22.07.2014

Obcięte palce, zwichnięcia i złamania. Praca rolnika - zawód wysokiego ryzyka

Obok górnictwa i budownictwa rolnictwo jest jedną z najbardziej niebezpiecznych gałęzi produkcji.

Każdego roku w kraju dochodzi do okoÅ‚o 20 tys. wypadków podczas wykonywania prac rolniczych. W powiecie suwalskim i sejneÅ„skim, to okoÅ‚o 200 wypadków rocznie. Ich skutki czÄ™sto odczuwalne sÄ… przez caÅ‚e życie. Niejednokrotnie koÅ„czÄ… siÄ™ trwaÅ‚ym kalectwem. ZdarzajÄ… siÄ™ również wypadki Å›miertelne.

Wypadków coraz mniej, ale wciąż dużo

Karol RowiÅ„ski, specjalista do spraw prewencji w Placówce Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia SpoÅ‚ecznego w SuwaÅ‚kach pracuje 5, 5 roku. WiÄ™kszość tego czasu spÄ™dziÅ‚ w terenie. Odwiedza każde gospodarstwo, w którym doszÅ‚o do wypadku.  Sprawdza, jak do niego doszÅ‚o i czy wypadek miaÅ‚ Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek z wykonywanÄ… pracÄ… rolniczÄ…. TÅ‚umaczy, szkoli, przestrzega. Jak mówi, z bezpieczeÅ„stwem na wsi jest coraz lepiej.

W 2012 roku na terenie powiatów suwalskiego i sejneÅ„skiego, oprócz Gminy Giby, którÄ… „opiekuje siÄ™” KRUS w Augustowie, doszÅ‚o do 233 nieszczęśliwych wypadków, w 2013 do 189. W tym roku, do 20 lipca, zgÅ‚oszono 99 wypadków. W analogicznym okresie 2013 zanotowano 103 wypadki. WiÄ™cej wypadków ma miejsce na terenie powiatu suwalskiego.  Powiat sejneÅ„ski obejmuje bowiem dużo mniejszy obszar.

- Statystyki sÄ… optymistyczne. Rolnicy sÄ… coraz bardziej Å›wiadomi zagrożeÅ„. Widać, że szkolenia organizowane przez KRUS w gminach i Å›wietlicach wiejskich, akcje prewencyjne, konkursy dla dzieci i mÅ‚odzieży zamieszkujÄ…cej na wsiach, przynoszÄ… rezultaty – mówi RowiÅ„ski.

Prawie 100 wypadków i to jeszcze przed żniwami, to jednak wciąż dużo. Za liczbami kryjÄ… siÄ™ niejednokrotnie prawdziwe tragedie: inwalidztwo, brak możliwoÅ›ci dalszego prowadzenia gospodarstwa, konieczność zmiany zawodu.

- SpoÅ›ród 80 zakoÅ„czonych w tym roku postÄ™powaÅ„ wypadkowych, 29 to urazy, do których doszÅ‚o w wyniku upadku:  w oborach, chlewach, na podwórku, ze schodów, z drabin. Kolejne 20, to obrażenia doznane przy obsÅ‚ugiwaniu zwierzÄ…t, gÅ‚ównie bydÅ‚a. TrzeciÄ… grupÄ™ stanowiÄ… wypadki przy pozyskiwaniu drewna opaÅ‚owego, albo robienia koÅ‚ków do grodzenia pastwisk, a wiÄ™c zwiÄ…zane z obsÅ‚ugÄ… piÅ‚ tarczowych i spalinowych. Do tej pory byÅ‚o ich 18.

SÄ… to niejednokrotnie bardzo poważne obrażenia. GÅ‚ównie utrata palców – relacjonuje RowiÅ„ski.

Urazy, których najczęściej doznajÄ… rolnicy, to w 90 proc. zwichniÄ™cia, skrÄ™cenia i zÅ‚amania koÅ„czyn.

Ważne osłony, buty, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek

Wiele zależy od zdrowego rozsÄ…dku rolników, zachowywania przez nich zasad ostrożnoÅ›ci i dbaÅ‚oÅ›ci o stan maszyn i narzÄ™dzi. Maszyny rolnicze, zwÅ‚aszcza ich ruchome części, powinny mieć specjalne osÅ‚ony. Dotyczy to też piÅ‚ tarczowych.

- CzÄ™sto rolnicy piÅ‚ujÄ… drewno na jakiÅ› starych samoróbkach, na nierównych blatach – mówi RowiÅ„ski.

- Do upadków dochodzi czÄ™sto, bo rolnicy lubiÄ… nosić wygodne, ale niekoniecznie bezpieczne obuwie. Latem noszÄ… buty piankowe, klapki. ZimÄ… królujÄ… gumofilce. W takich butach noga nie jest stabilna. Trzeba pamiÄ™tać, że buty powinny posiadać protektor, siÄ™gać za kostkÄ™. Także do czyszczenia obór czy chlewni należy wkÅ‚adać gumowce z odpowiedniÄ… podeszwÄ…. Nie Å›liskie – tÅ‚umaczy specjalista KRUS.

Aby poprawić bezpieczeństwo pracy, często wystarczy niewiele. Na przykład haki dorobione do drabiny, zabezpieczenie jej podstawy przed poślizgnięciem za pomocą specjalnych wypustek, mogą niejednokrotnie zapobiec tragedii.

- Do piÅ‚owania drewna trzeba zdejmować rÄ™kawice, ponieważ każde dotkniÄ™cie materiaÅ‚em do zÄ™ba tarczy tnÄ…cej powoduje najczęściej amputacjÄ™ koÅ„czyny na wysokoÅ›ci pochwycenia materiaÅ‚u – mówi RowiÅ„ski.

Na pole wozić drabinÄ™, aby nie trzeba byÅ‚o schodzić z przyczepy po burtach, albo skakać. Podczas wspólnej pracy rolnicy powinni uważnie obserwować siebie nawzajem. Dawać sobie odpowiednie sygnaÅ‚y.

Gubią rutyna i pośpiech

Rolnicy, którzy prowadzÄ… gospodarstwo od wielu lat, mogÄ… z czasem stracić czujność.

- Wydaje siÄ™ im, że skoro hodujÄ… zwierzÄ™ od maÅ‚ego, to sÄ… w stanie przewidzieć jego reakcje. A tymczasem może siÄ™ zdarzyć, że krowa na co dzieÅ„ spokojna,  zaatakuje, pociÄ…gnie, kopnie, bo na przykÅ‚ad pogryzÅ‚y jÄ… jakieÅ› insekty, albo zbyt dÅ‚ugo przebywaÅ‚a na sÅ‚oÅ„cu  - mówi RowiÅ„ski.

Zwierzęta stają się bardzo nerwowe, gdy pracuje przy nich osoba będąca pod wpływem alkoholu, albo, gdy do obory wchodzi ktoś obcy.

Plony rolników w dużej mierze zależne sÄ… od pogody. Dlatego czÄ™sto podczas wykonywania prac polowych gospodarze bardzo siÄ™ spieszÄ….

- Rocznie dochodzi do okoÅ‚o 5 przypadków, gdy rolnik doznaje urazu, bo naprawiaÅ‚ coÅ› bez uprzedniego wyÅ‚Ä…czenia maszyny. Jednego z rolników pod Augustowem prasa omal nie wciÄ…gnęła do Å›rodka. ByÅ‚ na tyle silny, że daÅ‚ radÄ™ siÄ™ wyrwać. StraciÅ‚ póÅ‚ rÄ™ki – opowiada Karol RowiÅ„ski.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych, trzeba wyłączać maszynę. Jeśli w gospodarstwie są dzieci, trzeba też zabierać kluczyki. Lepiej zwolnić niż potem resztę życia żałować.

- ZdarzajÄ… siÄ™ jednak wypadki, którym nie można zapobiec. Na przykÅ‚ad jeden z rolników w wyniku silnego podmuchu wiatru zostaÅ‚ uderzony drzwiami ciÄ…gnika rolniczego, inny ciężkimi drzwiami obory. ZdarzyÅ‚o siÄ™ również, że rolnik podczas wykonywania prac polowych doznaÅ‚ zawaÅ‚u – opowiada.

Dzieci i emeryci siÄ™ nie liczÄ…

Niestety, chociaż czÄ™sto ofiarami wypadków padajÄ… dzieci pomagajÄ…ce rodzicom, albo rodzice gospodarzy, nie mogÄ… oni liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie z KRUS. PrzykÅ‚adem mogÄ… być trzy przypadki z terenu gminy Raczki. Podczas ubiegÅ‚orocznych żniw zginÄ…Å‚ nastolatek wciÄ…gniÄ™ty w prasÄ™ belujÄ…cÄ…. W tym roku mieszkaniec Kuriank II zostaÅ‚ przygnieciony przez ciÄ…gnik, inny spadÅ‚ z kombajnu. Ich rodziny nie dostanÄ… odszkodowaÅ„. ChÅ‚opak nie byÅ‚ pÅ‚atnikiem skÅ‚adek KRUS. Jeszcze siÄ™ uczyÅ‚. Dwaj kolejni mężczyźni, to emeryt i rencista.

- O odszkodowanie może ubiegać się jedynie osoba ubezpieczona w KRUS - tłumaczy Rowiński.

Ale jest inna, pozytywna wiadomość. Wypadki rolnicze nie ulegają przedawnieniu.

- Najlepiej, jeÅ›li poszkodowany zgÅ‚osi siÄ™ do KRUS w terminie do 14 dni od momentu wypadku, co w znacznym stopniu uÅ‚atwi przeprowadzenie oglÄ™dzin miejsca wypadku i przedmiotów zwiÄ…zanych z wypadkiem, oraz ustalenie przyczyn i okolicznoÅ›ci zaistniaÅ‚ego zdarzenia - opowiada RowiÅ„ski.

 

Justyna Brozio

 

Czytaj też:

[08.07.2014] Sidory. Kombajn zsunął się z drogi [zdjęcia]

[05.07.2014] Mężczyzna zginął pod kołami ciągnika

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie