W ramach realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej projektu pt. „Identyfikacja kluczowych elementów transgranicznego funkcjonalnego obszaru turystycznego na pograniczu polsko – litewskim” przeprowadzana jest analiza popytu na proponowane nowe przedsięwzięcia transgraniczne.
W przedsięwzięciach tych udział biorą samorządy zrzeszone w ramach tego porozumienia. Wśród nowych pomysłów znalazly sie polsko-litewskie szlaki: baśni i legend, miłości, po grodziskach Jaćwingów, po dawnych zespołach dworskich i folwarkach (oferta noclegowa i gastronomiczna, zwiedzanie niektórych obiektów, lokalne atrakcje związane z życiem w majątkach ziemskich itp.), transgraniczne trasy turystyczne i rekreacyjne łączące uprawianie turystyki aktywnej (np. pływanie, rowery, kajaki) ze zwiedzaniem atrakcji przyrodniczych i kulturowych.
Są też pomysły na rozwój oferty spływów kajakowych Marychą i Szeszupą (tj. nowe odcinki spływów, wypożyczalnie sprzętu wodnego, budowa przystani, pomostów i parkingów), rozwój oferty kąpieliskowej (np. miejsc rekreacji, plaż, kąpielisk strzeżonych, pomostów, przebieralni, sanitariatów, parkingów nad jeziorami i rzekami), na turystykę pieszą i rowerową drogą techniczną wzdłuż granicy polsko-litewskiej od punktu łączącego granice Polski, Litwy i Białorusi (trójstyk Marycha) do punktu łączącego granice Polski, Litwy i Obwodu kaliningradzkiego (trójstyk Wisztyniec) oraz zwiedzanie atrakcji dostępnych po obu stronach granicy, na transgraniczne rejsy statkiem po jeziorach Hołny i Gaładuś oraz wiele innych propozycji.
Organizatorzy proszą o zachęcenie jak największej liczby osób do wyrażenia swojej opinii na temat proponowanych produktów turystycznych poprzez wypełnienie ankiety, dzięki której mieszkańcy i turyści będą mogli ocenić pomysły dotyczące popytu turystycznego.
Ankieta jest anonimowa. Można ją wypełnić w języku polskim, litewskim lub angielskim.
Wypełnione elektronicznie ankiety po wybraniu opcji "Wyślij" automatycznie zapisują się w bazie danych.
Termin udostępnienia ankiety do wypełnienia mija 30.08.2020.
Poniżej podajemy linki do ankiet:
w języku polskim - ankieta turyści
https://forms.gle/gSYwRUHHhqkW33Rc8
w języku angielskim - tourists survey
https://forms.gle/cN7AXNFa2J9Fx9LG6
w języku litewskim - turistų apklausa
https://forms.gle/wW1QRNM2CR9PXFiU6
Komisja Europejska zleciła na początku 2020 roku badania na temat możliwości rozwoju turystyki na polsko - litewskim obszarze przygranicznym. Fundusze pochodzą z UE.
W ramach realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej projektu pt. „Identyfikacja kluczowych elementów transgranicznego funkcjonalnego obszaru turystycznego na pograniczu polsko - litewskim” samorządy polskie i litewskie zawarły porozumienie, którego celem jest rozwój turystyki na obszarze:
strona litewska - rejon łoździejski, rejon kalwaryjski, rejon wyłkowyski
strona polska - miasto Sejny i gminy: Sejny, Giby, Krasnopol, Puńsk, Rutka-Tartak, Szypliszki i Wiżajny
Przypomnijmy, że 14 marca 2018r. samorządowcy z Polski: Gminy Puńsk, Gminy Rutka Tartak, Gminy Giby, Gminy Sejny, Miasta Sejny, Gminy Szypliszki, Gminy Wiżajny oraz litewscy: Rejonu Łoździejskiego, Rejonu Kalwaryjskiego, Rejonu Wiłkowyskiego podpisali deklarację „o podjęciu wspólnych prac umożliwiających Rządom Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej oraz organom Unii Europejskiej podjęcie decyzji o utworzeniu polsko-litewskiego transgranicznego obszaru funkcjonalnego w celu poprawy poziomu życia mieszkańców obszaru pogranicza polsko-litewskiego. Do projektu przystąpiła też nieco później gmina Krasnopol.
Z myślą o funduszach UE
Projekt Transgranicznego Polsko - Litewski Obszaru Funkcjonalnego już wcześniej zyskał poparcie m.in. polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przyznało w 2018 roku 122 985,00 zł na realizację zadania p.n. „Budowa relacji społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych mieszkańców stref przygranicznych Polski i Litwy.”
Jesienią 2018 roku zakończył się cykl konsultacji społecznych na temat programu dla mającego powstać Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego. Celem była szeroka debata dotycząca lokalnych relacji polsko-litewskich i zebranie materiałów do diagnozy oczekiwań ludności zamieszkującej na pograniczu polsko-litewskim co do zakresu potrzeb rozwoju relacji bilateralnych w aspekcie gospodarczym, infrastrukturalnym, współpracy kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i wspólnego rozwiązywania lokalnych problemów i bezpieczeństwa.
W spotkaniach i dyskusjach brali udział m.in. działacze samorządowi i lokalni przedstawiciele życia gospodarczego, nauczyciele, działacze kultury i zwykli mieszkańcy.
Wypracowano szereg wniosków, propozycji, postulatów w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego pogranicza.
Dla Sejn i współpracujących samorządów w praktyce funkcjonowanie obszaru funkcjonalnego sprowadza się do zdobywania funduszy na realizację potrzebnych inwestycji: m.in. drogi, komunikację, tworzenie miejsc pracy czy współpracę międzynarodową.
Polscy i litewscy samorządowcy liczą na to, że w nowej perspektywie po 2020 roku wspólnie uda się pozyskać fundusze, które będą zarezerwowanie w budżecie UE dla obszarów przygranicznych.
WYG