26.07.2022

Prezydenci Polski i Litwy najpierw spotkali się na przesmyku suwalskim, a teraz na Helu

Na Helu trwają dwudniowe konsultacje Prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy. Rozmowy są poświęcone sytuacji w regionie. Rozmowy Prezydentów odbywają się w formule w cztery oczy.

Gitanas Nausėda omówił z prezydentem RP Andrzejem Dudą współpracę dwustronną w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, wpływ wojny rosyjskiej na Ukrainie na bezpieczeństwo regionalne, pomoc dla Ukrainy oraz kwestie jej odbudowy.

Podczas spotkania Prezydent Litwy podkreślił, że ścisła współpraca Litwy i Polski w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, koordynacja działań i wspólna reprezentacja interesów bezpieczeństwa regionalnego w formatach międzynarodowych jest niezwykle ważna w obecnym kontekście geopolitycznym. Według szefa państwa jedność Litwy i Polski jest konieczna w obliczu rosyjskiej agresji.

- Razem jesteśmy silniejsi i bezpieczni. Tylko działając wspólnie możemy zapewnić bezpieczeństwo w naszych krajach iw całym regionie. Polska jest niezawodnym sojusznikiem Litwy. Doceniam nasze zjednoczone działanie i wierzę, że w przyszłości pozostaniemy zjednoczeni – powiedział Prezydent RL.

Przywódcy Litwy i Polski zgodzili się, że konieczne jest kontynuowanie pomocy wojskowej Ukrainie, bo to uzbrojenie Ukraińców zadecyduje o wyniku wojny. Prezydenci rozmawiali także o odbudowie ukraińskich miast i infrastrukturze zniszczonej przez armię rosyjską. Według szefa państwa litewskiego zarówno Litwa, jak i Polska będą aktywnie zaangażowane w proces odbudowy i będą współpracować przy realizacji projektów.

Znaczącej intensyfikacji uległa też współpraca w ramach grupy B3 + Polska, grupującej obok naszego kraju trzy państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.

To spotkanie zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tak zwanego przesmyku suwalskiego.

- Jest to format konsultacji, który miał już miejsce między innymi w styczniu tego roku w czasie spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. Dodał, że w podobnym formacie Prezydent przyjmował między innymi Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa czy poprzedniego Prezydenta Słowacji Andreja Kiskę.

Polska i Litwa są jednymi z najbliższych partnerów w sprawach dotyczących współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Prezydenci Duda i Nausėda spotykali się kilkunastokrotnie, z czego dwukrotnie wspólnie udali się do Kijowa. Pierwsza wizyta miała miejsce dzień przed atakiem rosyjskim na Ukrainę – 23 lutego 2022 roku, drugi raz wizytę w Kijowie Andrzej Duda i Gitanas Nausėda złożyli wraz z Prezydentami Estonii i Łotwy 13 kwietnia 2022 roku – jako pierwsi Prezydenci od momentu wybuchu wojny.

- W czasach prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy osiągnięto też olbrzymi postęp w dialogu polsko - litewskim, czego symbolem jest nowa litewska ustawa w sprawie pisowni nazwisk - dodaje Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

Na przesmyku

Prezydenci niedawno spotkali się na tzw. przesmyku suwalskim, a prezydent Litwy G.Nauseda przebywał w miony czwartek, 21 lipca br. w Sejnach i Puńsku. Spotkał się tam z przedstawicielami mniejszości litewskiej, otworzył XVI Światowy Kongres Młodzieży Litewskiej.

Prezydenta Nausėdę oraz pierwszą damę Dianę Nausėdienė przywitał wówczas w Polsce wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- To nie jest najniebezpieczniejsze miejsce na ziemi, a jedno z najpiękniejszych. Ewentualne zagrożenia dla tego miejsca zależą wyłącznie od naszych działań, podejmowanych we współpracy z NATO. Jeżeli będziemy je realizować, to nasze pogranicze będzie nie tylko piękne, ale i bezpieczne – zaznaczył prezydent Litwy, pytany przez dziennikarzy o przesmyk suwalski, który niedawno odwiedził z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jak z kolei głosi komunikat Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, głównym tematem spotkania prezydenta Litwy z mniejszością litewską była oświata litewska w Polsce oraz kultywowanie litewskości. Litwa zabiega między innymi o to, aby w Suwałkach - na wzór Domu Kultury Polskiej w Wilnie - powstało Centrum Kultury Litewskiej w Suwałkach.

- Z mniejszych ośrodków w tym rejonie duża część osób przemieszcza się chociażby do Suwałk, dlatego postulatem jest również, by to szkolnictwo w Suwałkach rozwijać. Mówię tu już o poziomie szkół podstawowych czy średnich - tłumaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 WYG

Źródła i fot: Kancelarie prezydentów RP i RL;PUW

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie