Na wspólnej konferencji prasowej ministrów: zdrowia Łukasza Szumowskiego, edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka poinformowano o przedłużeniu terminu zamknięcia szkół. Nauka w formie zdalnej ma odbywać się co najmniej do 24 maja.
- Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Ograniczenie tym razem przesuwamy na znacznie dłuższy termin - do 24 maja - poinformował w minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Minister zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".
Poinformowano również o nowych terminach egzaminów.
Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br. Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca. Nie będzie w tym roku egzaminów maturalnych ustnych. Egzamin potwierdzające kwalifikacje w zawodzie potrwa od 22 czerwca do 9 lipca.
- Jest to bardzo trudna sytuacja dla uczniów, rodziców, nauczycieli. Szkoły nie były przygotowane na taką sytuację, ale z każdym tygodniem radzimy sobie coraz lepiej. Z drugiej strony rośnie frustracja i zmęczenie, zarówno po stronie szkoły, jak też rodziców i uczniów – mówi Ewa Brzozowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. A. Piłsudskiej w Suwałkach.
W obawie przed rozwojem epidemii koronawirusa szkoły zostały zamknięte od 16 marca. Nauczanie odbywa się przez internet.
- Okazało się, że sporo dzieci nie ma potrzebnego sprzętu do nauki. Brakuje komputerów, laptopów. Internet w telefonie komórkowym niestety nie wystarcza. Dostaliśmy pismo z Urzędu Miasta z apelem do rodziców, aby pieniądze ze stypendium szkolnego uczniowie przeznaczyli na zakup potrzebnego sprzętu. Może okazać się, że jesienią przyjdzie kolejna fala zachorowań i rodzice powinni zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia -tłumaczy dyrektor E. Brzozowska.
Jak mówi, nauczyciele cały czas starają się usprawnić lekcje. W Szkole Podstawowej nr 2 trwają prace nad platformą do przeprowadzania lekcji on line, uczniowie ósmych klas mogli również przystąpić do próbnego egzaminu.
- Swoją wiedzę sprawdziła połowa uczniów klas ósmych. Niektórym bardzo zależy na wyniku i na tym, aby dostać się później do wymarzonej szkoły średniej, ale są też tacy, którzy traktują sprawę mniej ambitnie. Niestety, mamy takich uczniów, z którymi od początku kwarantanny nie możemy się w ogóle skontaktować, a przecież będziemy musieli wystawić im oceny – opowiada Ewa Brzozowska.
Podanie dokładnego terminu egzaminów klas ósmych – 16,17, 18 czerwca pozwala na planowanie przebiegu egzaminu i składu komisji egzaminacyjnych.
- Wszyscy stanęliśmy przed dużym wyzwaniem. Pomimo zmęczenia musimy sobie w tej rzeczywistości radzić – dodaje dyrektor Brzozowska.
Tak wygląda harmonogram tegorocznych wiosennych egzaminów:
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Z kolei część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 roku i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.
Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
(just)