Służba polskich żołnierzy zapewnia Polsce i wszystkim obywatelom bezpieczeństwo - mówił w poniedziałek, 16 grudnia premier Donald Tusk podczas spotkania świątecznego w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym.
W spotkaniu udział wzięli także wicepremier, minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Cezary Tomczyk. Była to okazja do podziękowań za pełnioną służbę oraz złożenia świątecznych życzeń.
15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy
Jednostka powstała w 1994 r. Do jej zadań należy obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa.
- Jesteście tą pierwszą gwarancją, że nic w Polsce złego się nie zdarzy i nikt nie ośmieli się Polski zaatakować dzięki Waszej ciężkiej służbie - podkreślił Premier Donald Tusk.
Żołnierze z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego brali udział w misjach pokojowych w Iraku, Afganistanie, Czadzie i Kosowie. Pomagali również przy usuwaniu skutków powodzi we wrześniu i październiku 2024 r w ramach operacji Feniks.
Już w 2008 roku podczas wizyty w Gołdapi premier Donald Tusk podkreślał znaczenie jednostki dla polskiej obronności. Szef rządu zapowiedział wtedy, że 15. Pułk będzie modernizowany i nie zostanie zlikwidowany. W 2013 r. pułk został wyróżniony tytułem honorowym „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” oraz wpisem do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”.
Bohaterstwo służb
Premier podziękował żołnierzom za służbę i poświęcenie każdego dnia. Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną przy ochronie wschodniej granicy naszego kraju. Żołnierze biorą także udział w operacji Feniks, w ramach której trwa odbudowa terenów dotkniętych powodzią.
- Jesteśmy dziś w Gołdapi, żeby w tym przedświątecznym czasie nisko pokłonić się żołnierzom. Jesteście bohaterami każdego dnia - mówił Donald Tusk podczas świątecznego spotkania w jednostce wojskowej 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Do podziękowań dołączył również Wicepremier, Minister Obrony Narodowej.
- Wasz pułk również był podczas powodzi, pojechał i pomagał podczas jednej z największych poza militarnych operacji w historii III Rzeczypospolitej. Bardzo dziękujemy za to - mówił Wicepremier, Minister Obrony Narodowej - Jeśli dzisiaj coś nas w wielki sposób jednoczy to niekłamana miłość do żołnierzy i Wojska Polskiego. To wielki skarb podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z mundurowymi.
Premier Tusk podziękował również strażakom, którzy minionej nocy interweniowali w związku z silnym wiatrem.
- Wszystkim strażakom chciałem bardzo podziękować za pomoc ludziom w czasami dramatycznych okolicznościach - zaznaczył szef rządu w Gołdapi.
Wichury wystąpiły w całej Polsce, najbardziej dotknięta przez żywioł została północna część kraju.
Inwestycje w obronność
Polska przeznacza na obronność najwięcej ze wszystkich krajów NATO. W 2025 r. będzie to 4,7% PKB, czyli 186,6 mld zł. To o 50 mld zł więcej niż w 2023 r.
- Robimy wszystko, żeby nasze rządy kojarzyły się z profesjonalizacją wojska, budową silnej armii i sojuszy. Jesteśmy dumni z Was, z polskich żołnierzy mówił Wicepremier, Minister Obrony Narodowej.
Rząd przeznacza środki na budowę takich systemów jak Wisła, Narew i Pilica. Resort obrony kupuje także najnowocześniejszy sprzęt m.in. śmigłowce Apache oraz dba o wyposażenie indywidulane żołnierzy (operacja „Szpej”). Dzięki tym inwestycjom polskie niebo jest bezpieczniejsze.
-To jest sprawa kluczowa - obrona powietrzna. Widzimy, jak dzisiaj współczesne konflikty wyglądają, jak wiele trzeba wydawać właśnie w tym obszarze. To jest najdroższy obszar, w który inwestujemy zaznaczył Władysław Kosiniak - Kamysz.
Dzięki takim inwestycjom budujemy silną i dużą armię, która już teraz liczy 208 tys. żołnierzy. To obecnie trzecia pod względem liczebności armia w krajach NATO. Przed nami są tylko Stany Zjednoczone i Turcja - zaznaczał.
Spotkanie z władzami miasta i powiatu
Po uroczystym spotkaniu opłatkowym w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym, wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z włodarzami Gołdapi – Krzysztofem Kazanieckim, starostą gołdapskim oraz Konradem Kazanieckim, burmistrzem Gołdapi.
Rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy samorządem, a resortem obrony narodowej, a także wspólnych działań na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.
Źródło i fot: KPRM; UM Gołdap