26.08.2016

Pierwszy dzwonek już w czwartek. Jakich zawodów chce się uczyć młodzież?

Technik mechatronik, technik ekonomista, monter i technik informatyk - takie zawody w tym roku najchętniej wybierali absolwenci gimnazjum. Pomimo wielu akcji promocyjnych, zainteresowaniem nie cieszył się zawód stolarza.

W nowym roku szkolnym w Zespole Szkół Technicznych przy ul. Sejneńskiej będzie funkcjonować dziewięć klas pierwszych – sześć technikum oraz trzy klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Najwięcej chętnych chciało kształcić się w zawodzie technik mechatronik. Dlatego też nowym roku szkolnym w ZST będą funkcjonowały dwa takie oddziały. Natomiast nie będzie klas technik urządzeń sanitarnych i technik elektryk.

- Nie cieszyły się one zainteresowaniem. Zawsze staramy się dostosować do potrzeb kandydatów. Na przykład rok temu absolwenci gimnazjum chcieli uczyć się budownictwa. Utworzyliśmy wówczas dwie klasy technik budownictwa– mówi Anna Musiałowicz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach.

Pozostałe klasy pierwsze, które będą funkcjonowały w ZST w roku szkolnym 2016/2017, to: technik mechanik, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik teleinformatyk, technik cyfrowych procesów graficznych, technik elektronik i technik energetyk. W niektórych klasach pozostały jeszcze pojedyncze miejsca wolne.

Chętni do nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 3 w ZST najchętniej wybierali kierunki związane z montażem - klasę monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, mechanik – monter maszyn i urządzeń, a także  monter konstrukcji budowlanych. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast klasy operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i operator obrabiarek skrawających.

- W naszym zespole szkół funkcjonuje również klasa wielozawodowa. Kształcą się w niej m.in. przyszli cukiernicy, kucharze, murarze, sprzedawcy, ślusarze, wędliniarze. Młodzież wybiera naprawdę różnie – mówi A. Musiałowicz.

Osoby dorosłe, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje, zaprasza do nauki w trzyletnim wieczorowym lub zaocznym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz w Szkole Policealnej nr 2. Tam można kształcić się w kierunku technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technik administracji.

- A w Centrum Kształcenia Praktycznego już we wrześniu ruszy kilkanaście różnych kursów, min.: montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, urządzeń mechatronicznych, montaż i obsługa układów automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, montaż systemów energetyki odnawialnej, drukowanie cyfrowe, wykonywanie robót związanych z montażem i remontem sieci sanitarnych, rejestracja i obróbka obrazu – wylicza.

Duże zainteresowanie absolwentów gimnazjów wzbudził kierunek technik ekonomista w Zespole Szkół nr 4 (dawny „Ekonomiak”). Powstaną tam trzy klasy pierwsze: technik ekonomista właśnie, łączona klasa technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej oraz także łączona – technik żywienia i usług gastronomicznych i technik technologii żywności. Nie będzie pierwszej klasy technik handlowiec.

W Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego przy ul. Sikorskiego powodzeniem cieszyła się klasa technik informatyk.

- Powstaną dwie takie klasy. W każdej jak dotąd jest po 27 chętnych. Możemy jeszcze przyjąć po trzy osoby – mówi Anna Klimaszewska z sekretariatu ZS nr 6.

Kolejne klasy pierwsze w Technikum nr 2, to: technik pojazdów samochodowych (28 osób), klasa łączona -  technik logistyk i technik spedytor oraz druga klasa łączona - technik technologii drewna i technik organizacji reklamy. Uczniowie klas łączonych będą razem uczyć się przedmiotów ogólnokształcących, ale rozdzielać się na zajęcia praktyczne.

- Niestety, wbrew staraniom i oczekiwaniom władz miasta i suwalskich przedsiębiorców, klasa technik technologii drewna nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje na to, że od września będzie się w niej uczyć 11 osób. O wyborze kierunku decydują jednak zainteresowania uczniów. Trzeba lubić pracę z drewnem – mówi Klimaszewska.

Także w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2 w ZS nr 6 „stolarz” będzie połączony z „mechanikiem pojazdów samochodowych”. Szkoła przy Sikorskiego  intensywnie opracowuje również oferty kursów dla osób, które chciałyby nabyć nowe kwalifikacje.

Technikum nr 5 w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek  powstanie jedna klasa - technik obsługi turystycznej z językiem angielskim i rosyjskim lub z angielskim i włoskim. Nie będzie klas pierwszych w zasadniczej szkole zawodowej. Już we wrześniu grupa młodzieży z tej szkoły wyjedzie na trzy tygodnie praktyk do Irlandii. 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej od nowego roku szkolnego funkcjonować będą cztery klasy pierwsze, trzy technikum i jedna klasa zasadniczej szkoły zawodowej.

- Jeśli chodzi o technikum, będą to klasy: technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu, natomiast klasa w szkole zawodowej będzie połączeniem dwóch zawodów – mechanik i operator maszyn rolniczych oraz kucharz – mówi Arkadiusz Stasiak, wicedyrektor szkoły.

We wszystkich klasach są jeszcze miejsca wolne. W tym roku szkolnym w ZSCKR nie powstanie klasa technik turystyki wiejskiej. Nie cieszyła się zainteresowaniem. W klasie technik rolnik będzie uczyć się jedna dziewczyna.

Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą przy ul. Kościuszki w Suwałkach prowadziło nabór do dwóch klas – technik informatyk i technik usług fryzjerskich.

 (just)

Fot. ZS nr 6 w Suwałkach

 

[27.07.2016] Nabór do szkół ponadgimnazjalnych. W I, II i III LO nieliczne miejsca wolne

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie