08.12.2023

Opowieści znad Rospudy. K. Skłodowski opowiadał w Raczkach o peowiakach

Od działalności ks. R. Modzelewskiego po kilka komend i sekcję na terenie gminy. Krzysztof Skłodowski Muzeum Okręgowego w Suwałkach opowiadał w Raczkach o peowiakach.

W czwartek w Gminnym OÅ›rodku Kultury w Raczkach odbyÅ‚o siÄ™ pierwsze spotkanie z cyklu ,,OpowieÅ›ci znad Rospudy”. Jego spotkania byÅ‚ dr Krzysztof SkÅ‚odowski z Muzeum OkrÄ™gowego w SuwaÅ‚kach.

- Na Suwalszczyźnie okupacja byÅ‚a bardzo represyjna, zarówno w czasie pierwszej, jak i drugiej wojny Å›wiatowej. Pomimo to aktywnie dziaÅ‚aÅ‚y Organizacja Narodowa i PPS. MyÅ›l o niepodlegÅ‚ej Polsce byÅ‚a bardzo żywa. W latach 1905 – 1906 aktywnie dziaÅ‚ali m.in. WacÅ‚aw Borkim, Józef Ordowski, czy Wincenty Å»ukowski pseudonim „Skopek”.  W Raczkach dochodziÅ‚o do wystÄ…pieÅ„ antycarskich, na przykÅ‚ad niszczenia carskich godeÅ‚, zamieszek. Aresztowany byÅ‚ Aleksander Putra. SwojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… zasÅ‚ynÄ…Å‚ Franciszek Siemion – opowiadaÅ‚ w Raczkowskim GOK-u Krzysztof SkÅ‚odowski. – W 1916 roku zaczęły powstawać pierwsze ogniwa Polskiej Organizacji Wojskowej. CentralnÄ… postaciÄ… byÅ‚ ks. Roch Modzelewski, proboszcz parafii w BargÅ‚owie, który jako pierwszy zaczÄ…Å‚ tworzyć zrÄ™by POW w okolicach Augustowa. Do swej dziaÅ‚alnoÅ›ci przekonaÅ‚, dziaÅ‚ajÄ…cego później bardzo aktywnie, Jana Wielgata pseudonim „Lot” z Brzozówki. Ks. Modzelewski byÅ‚ przez jakiÅ› czas trzymany w Raczkach pod strażą. Na czele POW w okolicy Raczek stali wspomniani już Franciszek Siemion ps. Sobieski oraz Aleksander Putra ps. Budrys. PowstaÅ‚o kilka komend, m.in. w Raczkach, Jankielówce (tu na czele staÅ‚ Ostrowski), Kuriankach (P. Giczewski), Koniecborze/Å»ubrynku, Poddubówku oraz sekcja w Wasilówce.

Z relacji wynika, iż w okolicy dziaÅ‚aÅ‚o okoÅ‚o 300 peowiaków. K. SkÅ‚odowskiemu udaÅ‚o siÄ™ ustalić 220.

- ChciaÅ‚bym podziÄ™kować Tadeuszowi Izbickiemu, który mieszka na staÅ‚e w Warszawie i zupeÅ‚nie bezinteresownie analizuje dokumenty w wojskowym archiwum oraz Marcinowi Halickiemu, który dostarczyÅ‚ kilka zdjęć i informacji na temat dziaÅ‚alnoÅ›ci POW w tym rejonie. Peowiacy nie bali siÄ™ ryzykować swoim życiem dla ojczyzny. Wielu z nich otrzymaÅ‚o później najwyższe odznaczenia – Krzyż Walecznych, czy krzyż Virtuti Militari. To wyjÄ…tkowy powód do dumy – podkreÅ›laÅ‚ K. SkÅ‚odowski.

K. Skłodowski zachęcał do zadawania pytań. Miał przy sobie biogramy walczących.

Warto dodać, iż od kilku lat funkcjonuje fanpage: Mój pradziadek byÅ‚ peowiakiem.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie