Centrum Informacji Turystycznej zostało w sobotę otwarte w Dowspudzie, w budynku dawnej pałacowej stróżówki, przez okolicznych mieszkańców zwanym Pacynkiem.
Na uroczyste otwarcie przybyli poseł Bożena Kamińska, poseł Jarosław Zieliński, Anna Naszkiewicz - wicemarszałek województwa podlaskiego, przedstawiciele władz samorządowych z Polski, Rosji i Litwy - ponieważ był to projekt międzynarodowy, oraz historycy i inni zaproszeni goście.
Przecięcie wstęgi zainicjowało odbywające się po raz piąty Europejskie Dni Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem (U)tracone dziedzictwo.
- O rewitalizację kordegardy zabiegaliśmy od kilku lat. Pierwszy raz staraliśmy się o fundusze na jej remont w 2004 roku – mówi Szczepan Ołdakowski, starosta powiatu suwalskiego.
- W końcu styczniu 2013 roku rozpoczęła się procedura przetargowa, wyłoniliśmy wykonawców. Z obiektu zostały tak naprawdę jedynie ściany – budowlańcy skuli tynki, zmienili dach, ale zachowano elementy charakterystyczne dla tego neogotyckiego budynku, m.in. łuki Tudora – dodaje Ołdakowski.
Wyposażenie kordegardy również nawiązuje do epoki hrabiego Paca – kotary, stylizowane meble, żyrandole były wybierane z głębokim rozmysłem.
Całość kosztowała około 2 mln 900 tys. Euro, z czego ponad 1 mln pochodziło z funduszy starostwa. Pozostałą kwotę udało się zebrać z programu „Aktywna młodzież ożywia zabytki”.
- Oryginalny budynek postawiony był z kształtki ceramicznej i różnił się od tego, co możemy zobaczyć teraz, nie jest to do końca wierne odtworzenie dawnej stróżówki, ale dla takich obiektów bardzo trudno znaleźć obecnie przeznaczenie. Dostosowywuje się je do roli, jaką mają pełnić – mówi konserwator zabytków Stanisław Tumidajewicz.
Pacynek stał się po pierwsze Centrum Informacji Turystycznej, a po drugie hotelem. Na piętrze mieszczą się bowiem pokoje o wysokim standardzie, w tym jeden apartament.
- Już niebawem będą tu odbywać praktyki nasi uczniowie w zawodzie technik hotelarz- mówi Jan Kazimierz Orłowski, dyrektor Zespołu Szkół w Dowspudzie.
- Dzięki temu, nie będą musieli wyjeżdżać daleko od szkoły, a budynek otrzymał drugie życie – dodaje.
W ramach Europejskich Dni dziedzictwa w Dowspudzie można zwieW sobotę na terenie Zespołu Szkół w Dowspudzie
Europejskie Dni Dziedzictwa trwają również w niedzielę. Na terenie Zespołu Szkół w Dowspudzie można zwiedzać wystawę „Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia 1914-1915 między Narwią a Niemnem”, przygotowaną przez suwalskie i białostockie archiwa oraz „Dzieje Rodu Paca” w tamtejszym internacie.
(just)
[24.07.2015] Warta kordegarda Paca. Starostwo ocaliło zabytek i zrobiło tam hotel [wideo i zdjęcia]
Oto szczegółowy program wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Dowspudzie i Raczkach:
20 września (niedziela):
Seminarium popularno-naukowe pt. „Ślady Wielkiej Wojny w woj. podlaskim i na Suwalszczyźnie”
8:30 rejestracja uczestników
9:00 – 11:50 Część stacjonarna (Dowspuda, świetlica internetu Zespołu Szkół):
- „Suwalszczyzna w wirze wielkich wydarzeń Wielkiej Wojny w l. 1914-1915” – wprowadzenie/prelekcja, T. Radziwonowicz (30 min.)
- Prezentacja przebiegu historycznego szlaku samochodowego I wojny w woj. podlaskim, UMWP DKiDN + spotkanie z M. Tomkielem autorem książki „Wojna mocarst. Podlasie 1914-1915” (30 min.)
- Stan zachowania obiektów cmentarnych z I wojny w woj. podlaskim – prezentacja multimedialna, I. Górska (30 min.)
- Historia i architektura wybranych cmentarzy z I wojny na Suwalszczyźnie – wykład z prezentacją multimedialną, A. Żywiczyński (30 min.)
- Wielka Wojna w fotograficznym kadrze – Dowspuda i Raczki w okresie I Wojny Światowej, prezentacja multimedialna na podstawie oryginalnych zbiorów fotograficznych z I wojny, M. Halicki (45 min.) oraz prezentacja albumu z oryginalnymi fotografiami (właściciel kolekcji)
12:00 – 19:00 Część terenowa (udział w objeździe autokarowym – na podstawie wcześniejszej rejestracji uczestnictwa w Starostwie Powiatowym w Suwałkach, szczegóły:www.powiat.suwalski.pl):
12:00 Zwiedzanie cmentarza w Dowspudzie (M. Halicki) – przejście piesze (ok. 30 min.)
od 12:30 Zwiedzanie cmentarzy w: Rabalinie/Wólce (60 m, T. Naruszewicz), Marynie (40 m, T. Naruszewicz), Mieruniszkach (1h 30m, T. Sobuniewski), Rutce k. Szurpił (1h 30m) – przejazd autokarem i dojścia piesze
Wydarzenia uzupełniające:
w Dowspudzie (w godz. 9:00 – 17:00)
– wystawa „Czas Wielkiej Wojny. Wydarzenia lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem w archiwaliach” (z Archiwum Państwowego w Suwałkach), hol internetu ZS w Dowspudzie
– wystawa „Życie i działalność Ludwika Michała Paca”, hol internatu ZS w Dowspudzie
– makieta pałacu L. M. Paca, kordegarda
– filmy: „Koloryt ziemi suwalskiej” H. Stojanowski (15 min.) + „Dolina Rospudy – rzeka możliwości” Creativo (15 min.), kordegarda (recepcja)
– jarmark „U Paca” (starocie, rękodzieło, zdrowa żywność), boisko Zespołu Szkół w Dowspudzie
w Raczkach (w godz. 11:00 – 15:00)
– wystawa „Wielka Wojna. Dowspuda i okolica 100 lat temu”, Galeria Nad Rospudą (GOK Raczki)
– wystawa „Wielka Wojna na raczkowskiej ziemi”, Galeria Nad Rospudą (GOK Raczki)
– wystawa „Pacowskie archiwalia”, GOK Raczki (1. piętro)
– drzwi otwarte w Raczkowskim Domu Regionalnym (zbiory etnograficzne)
– stoiska z lokalnymi smakołykami