We wtorek, 26 lutego br., w samo południe, przed Ambasadą Polską we Wilnie odbyła się pikieta w obronie likwidowanych szkół wiejskich w gminie Puńsk.
Pikietujący trzymali transparenty m.in. z takimi napisami:” ,”Wstyd dla Polski nie mogącej utrzymać trzech szkół, chwała Litwie, utrzymującej 100 szkół („Geda Lenkijai negalinčiai 3-ju mokyklu išlaikyti, garbe Lietuvai išlaikančiai 100“), „Dlaczego w Polsce dramatycznie spada ilość szkół litewskich?” („Kodel Lenkijoje dramatiškai mažeja lietuvišku mokyklu skaičius?“),
Następnie pikietujący przenieśli się pod siedzibę litewskiego rządu. Przypominali, że na Litwie, mimo, że ekonomicznie nie opłaca się, są jednak utrzymywane małe, liczące po 5 – 10 uczniów polskie szkoły.
Pikietę zorganizowały ugrupowania narodowe z Republiki Litewskiej. W poniedziałek 25 lutego w Puńsku, Przystawańcach, Widugierch i Nowininkach przebywali sygnatariusze Aktu Niepodległości Romualdas Ozolas, Bronislovas Genzelis oraz członek „ Sąjudžio” (odpowiednik polskiej „Solidarności”) Alvydas Medalinskas.
Rada Gminy uchwałę inicjatywna dotycząca zamknięcia szkół ma podjąć 27 lutego br.Wcześn ie samorząd zwrócił się do MEN o informację, dlaczego zamiast obiecanej w listopadzie 2011 roku 80 proc, podwyżki subwencji, otrzymali tylko 20 proc, więcej.Odpowiedż jeszcze nie nadeszła.
Polscy Litwini zwrócili się też do władz Litwy z prośbą o pośrednictwo w dialogu z władzami polskimi ws. zamykanych trzech szkół w gminie Puńsk. List podpisało czterdzieści osób, między innymi władze, nauczyciele i rodzice uczniów zamykanych szkół w Widugierach, Przystawańcach oraz Nowinnikach. „Nie ośmielamy się prosić wsparcia finansowego u Litwy, gdyż dobrze rozumiemy, że państwo litewskie i tak z trudem utrzymuje swoje szkoły mniejszości narodowych. W niektórych z nich również jest mało uczniów, jednak samorządy potrafią je utrzymać, ponieważ Ministerstwo Oświaty i Nauki wydziela finansowanie” – czytamy m.in.w liście. Puszczanie przypominają m.in.,że w związku z reformą oświaty w Polsce już zamknięto szkoły w Wojtokiemiach, Krasnogrudzie, Romanowcach i Łumbiach, a w Krasnowie pozostały tylko klasy polskie i możliwość nauki języka litewskiego.