Aż 110 przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej z Polski dyskutuje w Suwałkach o „Nowych wyzwaniach dla pracowników socjalnych”. Organizatorem jubileuszowej XXV Konferencji jest Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „Forum” zrzeszające dyrektorów MOPS-ów i ich zastępców..
W środę, w pierwszym dniu konferencji dyskutowano m.in. o uprawnieniach i obowiązkach pracowników socjalnych, nowych oczekiwaniach wobec nich, standardach pracy socjalnej, pracy z rodziną wieloproblemową oraz społecznym postrzeganiu pracownika socjalnego.
„Pracownik socjalny w rzeczywistości Programu Rodzina 500 Plus” to temat wykładu wygłoszonego przez Leszka Lewoca, dyrektora MOPS w Suwałkach.
Opieką suwalskiego MOPS objętych jest 4.600 rodzin, z których 1.100 objęto badaniami dotyczącymi sposobów wykorzystania pieniędzy z Programu Rodzina 500 Plus.
- Nie zawsze pieniądze z tego programu przeznaczane są bezpośrednio na potrzeby dzieci – wyniki badań omawia L. Lewoc. – Bywa, że rodzice odkładają je na zakupu samochodu czy sprzętu RTV. Nie ma jednak sygnałów, żeby pieniądze z programu były marnotrawione. Nie trafiliśmy też na rodziny, w których byłaby potrzeba zamiany pomocy z gotówkowej na przykład na talony. Dyskusje wywołuje łączenie przez pracownika socjalnego funkcji kontrolującej rodziny i przyznającej jednocześnie środki na jej wsparcie. Od decyzji tego pracownika w dużej mierze zależy jak postrzegany jest MOPS. Coraz więcej głosów, do których przyłączam się i ja, jest za rozdzieleniem tych funkcji na dwie różne osoby, co z jednej strony poprawiłoby i tak dobre oceny ośrodków pomocy, z drugiej zapobiegłoby zdarzającym się konfliktom na linii podopieczny – pracownik.
Czwartek i piątek uczestnicy suwalskiej konferencji spędzą na Litwie. W Alytusie zapoznają się z działalnością i problemami tamtejszych ośrodków pomocy społecznej, a w Wilnie w ministerstwie, któremu podlega pomoc społeczna poznają zasady na jakich jest ona udzielana i na jakich działają ośrodki pomocy.