Wiosną i latem alergików i astmatyków elektryzują wiadomości o kolejnych alergenach, które okresowo pojawiają się w powietrzu. Od kilku lat wszyscy jesienią i zimą zwracamy uwagę na poziom smogu w miastach, miasteczkach, a także w kotlinach górskich.
Nie ulega wątpliwości, że z roku na rok pogarsza się jakość powietrza, jakim oddychamy, a rządowe czy samorządowe programy walki ze smogiem wydają się tylko kroplą w morzu potrzeb. Dlatego właśnie coraz częściej i chętniej inwestujemy w urządzenia, które w domach, biurach, przedszkolach i szkołach pomagają zadbać o jakość powietrza. Taka inwestycja to zdrowie i życie, a warto wiedzieć, jaki oczyszczacz będzie najlepszy.
Czym jest oczyszczacz powietrza?
Na rynku znaleźć można szereg różnych oczyszczaczy powietrza, które mają odmienne parametry, są dedykowane do pomieszczeń określonej wielkości, a także mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak jonizowanie i nawilżanie, które niewątpliwie poprawiają komfort życia. Przede wszystkim urządzenie musi jednak doskonale oczyszczać powietrze z najdrobniejszych zanieczyszczeń, kurzu, roztoczy, alergenów, dymu papierosowego i wielu innych pyłów, które niekorzystanie wpływają na poziom naszego życia i zdrowie. Specjalistyczne urządzenia będą sprawdzać się przede wszystkim w miejscach, w których żyją małe dzieci i osoby starsze oraz ci, którzy cierpią na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Dla wielu z nich czyste powietrze nie jest tylko kwestią komfortu.
Jak działa oczyszcza powietrza?
Niektórzy mówią, że rosnąca popularność oczyszczaczy powietrza na przykład w sklepie https://www.castorama.pl/ jest efektem mody, a sam smog jako zjawisko jest demonizowany przez media i organizacje społeczne. Alarmy smogowe, a nawet funkcjonalne aplikacje, które możemy w smartfonach zainstalować, pokazują wyraźnie, że powietrze jest złej jakości i zarówno przemysł, jak i ogrzewanie domów czy spaliny wpływają na ilość pyłów zawieszonych, które są szczególnie dotkliwe w czasie bezwietrznej pogody. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w filtry o różnych właściwościach i parametrach i dzięki temu, zasysając powietrze, są w stanie oczyścić je z zanieczyszczeń, mikroorganizmów, pyłków, alergenów, kurzu, roztoczy, dymu papierosowego, zarodników grzybów i bakterii. W wielu wariantach również nawilżają powietrze i sprawiają, że jest ono mniej suche, a tym samym przyjemniejsze oraz usuwają nieprzyjemne zapachy. Jak się można domyślać, w wielu miejscach oczyszczacze będą działać przez całą dobę, a warto pamiętać, że muszą stać w miejscach, w których przebywamy najczęściej, choć przecież trzeba zadbać o powietrze w całym domu czy mieszkaniu. Albo będziemy urządzenie przestawiać, albo będziemy mieć ich kilka. Wiele zależy od potrzeb i możliwości.
Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
Za największe zanieczyszczania jest odpowiedzialny człowiek. To spaliny, działalność grzewcza i przemysłowa wpływają na jakość powietrza i to, że pojawia się i utrzymuje smog. Szkodliwe gęste zawieszone mgły najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym i są bardzo groźne dla zdrowia i życia. Szacuje się, że kilkadziesiąt tysięcy Polaków co roku umiera z powodu chorób wywołanych przez smog. Ta swoista mieszanina pyłów, gazów i spalin nie pozwala oddychać i każda aktywność na świeżym powietrzu rodzi obawy o stan błon śluzowych dróg oddechowych i oczu. To w efekcie może prowadzić do chorób układu oddechowego i krwionośnego, spadku odporności, alergii, przewlekłego zmęczenia oraz powstawania innych chorób, które jeszcze w tym momencie ciężko jest powiązać ze szkodliwym wpływem smogu i cywilizacji.
Podejmujemy różne działania, by walczyć ze smogiem, a także by sprawić, że codzienne aktywności będą zdrowsze. W modzie są maski antysmogowe, a coraz więcej osób inwestuje w oczyszczacze powietrza nie tylko do mieszkań, ale również do pracy, ośrodków zdrowia, instytucji oświatowych. Na rynku znajdziemy szereg różnych urządzeń, które różnią się funkcjami i parametrami takimi jak na przykład wydajność poziom hałasu czy też energooszczędność. Najważniejszym elementem będzie jednak rodzaj użytych filtrów. Najpopularniejsze są filtry cząsteczkowe HEPA. Są one zrobione z wełny szklanej i wychwytują nawet mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń. Poza tym urządzenia mogą być wyposażone w filtry węglowe, które wykorzystują właściwości węgla aktywowanego. W ten sposób można usunąć zanieczyszczenia o różnej wielkości i dlatego w odmiennych konfiguracjach producenci łączą konkretne typy filtrów.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Oczyszczone powietrze o odpowiedniej wilgotności jest dla człowiek fundamentem zdrowia. Dlatego właśnie warto w ten komfort zainwestować szczególnie wtedy, gdy borykamy się z alergiami przesuszonymi śluzówkami, podrażnionymi drogami oddechowymi i dodatkowo mieszkamy w miejscach, które nie sprzyjają zdrowiu. Choć zielonych miejsc na mapie Polski jest coraz mniej. Dobry oczyszczacz powinien więc nie tylko usuwać zanieczyszczenia, ale również jonizować i nawilżać powietrze, a szereg czujników sam dostosowuje intensywność działania urządzenia do faktycznych potrzeb. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html.
Przy wyborze konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę na jego parametry i przede wszystkim jakość i ilość filtrów. Poza tym ważne będzie niskie zużycie energii oraz poziom wytwarzanego hałasu. W oczyszczeniach pojawiają się również funkcjonalne udogodnienia takie jak intuicyjny system sterowania, moduły ECO, tryb pracy nocnej oraz liczne czujniki i wilgotności i zanieczyszczeń.
(materiał promocyjny)