskie i ciekawe - podkreśla Naruszewicz.
ZagadkÄ™ koÅ›cioÅ‚a w Borawskich rozwikÅ‚ywaÅ‚ Adam Marcówka z Towarzystwa PrzyjacióÅ‚ Ziemi BakaÅ‚arzewskiej. Autor omówiÅ‚ zarys dziejów swojej rodzinnej wsi Borawskie oraz przedstawiÅ‚ wÄ…tek istnienia tam Å›wiÄ…tyni rzymskokatolickiej w okresie miÄ™dzywojennym.
O PrzeroÅ›li mówiÅ‚ Kazimierz LeoÅ„czuk. Zebrani dowiedzieli siÄ™ od niego o najciekawszych atrakcjach gminy PrzeroÅ›l. W tym o drewnianej dzwonnicy z 1790 roku, starej XIX-wiecznej plebanii, figurze Å›w. Agaty, jeziorze HaÅ„cza oraz miejscu straceÅ„ dziaÅ‚aczy niepodlegÅ‚oÅ›ciowego podziemia z1944 roku.
Ostatnie wystąpienie dotyczyło dziedzictwa przyrodniczego okolicy Rospudy. Jego autorka, Krystyna Żukowska, jest nauczycielką przyrody w bakałarzewskiej szkole.
- OmówiÅ‚a florÄ™ i faunÄ™ Doliny a także nowo powstaÅ‚Ä… Å›cieżkÄ™ ekologicznÄ… w BakaÅ‚arzewie, która jest najnowszÄ… atrakcjÄ… turystycznÄ… miasteczka - podkreÅ›la Tomasz Naruszewicz.
(mkapu)