Jak poinformował polskojęzyczny portal na Litwie l24.lt, liderzy polskiej społeczności na Litwie na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy wzięli udział w warszawskich uroczystościach z okazji Święta Niepodległości Polski.
Zaproszenia wystosowano, jak zaznaczono, w ramach kontynuacji tradycji spotkań wybitnych przedstawicieli polskiej mniejszości z Prezydentem oraz uroczystych krajowych obchodów Dnia Niepodległości. Spotkania te, podkreślono w zaproszeniu, przyczyniają się do budowania poczucia wspólnoty między Polakami żyjącymi w kraju i za granicą.
Do Warszawy udali się m.in.: Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), Rita Tamašunienė i Wanda Krawczonok, starosta i wicestarosta frakcji AWPL-ZChR w litewskim parlamencie, poseł Jarosław Narkiewicz, wicemer rejonu wileńskiego Jan Mincewicz.
Delegacja z Wileńszczyzny wzięła udział we Mszy św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, która tego właśnie dnia, 11 Listopada, została uroczyście otworzona.
Polacy z Litwy z Wileńszczyzny wzięli również udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po której planowane jest wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Liderzy polskiej mniejszości zostali także zaproszeni przez Prezydenta do wzięcia udziału w przyjęciu w Pałacu Prezydenckim.
Władze Litwy złożyły życzenia
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė złożyła życzenia Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie i wszystkim mieszkańcom Polski.
Prezydent w liście przypomniała, że w tym roku oba kraje obchodzą 25-lecie przywrócenia stosunków dyplomatycznych. Wyraziła opinię, że za ten okres oba państwa bardzo się do siebie zbliżyły jako partnerzy i sojusznicy.
Życzenia przesłali także premier Litwy Algirdas Butkevičius oraz minister spraw zagranicznych Linas Linkevičius.
Za kilka dni pierwszy z nich zostanie najprawdopodobniej wicemarszałkiem litewskiego Sejmu, a drugi nadal będzie pełnił funkcje szefa resortu spraw zagranicznych Litwy w nowym rządzi.
Na wileńskiej Rossie
Z kolei 11 listopada przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, odbyły się uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie - już po raz dwudziesty drugi - odbyła się Sztafeta Niepodległości. Jeszcze przed świtem ponad 150 biegaczy wystartowało z Zułowa, miejsca urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, by w samo południe po przebyciu ponad 60 kilometrów wbiec na Rossę ze 123-metrową flagą biało-czerwoną, oddając w ten sposób hołd pamięci twórcy państwa polskiego.
"Będąc bezgranicznie oddani Polsce, zapłaciliśmy, jako naród, ogromną cenę za pragnienie wolności, ale po 123 latach prześladowań i cierpienia nasi przodkowie tę upragnioną wolność zdobyli" - powiedział ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie Jarosław Czubiński, rozpoczynając uroczystość z okazji Święta Niepodległości.
Wśród zgromadzonych uczestników obchodów był również Antoni Krauze, reżyser filmu "Smoleńsk", którego projekcje 10 i 11 listopada zorganizowane zostały w stołecznym Multikinie.
Pomysłodawca i organizator Sztafety Niepodległości ksiądz harcmistrz Dariusz Stańczyk odznaczony został przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych. Uroczystość uhonorowania 23 odznaczonych, wśród których jest również ks. Józef Aszkiełowicz, odbyła się 10 listopada w Belwederze.
WYG
Źródła: L24,lt; Wilnoteka.lt; zw.lt
Fot: L24.lt