10.12.2014

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

Co roku Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży ogłasza konkurs na dofinansowanie najciekawszych projektów młodzieżowych, których celem jest budowanie polsko-litewskiej przyjaźni. W ramach konkursu można realizować projekty takie jak: wymiany młodzieżowe, szkolenia, seminaria, konferencje, spotkania, wizyty studyjne oraz projekty informacyjne. Wnioski o dofinansowanie działań w 2015 roku można zgłaszać do 31 stycznia 2015 roku.

O dofinansowanie mogÄ… starać siÄ™ osoby prawne (instytucje oÅ›wiatowe, publiczne oraz organizacje pozarzÄ…dowe, z wyÅ‚Ä…czeniem podmiotów komercyjnych nastawionych na zysk), posiadajÄ…ce doÅ›wiadczenie w pracy z mÅ‚odzieżą.

Priorytety 2015

Jak informuje Fundusz, w 2015 roku zmieniÅ‚y siÄ™ dwa z czterech priorytetów konkursowych. W dalszym ciÄ…gu należy skupiać siÄ™ na promowaniu dialogu miÄ™dzykulturowego i miÄ™dzyetnicznego oraz wÅ‚Ä…czaniu mÅ‚odzieży z mniejszymi szansami. NowoÅ›ciÄ… jest priorytet zwiÄ…zany z promowaniem postaw obywatelskich i polsko-litewskiej przyjaźni poprzez nowoczesne technologie. DziÄ™ki temu priorytetowi Fundusz chce zachÄ™cić do realizowania projektów takich jak konferencje, czy projekty informacyjne upowszechniajÄ…ce dobre praktyki organizacji, instytucji z Polski i Litwy. Kolejnym nowym priorytetem jest promowanie zainteresowania wÅ›ród mÅ‚odzieży wspóÅ‚pracÄ… rozwojowÄ…. Poprzez ten priorytet zachÄ™ca organizacje do zastanowienia siÄ™ jak wspóÅ‚praca miÄ™dzynarodowa może wypÅ‚ynąć na rozwój organizacji, jej pracowników i odbiorców.

Kryteria

Do podstawowych szeÅ›ciu kryteriów jakoÅ›ci dodano nowy – upowszechnianie i wykorzystywanie rezultatów projektów. Każdy z przygotowywanych projektów powinien cechować dobrze zaplanowane i atrakcyjne dziaÅ‚ania promujÄ…ce rezultaty i sukcesy projektu. DziÄ™ki tej zmianie Fundusz chce zwrócić uwagÄ™ na dziaÅ‚ania, które pozwalajÄ… pokazać efekty dofinansowanych projektów, ukazać trwaÅ‚ość przedsiÄ™wzięć i pokazać jak wiele sukcesów można osiÄ…gnąć wspóÅ‚pracujÄ…c razem.
 
JednÄ… z gÅ‚ównych zasad formalnych konkursu wniosków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany MÅ‚odzieży jest realizacja projektu wraz organizacjÄ… partnerskÄ… z Litwy. Fundusz w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci nie zajmuje siÄ™ wyszukiwaniem takich organizacji. Jednak, aby wyjść naprzeciw beneficjentom Fundacja stworzyÅ‚a system wyszukiwania organizacji partnerskich.
Wyszukiwarka partnerów na www.plf.org.pl. W zakÅ‚adce „Projekty i partnerzy” jest dziaÅ‚ „Partner finding”, w którym prezentowane sÄ… organizacje litewskie poszukujÄ…ce partnerów.

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany MÅ‚odzieży powstaÅ‚ 1 czerwca 2007 roku na mocy porozumienia pomiÄ™dzy RzÄ…dem Rzeczypospolitej Polskiej oraz RzÄ…dem Republiki Litewskiej, pod honorowym patronatem Premierów Polski i Litwy, którzy dostrzegajÄ… szczególnÄ… rolÄ™ mÅ‚odego pokolenia w budowaniu relacji miÄ™dzynarodowych. PodstawÄ… prawnÄ… dziaÅ‚ania Funduszu jest umowa miÄ™dzy rzÄ…dami o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany MÅ‚odzieży oraz regulamin. CiaÅ‚em zarzÄ…dczym Funduszem jest powoÅ‚ywany przez premierów komitet.
Fundusz wspiera finansowo (konkurs wniosków) i merytorycznie (system szkoleÅ„, konsultacje) realizacjÄ™ pomysÅ‚ów mÅ‚odych ludzi – dofinansowuje wymiany, seminaria i szkolenia. DziÄ™ki realizacji wspólnych projektów mÅ‚odzi Polacy i Litwini odkrywajÄ… wspólne korzenie i przeÅ‚amujÄ… stereotypy narodowe, budujÄ… przyjaznej wspóÅ‚pracy i umacniania wiÄ™zi pomiÄ™dzy obydwoma narodami.

GÅ‚ównymi celami Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany MÅ‚odzieży sÄ…:
•    ksztaÅ‚towanie wzajemnych stosunków miÄ™dzynarodowych
•    inspirowanie mÅ‚odzieży i osób pracujÄ…cych z mÅ‚odzieżą do wspólnych dziaÅ‚aÅ„, które pozwolÄ… na wzajemne zbliżenie siÄ™
•    odkrywanie wspólnych korzeni
•    niwelowanie uprzedzeÅ„ i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we wspóÅ‚czesnych relacjach
•    stworzenie ram organizacyjno-prawnych dla skuteczniejszego wspierania wymian mÅ‚odzieży.
 
DziaÅ‚ania Funduszu obejmujÄ… także szkolenia, spotkania informacyjne oraz seminaria, które wprowadzajÄ… uczestników w tematykÄ™ edukacji pozaformalnej i miÄ™dzykulturowej oraz uczÄ… jak zarzÄ…dzać projektem mÅ‚odzieżowym.
Koordynacją i promocją Funduszu na terenie Polski i Litwy zajmują się Narodowe Instytucje Zarządzające, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie oraz Departament Spraw Młodzieży przy Ministerstwie Opieki Socjalnej i Pracy w Wilnie.
DziaÅ‚alność Funduszu finansowana jest ze Å›rodków, których dysponentem jest po stronie polskiej minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw oÅ›wiaty i wychowania – Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie litewskiej – Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy. Wysokość Å›rodków przeznaczonych na dziaÅ‚anie Funduszu okreÅ›la coroczne porozumienie pomiÄ™dzy Narodowymi Instytucjami ZarzÄ…dzajÄ…cymi, a Ministerstwami.
Od 2007 roku zorganizowano już cztery konkursy wniosków, w ramach których po stronie polskiej dofinansowano 340 projektów, w których uczestniczyÅ‚o już ponad sześć tysiÄ™cy mÅ‚odych ludzi.
Nauka taÅ„ców ludowych, wykÅ‚ady akademickie o sztuce jagielloÅ„skiej, wieczorki poetyckie Å›ladami CzesÅ‚awa MiÅ‚osza oraz tropienie Å›ladów Jaćwingów to tylko niektóre z projektów realizowanych dziÄ™ki wsparciu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany MÅ‚odzieży (PLFWM).
Więcej informacji na temat Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży można znaleźć na stronie internetowej: www.plf.org.pl.

Jan Wyganowski

ŹródÅ‚o: Polsko-Litewski Fundusz Wymiany MÅ‚odzieży
Na fot. Spotkanie mÅ‚odzieży  z Suwalszczyzny, Litwy, Rosji w BecejÅ‚ach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.09.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie