W tym roku przypada 90. rocznica lotu przez Atlantyk litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa. Z tej okazji 15 i 16 lipca w Myśliborzu odbyły się Dni Litewskie.
W Pszczelniku natomiast, gdzie bohaterscy lotnicy zginÄ™li, odbyÅ‚y siÄ™ uroczystoÅ›ci z udziaÅ‚em prezydentów Litwy i Polski.
Celem S. Dariusa i S. Girenasa było rozsławienie na całym świecie młodego państwa litewskiego, dlatego podjęli się bardzo ryzykownego przedsięwzięcia przelotu trasy 7 tys. km przez Atlantyk bez międzylądowania. Obaj lotnicy zostali bohaterami Litwy. Nakręcono o nich filmy, w wielu miastach ulice nazywane są na ich cześć. Ich podobizny znajdywały się na banknocie 10-litowym.
Darius i GirÄ—nas, amerykaÅ„scy Litwini, wyruszyli bez zatrzymywania siÄ™ na 8000 kilometrów z Nowego Jorku do Kowna – ówczesnej stolicy Litwy.
Lituanica wystartowaÅ‚a rankiem 15 lipca 1933 r. z 3000 litrami paliwa i 100 litrami smaru – przeÅ‚adowany samolot ledwie unosiÅ‚ siÄ™ nad ziemiÄ…. Piloci zabrali cztery litry wody, sześć kanapek, owoce, kawÄ™, wódkÄ™ i papierosy na dwa dni.
Najmniej uwagi poÅ›wiÄ™cali wÅ‚asnemu bezpieczeÅ„stwu, latajÄ…c bez Å›wiateÅ‚, używajÄ…c latarki do oÅ›wietlania odczytów przyrzÄ…dów w kokpicie i nie majÄ…c sprzÄ™tu radiowego.
Choć Lituanica pomyÅ›lnie pokonaÅ‚a Atlantyk, niestety nigdy nie dotarÅ‚a do Kowna. 17 lipca samolot rozbiÅ‚ siÄ™ w ówczesnych wschodnich Niemczech, okoÅ‚o 600 kilometrów od celu.
Chociaż przyczyny katastrofy Lituanicy sÄ… nadal niejasne, liczne badania sugerujÄ… różne przyczyny: brak paliwa, ekstremalnie zÅ‚e warunki pogodowe i zmÄ™czenie pilota.
Uroczystości na Pomorzu
W niedzielÄ™, 16 lipca w Szczecinie i Pszczelniku odbyÅ‚y siÄ™ obchody 90. rocznicy przelotu litewskich lotników S.Dariusza i S.GirÄ—nasa przez Atlantyk.
Rano, w koÅ›ciele Åšw. Jakuba w Szczecinie. Jego Ekscelencja Lionginas Virbalas, arcybiskup Litwy ds. emigrantów, odprawiÅ‚ mszÄ™ Å›wiÄ™tÄ…. Po mszy wieÅ„ce z kwiatów zostaÅ‚y zÅ‚ożone w kaplicy, w której wisi tablica upamiÄ™tniajÄ…ca Dariusza i GirÄ—nasa.
W samo poÅ‚udnie w Pszczelniku przy pomniku S. Dariusza i S. GirÄ—nasa odprawiona zostaÅ‚a Masza Å›w. w jÄ™zykach litewskim i polskim. ZagraÅ‚a Orkiestra SiÅ‚ Powietrznych Wojska Litewskiego. Na zakoÅ„czenie mszy odÅ›piewane zostaÅ‚y hymny litewskie i polskie, uczczono minutÄ… ciszy pamięć wielkich bohaterów litewskich Dariusza i GirÄ—nasa, rozlegÅ‚y siÄ™ trzy i salwy.
Później byÅ‚y oficjalne przemówienia, tradycyjny bieg sztafetowy „Pszczelnik - Kowno”
Po uroczystościach pod pomnikiem uczestnicy przeszli do muzeum S. Dariusa i S. Girėnasa, a następnie rozpoczęła się polsko - litewska biesiada w chacie żmudzkiej zwiedzili Muzeum Lotnictwa Lituanica
Później prezydent G. NausÄ—da zÅ‚ożyÅ‚ wizytÄ™ w Dowództwie PóÅ‚nocno-Wschodnim NATO w Szczecinie, gdzie sÅ‚użą również żoÅ‚nierze Litwy.
