02.02.2013

Poselska interpelacja w sprawie służby zdrowia

POSEŁ NA SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

JAROSŁAW ZIELIŃSKI

BPS/VII/IT/55.4/2013


Szanowny Pan

Bartosz Arłukowicz

Minister Zdrowia

 

Interpelacja poselska

 

w sprawie potrzeby systemowego uregulowania sytuacji zagrażających nagłym przerwaniem ciągłości świadczeń ochrony zdrowia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej realizowanej przez podmioty niepubliczne, na przykładzie NZOZ „Filmed” w Filipowie w województwie podlaskim

Likwidacja Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Filmed” w Filipowie w województwie podlaskim spowodowana śmiercią lekarza prowadzącego jednoosobowo praktykę lekarską unaoczniła bezradność Narodowego Funduszu Zdrowia i całej administracji państwowej wobec takiej sytuacji, co skutkuje tym, że mieszkańcy całej gminy już od miesiąca (od 3 stycznia 2013 roku) są pozbawieni podstawowej opieki lekarskiej. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku powołując się na obowiązujące przepisy stwierdził, że mieszkańcy Gminy Filipów będą mogli ponownie uzyskać stały dostęp do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej najwcześniej z dniem 1 marca 2013 roku, pod warunkiem, że znajdzie się lekarz zainteresowany zawarciem kontraktu. Oznacza to, że pacjenci z obszaru tej gminy zmuszeni są nadal czekać na decyzję o wznowieniu podstawowej opieki medycznej.


Wyjątkowym przejawem absurdalności tej sytuacji była medialna wypowiedź rzecznika Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku sprowadzająca się do tego, że Fundusz zawrze umowę kontraktową z lekarzem, którego mieszkańcy gminy mają sobie sami znaleźć, choć art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom dostępu do ochrony zdrowia. Jednak w świetle obowiązujących przepisów ustawowych okazuje się niemożliwe, aby szybko i sprawnie przywrócić ciągłość świadczeń ochrony zdrowia w sytuacji, gdy podmiot prowadzący taką działalność przestaje istnieć na skutek nagłego zdarzenia losowego.


W związku ze swoją wcześniejszą zapowiedzią zwracam się do Pana Ministra z niniejszą interpelacją w sprawie przygotowania odpowiednich rozwiązań systemowych regulujących takie przypadki, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji.

 

Problem braku opieki lekarskiej, jaki dotknął mieszkańców Gminy Filipów w województwie podlaskim po śmierci lekarza, który samodzielnie prowadził niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w tej gminie był przeze mnie poruszany w interwencji poselskiej z dnia 10 stycznia 2013 roku. Wskazywałem w niej na potrzebę systemowego uregulowania zagrożeń związanych z nagłym przerwaniem z różnych nieprzewidzianych przyczyn ciągłości świadczeń ochrony zdrowia, zwłaszcza w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej realizowanej przez podmioty niepubliczne. Sytuacja ta ukazała bezradność wszystkich instytucji władzy publicznej oraz nieadekwatność rozwiązań proceduralno-prawnych do zagrożeń wynikających z przyczyn, których zaistnienia nie sposób przewidzieć, co wydłuża okres oczekiwania na wznowienie opieki medycznej. Mieszkańcy całej liczącej ponad 4,5 tys. gminy zostali nagle pozbawieni opieki lekarskiej i mimo wysiłków podejmowanych przez władze samorządowe problemu tego nie udało się dotąd, choć mija już miesiąc, skutecznie rozwiązać. Rada Gminy Filipów podjęła nawet uchwałę o utworzeniu Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, lecz wszystko wskazuje na to, że wobec swoistej zmowy urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, lekarzy i mediów zaangażowanych w obronę systemu prywatnej praktyki lekarskiej w formie zakładów niepublicznych realizacja tego postanowienia nie będzie łatwa, a być może nawet gmina będzie zmuszona się z tego rozwiązania wycofać.


Ponadto dokumentacja medyczna zawierająca dane osobowe pacjentów, w tym dane o ich stanie zdrowia, które należy uznać za dane wrażliwe podlegające szczególnej ochronie, zgromadzona przez lata działalności NZOZ „Filmed” nie została należycie zabezpieczona. W związku z ustaniem działalności NZOZ „Filmed” dokumenty te powinny zostać zabezpieczone przez organ rejestrowy, którego funkcję spełnia wojewoda podlaski, do czasu przejęcia zadań przez inny podmiot lub do chwili wskazania miejsca dalszego przechowywania dokumentacji. Z przekazanych mi informacji wynika, że dokumentacja medyczna pacjentów według wcześniejszej interpretacji miała znaleźć się w posiadaniu spadkobierców, czyli rodziny zmarłego lekarza prowadzącego działalność w formie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Filmed” zakwalifikowaną zgodnie z przepisami jako działalność gospodarcza. W sprawie zasad postępowania z dokumentacją medyczną pacjentów zwracał się już następnego dnia po śmierci lekarza (4 stycznia 2013 roku) do wojewody podlaskiego pismem znak Or.8023.2.2013 oraz drogą poczty elektronicznej Wójt Gminy Filipów. Z odpowiedzi na to pismo z dnia 9 stycznia 2013 roku znak PS-III.9610.15.2013.UK wynika, że z chwilą skreślenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą całość dokumentacji medycznej powinna być zabezpieczona przez organ rejestrujący, którym jest wojewoda podlaski, jednak organ ten tego obowiązku po ustaniu świadczenia opieki zdrowotnej przez NZOZ w Filipowie nie dopełnił. W trosce o bezpieczeństwo dokumentów oraz stworzenie warunków do zapewnienia ciągłości prowadzenia rejestrów z historią chorób pacjentów obowiązek ciążący na wojewodzie postanowiły zrealizować władze samorządowe Gminy Filipów.


Opisany wyżej przypadek jest przykładem szkodliwej dla pacjentów wady systemowej, dlatego uważam, że należy podjąć w trybie pilnym wszelkie możliwe kroki w celu jej wyeliminowania, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji. Każdy obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie do niej wszystkim równego dostępu i jej ciągłości.


Wobec powyższego – działając na podstawie art. 14 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350, z późń. zm.) – uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jak w ramach obowiązujących obecnie przepisów powinny przebiegać procedury i działania zmierzające do jak najszybszego wznowienia ciągłości świadczeń ochrony zdrowia w przypadku takim, jaki miał miejsce na terenie Gminy Filipów w województwie podlaskim? Jak przedstawia się odpowiedzialność w tym zakresie organów władzy publicznej i Narodowego Funduszu Zdrowia?

2. Jakie działania zamierza podjąć Pan Minister w celu uregulowania sytuacji zagrażających nagłym przerwaniem ciągłości świadczeń ochrony zdrowia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej realizowanej przez podmioty niepubliczne?


Suwałki, 1 lutego 2013 roku


Z wyrazami szacunku


Jarosław Zieliński

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

ul. Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie