Prof. Lech Jerzy DZIENIS został rektorem Politechniki Białostockiej na kolejną kadencję 2016-2020.
Podczas posiedzenia Uczelnianego Kolegium Elektorów zdobył 90 głosów poparcia. Kolegium liczy 100 elektorów. Obecnych było 96. Pięć osób było przeciw, padł jeden głos nieważny.
Prof. Dzienis pełnił funkcję Rektora Politechniki Białostockiej przez ostatnie 4 lata, wcześniej był Prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy.
Kontynuować dobre, rozwijać najlepsze, współpracować ze wszystkimi, osiągać cele oraz budować dobrą markę Politechniki Białostockiej to motto programu działania na kolejne lata, jaki zaproponował prof. Dzienis.
Prof. Lech Dzienis u rodził się w Krakowie w rodzinie z tradycjami inżynierskimi. Studia magisterskie ukończył w 1976 r. na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej i jako jej pracownik naukowy rozwijał zainteresowania związane z inżynierią komunalną. W 1983 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w Moskiewskim Instytucie Inżynieryjno - Budowlanym, zaś w roku 1993 na Politechnice Krakowskiej - na podstawie rozprawy "Niezawodność wiejskich systemów zaopatrzenia w wodę" - otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 2007 r. na Politechnice Wrocławskiej.
Z Politechniką Białostocką związany jest od 1983 roku. Od początku wykłada na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W latach 1990-1996 pełnił funkcję prodziekana, a następnie przez dwie kadencje (1996-1999 i 1999-2002) dziekana wydziału. Od 1995 r., z krótkimi przerwami, kieruje Katedrą Systemów Inżynierii Środowiska (daw. Katedra Ochrony Środowiska). Od 26 lat jestem członkiem Senatu Politechniki Białostockiej.
W trakcie pracy naukowej odbył wiele staży zagranicznych. Doświadczenie zdobywał m.in. w Moskiewskim Instytucie Inżynieryjno-Budowlanym (Rosja), University of South Florida (USA), czy też University of Connecticut (USA). W dorobku naukowym ma 55 prac monograficznych, 65 artykułów i referatów, 1 monografię książkową oraz 2 skrypty. Jest współautorem ponad 20 prac naukowo-badawczych, kierował 3 grantami KBN, był promotorem 7 prac doktorskich oraz 100 prac magisterskich i inżynierskich.
Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje aktywnie uczestnicząc w licznych gremiach, zarówno naukowych, eksperckich, jak i zawodowych. M.in. był członkiem Sekcji Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, członkiem Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Był ekspertem Fundacji EKOFUNDUSZ. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej białostockiej spółki MPEC, a od 2009 roku jest przewodniczącym Rady Nadzorczej "Wodociągów Białostockich". Ma też doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i biznesowej.
Jest autorem szeregu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie techniki - projektantem ponad 120 oczyszczalni ścieków oraz systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, z czego ok. 60 oczyszczalni w autorskim systemie SBR BIOGEST. Jest także prekursorem wdrożenia, pierwszych w Polsce instalacji autotermicznej tlenowej stabilizacji osadów oraz nowatorskich instalacji do unieszkodliwiania odorów z terenu oczyszczalni ścieków.
Za swoją działalność naukową, zawodową i społeczną został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową "Za Zasługi Dla Budownictwa", Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.