21.10.2024

Przewozy mieszkańców bezpłatne i ekologiczne. Łoździeje wożą, Puńsk także

W Puńsku odbyło się międzynarodowe seminarium dla polskich gmin projektu „Zwiększenie efektywności energetycznej na Litwie”, podczas którego przedstawiono postęp realizacji projektu oraz osiągnięte rezultaty w gminie Puńsk.

Przedstawili sprawozdania

- Projekt nr. LIFE20 IPC/LT/000002 „Zwiększanie efektywności energetycznej na Litwie” prezentacja istoty, partnerów, celu i zadań - Aušra Šmitienė , Agencja Zarządzania Projektami Środowiskowymi (APVA);

- Proces prezentacji i rozwoju NEKSVP - Skaistė Garlaitė , Ministerstwo Energii Republiki Litewskiej;

- Monitorowanie wyników projektów pilotażowych w transporcie – Rasa Jaciničienė, Litewska Agencja Energetyczna;

- Władze miejskie powiatu łoździejskiego liderem we wdrażaniu pilotażowej koncepcji zrównoważonej mobilności na wsi. Prezentacja działalności - Ieva Stalevičiūtė, gmina rejonowa Lazdijai;

- Prezentacja działań prowadzonych przez gminę Puńsk, która odpowiada za bezpośredni transfer wyników projektu w skali międzynarodowej. Realizacja projektu mobilności wiejskiej w Polsce na podstawie wyników projektu pilotażowego Łoździeje – Puńsk - Anna Kluczyńska, Urząd Gminy Puńsk.

 

 

Międzynarodowy projekt

Gmina Puńsk uczestniczy w międzynarodowym projekcie “Improving Energy Efficiency in Lithuania" („Poprawa efektywności energetycznej na Litwie”), dofinansowanego ze środków Programu LIFE oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podmiotem koordynującym projekt jest Agencja Zarządzania Projektami Środowiskowymi przy Ministerstwie Środowiska Republiki Litewskiej.

Projekt uzyskał dofinansowanie Komisji Europejskiej. Następnie Gmina Puńsk  skutecznie wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie swojej części przedsięwzięcia do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Realizacja projektu w Puńsku rozpoczęła się pod koniec 2022 roku.

Gratulując uczestnikom seminarium, wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski, był zadowolony z rezultatów. 

 

 

Gmina Puńsk kupiła samochód elektryczny marki Mercedes (9- osobowy) o zasięgu do 400 km i stację szybkiego ładowania.  Puńsk otrzymał 35 proc. potrzebnych pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RP oraz 60 proc. z Komisji Europejskiej w ramach projektu z Łoździejami. Z budżetu gminy pozostało dołożyć 5 procent. W sumie gmina dopłaciła tylko kilkanaście tysięcy złotych.

Zakupiony elektryczny bus wozi nieodpłatnie osoby potrzebujące, niemające własnego transportu i bez możliwości dostania się do lekarza, szpitala, urzędu, sklepu itp. Utworzono stały harmonogram jazdy oraz dodatkowo możliwe jest zamówienie kursu przez aplikację oraz telefonicznie.

Głownie są to wyjazdy mieszkańców gminy do Sejn, czy do Gminnego Ośrodka Zdrowia w Puńsku.

Od listopada 2022 roku do lipca 2024 roku z usług tego transportu skorzystało 765 osób, przejechano 18 tys. kilometrów

Taki autobus przydaje także do dowozu uczniów, pomoc dla pań z KGW, czy licznym zespołom artystycznym w dotarciu na miejsce imprez.

Co ważne, pojazd elektryczny nie generuje CO2.

Pozostałe działania Gminy Puńsk

Rolą Gminy Puńsk w tym projekcie – jako jedynego partnera zagranicznego - jest powielenie i wdrożenie projektu zrównoważonej mobilności wiejskiej w Polsce w oparciu o wyniki projektu pilotażowego Administracji Samorządu Rejonu Łoździejskiego.

Aby zapewnić szerszy transfer dobrych praktyk, Gmina Puńsk przygotuje również rekomendacje dla innych polskich gmin, które zostaną przedstawione podczas seminarium, na którą zostaną zaproszone sąsiednie jednostki samorządu terytorialnego i nie tylko.

Gmina Puńsk liczy ponadto, że uda się pozyskać fundusze z Unii Europejskiej  oraz różnych instytucji i fundacji zajmujących się ekologia na kolejne proekologiczne projekty w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Polska i Litwa Międzypaństwowa Strefa Funkcjonalna”.

Projekt „Łoździeje - Puńsk wożą”  już z prestiżowa nagrodą European Policy Innovation Awards

A obecny projekt już został zauważony. W 2023 roku  znalazł się w finale European Policy Innovation Awards, zwanych politycznymi Oscarami.

Projekty oceniano według trzech kryteriów: innowacyjności, współpracy i trwałości.

Ocenie w tej kategorii poddano wdrożony w rejonie łoździejskim oraz gminie Puńsk system transportu publicznego, który umożliwia lokalnym mieszkańcom zamawianie samochodu „od drzwi do drzwi” i jazdę nie po stałych trasach, ale na żądanie.

Sonata Dumbliauskienė, dyrektor administracji rejonu łoździejskiego, która w   maju 2033 roku  uczestniczyła w odbiorze nagrody w  Warszawie, powiedziała, że idea projektu „Lazdijai veža” (Łoździeje wożą) narodziła się w poszukiwaniu bardziej zrównoważonej mobilności ludzi żyjących na odległych obszarach i zmniejszenia wykluczenia społecznego.

 - Ponieważ społeczeństwo się starzeje, a wsie pustoszeją, gminy muszą rezygnować z niewygodnych i nieopłacalnych tras komunikacji miejskiej. W rezultacie dotyka to negatywnie potrzeb najbardziej wrażliwych grup w naszym społeczeństwie. Cieszymy się, że zostaliśmy zauważeni jako jedna z 10 najlepszych europejskich inicjatyw w kategorii rozwój lokalny - mówiła podczas uroczystości i S. Dumbliauskienė

WYG

Źródła i fot: Samorząd Rejonu Łoździejskiego; UG Puńsk

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Unia Skierniewice

26.10.2024
16:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie