Klub Sportowy Polonia Raczki świętuje w tym roku 70 lat istnienia. Z tej okazji w minioną niedzielę na stadionie w Raczkach odbyły się oficjalne uroczystości, podczas którym podziękowano wszystkim zawodnikom, trenerom, kibicom i sympatykom klubu. Wzięli w nich udział m.in. Prezes Podlaskiego OZPN Sławomir Kopczewski, a także doskonale znani w środowisku sportowym, pochodzacy z Raczek, Bogdan i Janusz Basałajowie.
Z okazji jubileuszu Marcin Świeżyński, wiceprezes KS Polonia Raczki, piłkarz oraz trener drużyn młodzieżowych, przygotował rys historyczny Klubu. Zachęcamy do lektury.
Rys historyczny Klubu Sportowego Polonia Raczki
(rys powstał z okazji 70-lecia powstania Klubu)
PoczÄ…tki klubu piÅ‚karskiego w Raczkach siÄ™gajÄ… czasów powojennych, kiedy to zmÄ™czeni wojennÄ… pożogÄ… ludzie tÄ™sknili za normalnym życiem, a jednym z jego przejawów byÅ‚o uprawianie sportu. MieszkaÅ„cy Gminy Dowspuda, przeksztaÅ‚conej później w GminÄ™ Raczki, mecze piÅ‚ki nożnej miÄ™dzy sÄ…siadujÄ…cymi wsiami rozgrywali na prowizorycznych boiskach. WÅ›ród lokalnych entuzjastów sportu powstaÅ‚ pomysÅ‚, aby nieformalnÄ… grupÄ™ sportowÄ… wprowadzić w strukturÄ™ powstaÅ‚ych w latach powojennych Ludowych ZespoÅ‚ów Sportowych. W 1953 roku zarejestrowany zostaÅ‚ Ludowy ZespóÅ‚ Sportowy Raczki, a osobÄ… której zawdziÄ™czamy jego zaÅ‚ożenie byÅ‚ pochodzÄ…cy z okolic SuwaÅ‚k, PrzewodniczÄ…cy Rady Powiatowej LZS Józef Jasionowski.
Inne źródÅ‚a historyczne podajÄ…, że osobÄ… zakÅ‚adajÄ…cÄ… drużynÄ™ piÅ‚karskÄ… byÅ‚ pochodzÄ…cy z Raczek Franciszek KuÅ‚akowski. W tej wersji drużyna z Raczek powstaÅ‚a na poczÄ…tku lat 50 XX wieku w ramach powstawania w tamtym okresie powszechnych organizacji SÅ‚użba Polsce, a swój pierwszy historyczny mecz wspomniana drużyna rozegraÅ‚a na przykoÅ›cielnym boisku w Raczkach z drużynÄ… stacjonujÄ…cego wtedy Wojska Polskiego. Można tylko domniemywać, że drużyna Franciszka KuÅ‚akowskiego doÅ‚Ä…czyÅ‚a do struktur LZS i w taki sposób powstawaÅ‚a drużyna LZS Raczki.
W poczÄ…tkowych latach funkcjonowania LZS Raczki, oprócz piÅ‚ki nożnej uprawiane byÅ‚y również inne dyscypliny sportowe, takie jak: siatkówka, piÅ‚ka rÄ™czna, koszykówka oraz tenis stoÅ‚owy. Rozwój sekcji piÅ‚ki nożnej zapewniÅ‚a budowa stadionu piÅ‚karskiego w Raczkach. Stadion w Raczkach powstaÅ‚ w latach 50 XX wieku i do dnia dzisiejszego jego lokalizacja nie ulegÅ‚a zmianie, stadion znajduje siÄ™ przy obecnej ulicy Zielonej w Raczkach. W kolejnych dziesiÄ™cioleciach bywaÅ‚o, że z powodu remontu czy stanu murawy, mecze piÅ‚ki nożnej rozgrywane byÅ‚y również na stadionie szkolnym w Dowspudzie.
Piłkarze LZS Raczki 1953 r.
WedÅ‚ug istniejÄ…cych źródeÅ‚ historycznych w roku 1959 drużyna LZS Raczki uczestniczyÅ‚a w rozgrywkach grupy IV klasy C prowadzonych przez BiaÅ‚ostocki OkrÄ™gowy ZwiÄ…zek PiÅ‚ki Nożnej. Drużyna z Raczek rywalizowaÅ‚a z drużynami Wigier II SuwaÅ‚ki, Warmii II Grajewo oraz LZS Nowa WieÅ›. Być może w latach 1953-1958 LZS Raczki również braÅ‚a udziaÅ‚ w okrÄ™gowych rozgrywkach w piÅ‚ce nożnej województwa biaÅ‚ostockiego w klasie C, ale ze wzglÄ™du na brak tabel nie możemy mieć co do tego caÅ‚kowitej pewnoÅ›ci.
WÅ›ród zawodników grajÄ…cych w poczÄ…tkach funkcjonowania LZS Raczki, to znaczy w latach 50 i 60 XX wieku, należy wymienić Józefa JegliÅ„skiego, Józefa Kulbackiego, Macieja ÅšwiÄ…tkowskiego, Romualda Fiodora, Szczepana Fiodora, Jana JegliÅ„skiego, Mariana Patrona, Henryka OÅ‚dakowskiego, MieczysÅ‚awa Butkiewicza, Kazimerza Grajewskiego i CzesÅ‚awa Bubrowskiego. WiÄ™kszość piÅ‚karzy stanowili mieszkaÅ„cy Raczek, po powstaniu w 1964 roku ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ w Dowspudzie sporÄ… część drużyny stanowili uczniowie wspomnianej szkoÅ‚y.
W poczÄ…tkach lat 60 XX wieku drużyna LZS Raczki rywalizowaÅ‚a w klasie B okrÄ™gowych rozgrywek w piÅ‚ce nożnej województwa biaÅ‚ostockiego. O tym jak byÅ‚y to inne czasy w porównaniu z obecnymi niech Å›wiadczy fakt, że drużyna na mecze wyjazdowe czÄ™sto podróżowaÅ‚a regionalnymi pociÄ…gami maszerujÄ…c w tym celu na odlegÅ‚y dworzec PKP, a po meczach czekaÅ‚a na kurs powrotny pociÄ…gu.
W drugiej poÅ‚owie lat 60 i na poczÄ…tku lat 70 XX wieku drużyna LZS Raczki nie uczestniczyÅ‚a w rozgrywkach ligowych. Istotnym wydarzeniem jest sezon 1972/1973 w którym w 39. edycji okrÄ™gowych rozgrywek w piÅ‚ce nożnej województwa biaÅ‚ostockiego po raz pierwszy zostaje zgÅ‚oszona drużyna Polonii Raczki. We wspomnianym sezonie drużyna z Raczek zajmuje 3 miejsce w grupie IV klasy B grajÄ…c przeciwko drużynom: Wigier II SuwaÅ‚ki, Wissy Szczuczyn, Stara Olecko, Junaka GoÅ‚dap, LZS POM Augustów, Hutnika Kowale Olecko, Jegrzni Rajgród, LZS Ciche oraz DÄ™bu DÄ…browa BiaÅ‚ostocka.
W kolejnych sezonach Polonia Raczki uczestniczy w rozgrywkach BiaÅ‚ostockiego OZPN, a od sezonu 1976/1977 drużyna gra w nowopowstaÅ‚ych okrÄ™gowych rozgrywkach w piÅ‚ce nożnej województwa suwalskiego. Ważnym momentem w historii drużyny jest objÄ™cie w niej funkcji trenera przez pochodzÄ…cego z Raczek Aleksandra Czupra. Aleksander byÅ‚ miÄ™dzy innymi piÅ‚karzem Jagielloni BiaÅ‚ystok i Wigier SuwaÅ‚ki, a w latach 1975 – 1987 trenowaÅ‚ drużynÄ™ Polonii Raczki. W tamtych oraz wczeÅ›niejszych latach, osobÄ… peÅ‚niÄ…cÄ… funkcjÄ™ prezesa klubu byÅ‚ pochodzÄ…cy z podraczkowskich Rudnik Ryszard Drażba.
W drugiej poÅ‚owie lat 70 i na poczÄ…tku lat 80 drużyna gra w klasie B oraz w klasie A Suwalskiego OZPN. JednoczeÅ›nie prężnie w klubie funkcjonuje sekcja tenisa stoÅ‚owego, którego zawodnik Józef LipiÅ„ski zajmuje 4 miejsce w rozgrywkach wojewódzkich.
Lata 70 i 80 XX wieku to nadal Å›wiadectwo ambicji piÅ‚karzy i dziaÅ‚aczy, którzy mimo trudnych czasów PRL utrzymywali dziaÅ‚alność klubu. W tamtych czasach szatnia na stadionie w Raczkach zbudowana byÅ‚a z desek, a o sprzÄ™t piÅ‚karski byÅ‚o bardzo trudno. PiÅ‚karze nie grali w ochraniaczach, a jako obuwie piÅ‚karskie sÅ‚użyÅ‚y im jedynie buty z ostrymi, wkrÄ™canymi korkami. ZdarzaÅ‚o siÄ™, że treningi w okresie zimowym przeprowadzane byÅ‚y w remizie strażackiej w Raczkach, a na mecze wyjazdowe drużyna jeździÅ‚a NRD-owskim Roburem.
W sezonie 1984/1985 w klasie B suwalskiego OZPN, bÄ™dÄ…cej wtedy 6 poziomem rozgrywek piÅ‚ki nożnej w Polsce drużyna Polonii Raczki zajmuje 1 miejsce. W sezonie 1986/1987 drużyna rywalizujÄ…ca w klasie A (5 poziom rozgrywek) zajmuje 9 miejsce majÄ…c za przeciwników drużyny: Mamry Giżycko, TÄ™cza Oracze, Olimia MiÅ‚ki, Mazur II EÅ‚k, Jurand Bemowo Piskie, Pomorzanka Sejny, Pomorzan Prostki, Znicz BiaÅ‚a Piska, Meprozet Orzysz, PogoÅ„ Ryn, MKÅ» MikoÅ‚ajki, Orkan DrygaÅ‚y oraz Mazur Wydminy.
Na przeÅ‚omie lat 80 i 90 XX wieku funkcjÄ™ trenera drużyny obejmuje Bogdan BasaÅ‚aj. GrajÄ…c i jednoczeÅ›nie trenujÄ…c drużynÄ™ Bogdan nabiera doÅ›wiadczenia, które w późniejszych latach owocuje min. objÄ™ciem funkcji prezesa WisÅ‚y Kraków. BezpoÅ›rednio po Bogdanie trenerem drużyny zostaje kolejny pochodzÄ…cy z Raczek piÅ‚karz Polonii Raczki Feliks ÅšwieżyÅ„ski, a nastÄ™pnie drużynÄ… kieruje ówczesny wikariusz parafii w Raczkach ksiÄ…dz Tadeusz Herman.
Piłkarze Polonii Raczki na turnieju w Bakałarzewie, koniec lat 90 XX wieku
W zwiÄ…zku ze zmianÄ… pokoleniowÄ… piÅ‚karzy w sezonach 1990/1991, 1993/1994 oraz 1994/1995 drużyna nie zostaje zgÅ‚oszona do rozgrywek, a od sezonu 1995/1996, przy wspóÅ‚pracy ówczesnego Wójta Gminy Raczki Romana Fiedorowicza oraz zaangażowaniu kierownika drużyny Antoniego Karasia Polonia Raczki reaktywuje swojÄ… dziaÅ‚alność i do dnia dzisiejszego nieprzerwanie uczestniczy w rozgrywkach ligowych.
W sezonie 1998/1999, po wygranych barażach z drużynÄ… Mazura Wydminy Polonia Raczki po raz pierwszy uczestniczy w rozgrywkach na poziomie Klasy OkrÄ™gowej (ówczesny 5 poziom rozgrywek piÅ‚ki nożnej w Polsce) i gra w niej nieprzerwanie do sezonu 2002/2003. W sezonie 1999/2000 grajÄ…c w Klasie OkrÄ™gowej, drużyna Polonii po raz ostatni uczestniczy w rozgrywkach suwalskiego OZPN, wyprzedzajÄ…c w koÅ„cowej tabeli takie drużyny jak MKS Orzysz, VÄ™goria WÄ™gorzewo czy Nida Ruciane Nida.
Polonia Raczki z trenerem Leonem Sawickim, lata przełomu XX i XXI wieku
Od sezonu 2000/2001 drużyna uczestniczy w rozgrywkach prowadzonych przez Podlaski ZwiÄ…zek PiÅ‚ki Nożnej. Po roku przerwy w A klasie Polonia Raczki w sezonie 2004/2005 powraca do Klasy OkrÄ™gowej i gra w niej nieprzerwanie aż do sezonu 2014/2015. W sezonie 2008/2009 drużyna rywalizujÄ…ca w Klasie OkrÄ™gowej zajmuje 6 miejsce wyprzedzajÄ…c takie drużyny jak Sparta Szepietowo czy KS Åšniadowo. W poczÄ…tkowych latach XXI wieku funkcjÄ™ trenerów drużyny seniorów obejmowali byli piÅ‚karze Polonii Matusz JegliÅ„ski i WiesÅ‚aw JabÅ‚oÅ„ski, a także byli piÅ‚karze Wigier SuwaÅ‚ki Leon Sawicki oraz Wawrzyniec Kropiwnicki.
Polonia Raczki, mecz ligowy w Raczkach, poczÄ…tki XXI wieku
Aktualnie drużyna Polonii Raczki przy wsparciu obecnego Wójta Andrzeja Szymulewskiego oraz zaangażowaniu kierownika drużyny Mariusza Zalewskiego, a także zarzÄ…du na czele z prezesem klubu PawÅ‚em Likiem stara siÄ™ kontynuować historiÄ™ zapoczÄ…tkowanÄ… 70 lat temu. W klubie obecnie istniejÄ… 3 drużyny mÅ‚odzieżowe, które na nowo wyremontowanym, nowoczesnym stadionie bÄ™dÄ… miaÅ‚y optymalne warunki do rozwoju piÅ‚karskiego. Natomiast mÅ‚oda wiekowo drużyna seniorów na czele z obecnym trenerem i jej wieloletnim piÅ‚karzem JarosÅ‚awem MichaÅ‚owskim, który w sezonie 2018/2019 już raz wprowadziÅ‚ drużynÄ™ do Klasy OkrÄ™gowej, ma możliwoÅ›ci oraz umiejÄ™tnoÅ›ci, aby ten wyczyn powtórzyć, a nawet poprawić, awansujÄ…c do jeszcze wyższych poziomów rozgrywek ligowych.
KoÅ„czÄ…c rys historyczny warto podziÄ™kować WSZYSTKIM piÅ‚karzom, którzy przez te wszystkie lata grali w klubie z Raczek. Każde pokolenie miaÅ‚o wyróżniajÄ…cych siÄ™ piÅ‚karzy o których być może warto kiedyÅ› wspomnieć, ale to dziÄ™ki wszystkim zawodnikom – bardziej i mniej utalentowanym Polonia Raczki stanowi sportowe dziedzictwo Gminy Raczki, a jednoczeÅ›nie, od kilkudziesiÄ™ciu lat, znajduje siÄ™ na piÅ‚karskiej mapie Polski.
Raczki, 16.07.2023 r.
Autor opracowania: Marcin Świeżyński - wiceprezes KS Polonia Raczki, piłkarz oraz trener drużyn młodzieżowych
ŹródÅ‚a opracowania:
Rozmowy oraz wywiady z byłymi trenerami, piłkarzami, rodzinami piłkarzy Polonii Raczki oraz mieszkańcami Raczek i okolic
Pomoc przy opracowaniu pierwszego historycznego składu drużyny: Raczkowskie Archiwalia
Wyniki ligowe:
Archiwum Gazety WspóÅ‚czesnej oraz Kuriera Porannego; Strona oficjalna Podlaskiego ZwiÄ…zku PiÅ‚ki Nożnej