W minioną niedzielę podczas festynu gminnego Zespół „Pogranicze” z Szypliszk obchodził jubileusz 35 – lecia działalności artystycznej. Uroczystość stała się okazją do przypomnienia bogatej historii zespołu, kultywującego tradycyjny śpiew i taniec z pogranicza polsko-litewskiego.
Za oryginalność i wierność odtwarzanej muzyki ludowej „Pogranicze” było wielokrotnie nagradzane podczas festiwali w Polsce i poza jej granicami. Zespół występował również przed Papieżem Janem Pawłem II podczas jego pobytu w klasztorze w Wigrach w 1999 r. Uroczystości jubileuszowe uświetnili swoją obecnością znakomici goście z kraju oraz Litwy: Ks. Dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Ełckiej, ks. Antoni Bałtruszewicz proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach, Bożena Kamińska - poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, Jarosław Zieliński - poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Bogdan Dyjuk z Zarządu Województwa Podlaskiego, Helena Marcinkiewicz z departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Dariusz Kryszpiniuk z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Szczepan Ołdakowski - starosta powiatu suwalskiego,
Witold Kowalewski - wicestarosta powiatu suwalskiego, Zbigniew Kleszczewski i Marian Burzyński - radni powiatu suwalskiego, Barbara Cieśluk z Wydziału Kultury Powiatu Suwalskiego. Mariusz Grygieńć - wójt Gminy Szypliszki, Stanisław Gibowicz - przewodniczący Rady Gminy Szypliszki, radni Gminy Szypliszki, Marian Czokajło - prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sejnach, Vitautas Kanevicius - mer Samorządu Kazlu Rudy, Żibute Śilingene - dyrektor Domu Kultury w Kazlu Rudzie, Anna Augustynowicz i Mirosław Nalaskowski z Suwalskiego Ośrodka Kultury, Krzysztof Snarski z Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Roksana Butrym z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Barbara Chludzińska była dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Beata i Bronek Wojtkowscy, Aneta Perkowska i Małgorzata Makowska z Domu Kultury w Krzywym - Gmina Suwałki.
Kierownik Pan Józef Murawski przyjął w imieniu zespołu życzenia oraz gratulacje, rewanżując się jubileuszową płytą „Zaśpiewaj słowiku”, nagraną w studiu Polskiego Radia. Podczas dalszej części obchodów licznie zgromadzona publiczność miała okazję obejrzeć występy „Pogranicza” oraz zaprzyjaźnionych zespołów z terenu Polski oraz Litwy i Rosji.