Dziś uczniowie klas maturalnych pisali próbną maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. To próba generalna przed majowym maratonem egzaminacyjnym.
W III Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach do dobrowolnego egzaminu, tuż po 8.00 przystąpiło 171 uczniów klas trzecich. Na napisanie egzaminu mieli 170 minut.
- Egzamin był trudny. Uczniowie wykonywali polecenia, odpowiadali na pytania. Pisali też pracę. Do wyboru mieli dwa tematy:” Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę?” lub analizę i interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Spojrzenie” – mówi Anna Maria Ambrosiewicz, zastępca dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach.
- Do rozprawki można było wykorzystać historię Jacka Soplicy z „Pana Tadeusza”, ale pozostałe przykłady trzeba było znaleźć samemu. Było tez słowotwórstwo, którego się nie spodziewaliśmy – mówią maturzyści.
- Dobrze, że jest coś takiego jak próbna matura. Można zobaczyć, jak egzamin wygląda w praktyce i sprawdzić swoją wiedzę. Niedawno pisaliśmy egzamin OPERON-u, ale nie jesteśmy z niego zadowoleni, bo pojawiały się tam tematy, których jeszcze nie „przerabialiśmy” – mówią.
Potwierdza to dyrektor Ambrosiewicz.
- Wszystkie egzaminy to bardzo duże przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba przygotować arkusze dla każdego ucznia, do tego pomoce mulimedialne na egzamin z języka obcego oraz mapy na egzamin z geografii – dodaje.
W wtorek uczniowie będą pisać matematykę na poziomie podstawowym, w środę – język obcy nowożytny, głównie angielski, a w czwartek, 18 grudnia – wszystkie przedmioty na poziomie rozszerzonym. W piątek, 19 grudnia języki mniejszości narodowych: białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński.
- Po ostatnich zmianach w formie egzaminów, każdy uczeń musi zdać jeden egzamin na poziomie rozszerzonym – tłumaczy Ambrosiewicz.
W III LO uczniowie mogą napisać w czwartek nawet dwa egzaminy na poziomie rozszerzonym. Do pierwszego zasiądą o 8.00, do drugiego o 12.00.
- Korzystamy z takiej możliwości, bo wszystkie arkusze wprowadzane są do sieci przez Komisję Egzaminacyjną o 15.00. W III LO wielu maturzystów, bo aż 130 zdecydowało się zdawać język angielski na poziomie rozszerzonym – tłumaczy.
- Moim zdaniem, matura z języka polskiego będzie trudniejsza. Nie będzie prezentacji wybranego tematu w oparciu o lektury. Uczeń będzie losował zadanie, pytanie, temat. Po 10 minutach przygotowania będzie odpowiadał na pytania dwóch nauczycieli języka polskiego – jednego z tej szkoły, drugiego z innej. Taka forma sprawdza głównie wiedzę ucznia – wyjaśnia.
Niezwykle istotna będzie również znajomość tak zwanych „lektur z gwiazdką”, czyli absolutnie obowiązkowych. Uczeń musi je znać w sposób wnikliwy. Jeśli pomyli imię bohatera, autora, epokę literacką, będzie to uznane za błąd kardynalny i grozi dyskwalifikacją na egzaminie. Maturzyści powinni również wrócić do zagadnień gramatycznych z gimnazjum, takich jak słowotwórstwo, fleksja, składnia.
- Z jednej strony egzamin będzie trudniejszy, z drugiej – każdy kto zda maturę, będzie pewny, że jego wiedza jest na naprawdę dobrym poziomie – kwituje dyrektor Ambrosiewicz.
Wyniki próbnych matur licealiści poznają tuż po przerwie świątecznej.
(just)