Mariusz Łanczkowski, działający w zamrożonej od ponad dwóch miesięcy branży weselnej w obecności starosty Witolda Kowalewskiego i dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Kamila Czarniawskiego podpisał umowy o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy oraz dofinansowania części kosztów pracowników.
- Najważniejsze w tych trudnych czasach są środki na przetrwanie, na bieżące opłaty i inne koszty. Dzięki pomocy, którą otrzymałem w Urzędzie Pracy będzie mi na pewno łatwiej. Oprócz wniosku o pożyczkę złożyłem też wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników w mojej firmie. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez PUP obu moich wniosków dużo łatwiej jest mi patrzeć z optymizmem w przyszłość i czekać na dalsze decyzje rządu dotyczące możliwości organizacji imprez okolicznościowych - mółwi wlaściciel centrum bankietowego Astoria.
Organizowanie wesel do 150 osób będzie możliwe od 6 czerwca. Dopiero w nastepną sobotę będą mogły zostać otwarte kina, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, solaria, salony masażu. Ixch wlaściciele, ktorzy nie maja żadnych dochodów, muszą siegać po umorzenia, odroczenia, dotacje i pożyczki, ujete w tzw. tarczach antykryzysowych.
Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach od początku kwietnia realizuje założenia tarczy antykryzysowej. Przyjmuje wnioski o:
- jednorazową pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców,
- dofinansowanie przedsiębiorców będących osobą fizyczną niezatrudniających pracownika w przypadku spadku obrotów gospodarczych,
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne u mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w przypadku spadków obrotów gospodarczych.
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Zainteresowanie pomocą jest bardzo duże. Do minionego wtorku, 26 maja wpłynęło do urzędu 4478 wniosków o pomoc, z czego:
- 3821 wniosków dotyczyło pożyczek,
- 426 wniosków o dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych,
- 231 wniosków o dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców.
Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach rozpatrzył 3287 wniosków o pożyczkę, co stanowi 86% wszystkich złożonych wniosków o pożyczki ale także dofinansował wynagrodzenie ponad 1200 pracowników lokalnych firm.
Starosta Suwalski Witold Kowalewski podkreślił, że przyjęcie tak dużej ilości wniosków w stosunkowo krótkim czasie stanowiło ogromne wyzwanie organizacyjne dla Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki ciężkiej pracy urzędników nawet po godzinach pracy i w soboty przedsiębiorcy mogli otrzymać wsparcie finansowe. Starosta podziękował za ten trud i poświęcenie kierownictwu oraz pracownikom urzędu za zaangażowanie w sprawną realizację działań pomocowych skierowanych do lokalnych przedsiębiorców, w których biznesy uderza najmocniej obecna sytuacja. Pozwoli to wielu przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w wyniku epidemii koronawirusa, przetrwać ten trudny czas.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zapewnił, że nie zabraknie środków finansowych na realizację tarczy. Do tej pory pozyskano z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 32,9.mln zł. Dodatkowo, w miniony wtorek Urząd Pracy wystąpił o kolejne 3 mln zł na realizację dofinansowań w ramach tarczy.
Starosta Suwalski informuje, że Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach w dalszym ciągu oczekuje na wnioski od pracodawców, którzy dotychczas nie skorzystali z pomocy oferowanej w ramach tarczy antykryzysowej. Szczegóły dostępne są na stronie Powiatowego Urzędu Pracy suwalki.praca.gov.pl w zakładce Tarcza antykryzysowa oraz stronie internetowej Powiatu Suwalskiego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Suwałkach