Przebudowa chodników przy ul. Lityńskiego w tym roku została skończona. Wymieniono spękane i pozapadane płyty chodnikowe. Inwestycja to pomysł mieszkańców w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Projekt ten, zyskał najwięcej głosów suwalczan wśród tzw. małych projektów.
Inicjatywa miała poprawić bezpieczeństwo dzieci codziennie przechodzących tamtędy do pobliskiej szkoły.
Wymiana chodników kosztowała ponad 85 tys. zł. Ale mogło być drożej. Na Lityńskiego użyto bowiem materiału, który był już w miejskich magazynach. Chodniki ułożono z używanej kostki brukowej, którą wcześniej zdjęto z przebudowywanych w mieście ulic i wyselekcjonowano do ponownego użycia. Jak mówi Marek Anuszkiewicz z Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, znacznie obniżyło to koszty przedsięwzięcia:
- Dzięki temu mogliśmy wykonać tą inwestycję przy ograniczonych środkach. Wykonano ją z kostek betonowych znajdujących się w zasobach Zarządu Dróg i Zieleni, które pochodziły z rozbiórki nawierzchni na ulicach Jana Pawła II, Szkolnej i Reja.
Mogło to wpłynąć nawet na 30-procentową obniżkę wydatków, bo - jak wyjaśnia- różnica kosztów pomiędzy nawierzchnią z kostki nowej a nawierzchnią z kostki rozbiórkowej to ok. 24 zł za każdy metr kwadratowy nawierzchni.
Do inwestycji dorzycił się Zarząd Dróg i Zieleni, który przebudował większą część chodników. Koszt jaki ponieśli drogowcy to około 400 tysięcy złotych.
Ale to nie koniec zmian przy Lityńskiego. W przyszłym roku planowane są prace po drugiej, wschodniej, stronie ulicy. Wzdłuż garaży powstanie chodnik, dalszy fragment ścieżki rowerowej oraz parking.
W internecie zaszumiało od ironicznych komentarzy pod zdjęciami nowopowstałego przejścia dla pieszych, na środku którego rośnie drzewo. Jak wyjaśnia Marek Anuszkiewicz z Wydziału Inwestycji, nie była to fuszerka suwalskich robotników ani błąd w projekcie:
- Tego drzewa w czasie prowadzenia prac nie można było przesadzić z uwagi na panujące niesprzyjające warunki atmosferyczne. Można je było tylko wyciąć, a tego chcieliśmy uniknąć. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i po konsultacji ze specjalistami, jeżeli to będzie możliwe, drzewo zostanie przesadzone.
Tej jesieni oprócz prac na chodnikach prowadzących do szkoły wykonano również wymianę nawierzchni drogi dojazdowej do budynku przy ulicy Lityńskiego 16A. To również jeden z projektów zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Dalsza wymiana nawierzchni wokoło popularnych „Czerwonych Dachów” jest planowana w następnym roku.
tekst i fot. Adrian Piekarski