Hołd członkom ruchu oporu zamordowanym w kwietniu 1944 roku w miejscowości Krzywe oddały władze gminy Suwałki na czele ze Zbigniewem Mackiewiczem, wójtem Gminy Suwałki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej numer 6 w Suwałkach.
Zebrani zapalili znicze pod pomnikiem, gdzie 79 lat temu Niemcy rozstrzelali 12 osób. Ofiary to czÅ‚onkowie ruchu oporu zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, wpÅ‚ywowego Niemca, który w czasie wojny zajmowaÅ‚ miejscowy dwór i zarzÄ…dzaÅ‚ terpentyniarniami. Do wspólnej mogiÅ‚y trafili również dwaj partyzanci polegli podczas zamachu na Beninga i dwaj inni czÅ‚onkowie ruchu oporu, ekshumowani i przeniesieni w to miejsce w późniejszym czasie.
Zamach przeprowadziÅ‚a grupa pod dowództwem Aleksandra Rydzewskiego pseudonim Kos. Partyzanci chcieli w Å‚atwy sposób zdobyć broÅ„, którÄ… posiadaÅ‚ Niemiec, jednak podczas akcji doszÅ‚o do wymiany ognia. Zginęło dwóch partyzantów, a dowódca zostaÅ‚ ranny. ZginÄ…Å‚ też Fritz Bening, a majÄ…tek, którym zarzÄ…dzaÅ‚, spÅ‚onÄ…Å‚.
Jak podkreÅ›laÅ‚ Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy, spotkanie przed pomnikiem to nie tylko oddanie hoÅ‚du patriotom, ale też lekcja historii. Dzieci z miejscowoÅ›ci Krzywe zwykle uczÄ… siÄ™ w Szkole Podstawowej numer 6. Bywa, że mijajÄ… pomnik codziennie i nie zdajÄ… sobie sprawy, jaka historia siÄ™ z nim wiąże, a rocznica jest okazjÄ…, do jej przybliżenia.
ŹródÅ‚o: Gmina SuwaÅ‚ki