Przemówienie prezydenta Litwy
W swoim przemówieniu przywódca Litwy podkreÅ›liÅ‚, że S. Darius i S. GirÄ—nas, zdeterminowani do podjÄ™cia niezwykÅ‚ego wyzwania, starali siÄ™ nie tyle poprawić jakiÅ› rekord czy doÅ‚Ä…czyć do grona pionierów zapoczÄ…tkowanych wówczas lotów transatlantyckich, ale inspirować Litwinów na caÅ‚ym Å›wiecie. Pokazać, że nie bojÄ… siÄ™ żadnych prób i przeszkód. Rozpowszechnić w Å›wiecie wiadomość o kraju, który przywróciÅ‚ swojÄ… historycznÄ… paÅ„stwowość i wzbiÅ‚ siÄ™ w powietrze postÄ™pu.
Prezydent przypomniaÅ‚, że S. Darius byÅ‚ wówczas bardzo znany w kraju - żywa legenda życia publicznego, pionier wielu sportów na Litwie, w tym ukochanej koszykówki. Jego Å›mierć, podobnie jak Å›mierć doÅ›wiadczonego pilota, innego Amerykanina pochodzenia litewskiego S. GirÄ—nasa, zszokowaÅ‚a Litwinów, ale jednoczeÅ›nie dodaÅ‚a im jeszcze wiÄ™kszej dumy ze swojego kraju.
Zdaniem prezydenta, to naprawdÄ™ symboliczne, że lot przez Atlantyk rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ 15 lipca – w dniu wspólnego zwyciÄ™stwa oręża litewskiego i polskiego w bitwie pod Grunwaldem..
- Zdolność naszych narodów do wzajemnego Å›wiÄ™towania zwyciÄ™stw i opÅ‚akiwania strat ma kluczowe znaczenie w tym szczególnie trudnym czasie, gdy Rosja kontynuuje swojÄ… brutalnÄ… zbrodniÄ™ agresji na Ukrainie. Decyzje podjÄ™te na szczycie NATO, który wÅ‚aÅ›nie zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ w Wilnie, zapewniÄ… Ukrainie jeszcze wiÄ™ksze wsparcie militarne, a jednoczeÅ›nie znacznie wzmocniÄ… bezpieczeÅ„stwo Litwy, Polski i caÅ‚ego naszego regionu” – powiedziaÅ‚ prezydent.
Przemówienie prezydenta Polski
– Oddajemy dziÅ› cześć dwóm litewskim bohaterom, znakomitym lotnikom – Steponasowi Dariusowi i Stasysowi Girenasowi, którzy 90 lat temu dokonali rzeczy wyjÄ…tkowej, przelatujÄ…c nad Atlantykiem – z Ameryki do Europy Åšrodkowej – mówiÅ‚ Prezydent Andrzej Duda.
Jak podkreÅ›laÅ‚, jako Polacy „dobrze rozumiemy, z jakimi uczuciami stajÄ… przed pomnikiem w Pszczelniku nasi litewscy przyjaciele”. – Duma z wybitnego sukcesu rodaków i wdziÄ™czność za ich patriotyczne poÅ›wiÄ™cenie miesza siÄ™ tu z bolesnÄ… zadumÄ… nad tragicznym zrzÄ…dzeniem losu – mówiÅ‚ Prezydent.
Andrzej Duda przypomniaÅ‚ o polskich lotnikach: Franciszku Å»wirce i StanisÅ‚awie Wigurze, którzy zginÄ™li w katastrofie lotniczej w 1932 r.
W Wilnie
Natomiast okazji 90. rocznicy Muzeum Energii i Techniki w Wilnie prezentuje interaktywnÄ… replikÄ™ samolotu, której towarzyszy wystawa opowiadajÄ…ca o wyczynie Dariusa i GirÄ—nasa.
OdwiedzajÄ…cy mogÄ… sami uruchomić samolot i przekonać siÄ™, jak czuli siÄ™ piloci, wyruszajÄ…c w historycznÄ… podróż przez Atlantyk w maÅ‚ym Bellanca CH-300 Pacemaker. Ponadto na wystawie znajduje siÄ™ wyjÄ…tkowy eksponat – autentyczne skrzydÅ‚o Lituanicy.
Steponas Darius i Stasys GirÄ—nas przeszli do historii Å›wiatowego lotnictwa nie tylko jako symbole ofiar lotnictwa wyczynowego, lecz także jako zdobywcy rekordów w dziedzinie dÅ‚ugoÅ›ci lotu (6411 kilometrów, w 1933 r. drugi wynik na Å›wiecie) oraz iloÅ›ci spÄ™dzonych w powietrzu godzin (37 godzin i 11 minut, czwarty wówczas wynik na Å›wiecie).
Dbają o pamięć
W 1935 r. ówczesne wÅ‚adze Litwy wykupiÅ‚y kawaÅ‚ek lasu w miejscu katastrofy i rok później stanÄ…Å‚ tu drewniany krzyż. Ku ich czci, 17 lipca 1936 r., odsÅ‚oniÄ™to granitowy pomnik w ksztaÅ‚cie Krzyża Witolda Wielkiego, autorstwa V. Landsbergisa-Žemkalnisa, a obok drewniany sÅ‚up w formie krzyża z informacjÄ… w czterech jÄ™zykach o tragedii, do której doszÅ‚o w tym miejscu.
Do wojny opiekowali siÄ™ nim litewscy dyplomaci z Berlina. Po wojnie miejsce zostaÅ‚o zapomniane i zdewastowane. Dopiero 50 lat po tragedii, w 1983 roku, pomnik zostaÅ‚ ponownie odrestaurowany. Niedaleko, w chacie żmudzkiej przywiezionej w 1989 roku z Muzeum Budownictwa Ludowego w Rumszyszkach na Litwie, zorganizowano maÅ‚e muzeum, w którym prezentowane sÄ… eksponaty, zwiÄ…zane z tym miejscem i tragicznÄ… Å›mierciÄ… lotników.
O miejsce dbają obecnie także władze Myśliborza, władze Republiki Litewskiej oraz Litwini, mieszkający na Pomorzu.
W PuÅ„sku szkoÅ‚a imienia lotników i rzeźba
Na Litwie obaj piloci sÄ… uważani za bohaterów narodowych, także w Polsce dwie szkoÅ‚y (w PuÅ„sku i MyÅ›liborzu) noszÄ… ich imiona. Od stycznia 2005 roku imiÄ™ bohaterskich lotników nosi szkoÅ‚a podstawowa w PuÅ„sku. Tak zdecydowali w gÅ‚osowaniu w grudniu 2004 roku uczniowie.
W 2018 roku, przy ulicy niedaleko szkoÅ‚y, samorzÄ…d gminny w PuÅ„sku postawiÅ‚ pomnik ku pamiÄ™ci bohaterskich lotników. Autorem dzieÅ‚a jest miejscowy rzeźbiarz Zenon Knyza, ten sam, który wykonaÅ‚ m.in. drewnianÄ… dzwonnicÄ™ na 100. lecie Litwy, postawionÄ… obok starego cmentarza katolickiego w PuÅ„sku. I to on, wraz z ówczesnym konsulem Republiki Litewskiej w Sejnach CzesÅ‚awem Stankiewicz oraz Janem VydrÄ…, dyrektorem SzkoÅ‚y podstawowej im. Stepasa Dariusa i Stasysa Girenasa, uroczyÅ›cie odsÅ‚onili tÄ™ piÄ™knÄ… rzeźbÄ™.
Uczniowie szkoÅ‚y rokrocznie w lipcu udajÄ… siÄ™ pod pomnik lotników. BiorÄ… udziaÅ‚ we mszy Å›wiÄ™tej, skÅ‚adajÄ… kwiaty oraz uczestniczÄ… w spotkaniu z organizatorami uroczystoÅ›ci.
WYG
1. ŹródÅ‚a i Fot z uroczystoÅ›ci: Kancelarie Prezydenta Litwy i Polski ( fot Marek Borowski KPRP); Ambasada RL w Warszawie; UM w MyÅ›liborzu; wikipedia
2. Pomnik lotników w PuÅ„sku - fot. wÅ‚asne
4. Darius, Girenas przy swoim samolocie. Fot: Wikipedia