25.10.2016

Pijani kierowcy w Olecku. Jeden zasnął, drugi zajechał drogę policjantom

Na drogach powiatu oleckiego nadal nie brakuje kierujących „na podwójnym gazie”. Tylko wczoraj policjanci zatrzymali dwóch takich delikwentów.

Około godz. 16 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Plewki na terenie gminy Olecko doszło do kolizji. Kiedy policjanci ruchu drogowego pojechali na miejsce ustalili, że kierujący osobowym oplem najprawdopodobniej zasnął za kierownicą i zjechał na pobocze.

Podczas wykonywanych czynności od mężczyzny był wyczuwalny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie około 2,5 promila alkoholu. Mariuszowi B. zatrzymano prawo jazdy.

Drugi kierujący na „podwójnym gazie” wpadł w Olecku dwie godziny później.

Marek D., kierując samochodem osobowym marki Audi, wykonał manewr skrętu w drogę podporządkowaną, wymuszając tym pierwszeństwo przejazdu jadącym drogą główną policjantom. W wyniku tego funkcjonariusz kierujący radiowozem oznakowanym został zmuszony do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia zderzenia.

Kilka metrów dalej 59-latek zatrzymał swój pojazd, a kiedy podszedł do niego funkcjonariusz  i otworzył drzwi próbował on odjechać. Widząc takie zachowanie mężczyzny policjant zabrał mu kluczyki. Mieszkaniec Olecka chwiał się na nogach i miał bełkotliwa mowę. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu.

Ponadto Marek D. nie posiadał przy sobie żadnych wymaganych dokumentów.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku weszły w życie zmiany w  kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, Ustawie Prawo o Ruchu Drogowy oraz Ustawie o kierujących pojazdami. Min. dotyczyły one nietrzeźwych kierujących.  W znowelizowanych przepisach wydłużono okres, na jaki  orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd orzeka obligatoryjnie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Stomil Olsztyn


Wigry Suwałki

07.09.2024
19:45

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.07.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie