Od września 2013 r. ograniczone zostało pobieranie przez gminę opłat od rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu.
Zagwarantowanie
realizacji oferty edukacyjnej równej dla wszystkich wychowanków należy
nadal do zadań samorządów gmin i dyrektorów przedszkoli. Zajęcia
odbywające się w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania,
wychowania i opieki mogą być prowadzone w ramach opłat ustalonych przez
radę gminy - czytamy w liście Podlaskiego Kuratorium Oświaty w Białymstoku.
W każdym przedszkolu obowiązkowo realizowany jest program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową. Zajęcia takie, jak np. rytmika, taniec, plastyka powinny być organizowane w ramach wychowania przez sztukę, które jest wpisane w podstawę programową wychowania przedszkolnego.
Środki finansowe (dotacje), które zapewnią możliwość realizacji także zajęć dodatkowych, w najbliższych dniach zostaną przekazane do samorządów gmin przez Wojewodę Podlaskiego.
Część gmin w województwie podlaskim znalazła rozwiązania organizacyjne, które zaspokajają wymagania programowe oraz potrzeby dzieci i rodziców w nowej sytuacji oświatowej i ekonomicznej, np. zatrudniając w niepełnym wymiarze nauczycieli, którzy posiadają kwalifikacje do prowadzenia m.in. zajęć języka obcego, logopedii czy gimnastyki korekcyjnej.
Również rodzice mogą organizować się w celu zapewnienia swoim dzieciom organizacji zajęć dodatkowych. Tzw. ustawa przedszkolna nie dokonała zmian w zakresie zasad działania rad rodziców i ich kompetencji. W myśl art. 54 ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin działalności danej rady rodziców.
Zajęcia dodatkowe w przedszkolach mogą być opłacane z dotacji z budżetu państwa - stanowisko MEN:
List Ministra Edukacji w sprawie zajęć dodatkowych w przedszkolach: