W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
WedÅ‚ug nowych przepisów: „dopuszcza siÄ™ postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeÅ„stwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe bÄ™dÄ… mogÅ‚y być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeÅ›li funkcjonariusze zÅ‚amiÄ… w ten sposób obowiÄ…zujÄ…ce przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeÅ„stwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda siÄ™ osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojÄ…cego w miejscu zabronionym, a wiÄ™ksza przejrzystość intencji twórcy rozporzÄ…dzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te majÄ… za zadanie organizacjÄ™ kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).
Kontrola drogowa może zakoÅ„czyć siÄ™ mandatem, jeÅ›li zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie siÄ™ do poleceÅ„. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rÄ…k na kierownicylub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceÅ„, zostanie ukarany mandatem w wysokoÅ›ci do 500 zÅ‚otych. Ten przepis obowiÄ…zuje już od wielu lat, nie jest to nowość.
RozporzÄ…dzenie rozszerza katalog możliwoÅ›ci wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant bÄ™dzie mógÅ‚ to zrobić, jeÅ›li np. kierowca zadeklaruje chęć zapÅ‚aty mandatu za pomocÄ… karty pÅ‚atniczej.
W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwoÅ›ci policjant w mundurze nie bÄ™dzie musiaÅ‚ legitymować siÄ™ każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporzÄ…dzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczÄ… ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wÄ…tpliwoÅ›ci co do przewożonego Å‚adunku wolno bÄ™dzie kontrolujÄ…cemu zerwać plombÄ™ zabezpieczajÄ…cÄ….
Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku
Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca bÄ™dzie miaÅ‚ obowiÄ…zek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnÄ™trza samochodu. Co wiÄ™cej, bÄ™dzie to obligatoryjny element towarzyszÄ…cy każdej interwencji (WyjÄ…tek bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).
(KGP)