14.07.2014

Przez Jasną Górę do Ostrej Bramy

Wprawdzie XXIV Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza Suwałki – Wilno na trasę wyruszy jutro, ale już dziś nastąpi jej nieoficjalna inauguracja. Będzie nią odprawiany o godz. 21.00, w łączności z Sanktuarium na Jasnej, Górze Apel Maryjny. Wszak obie Madonny, ta „Czarna” z Częstochowy i ta „co w Ostrej Świeci Bramie” mają „w opiece naród cały, który żyje dla Twej chwały”.

Do Maryi odwołuje się też hasło tegorocznej pielgrzymki, które brzmi „Jak Maryja Uwierzyć w Syna Bożego”.
Pierwsi pątnicy dotarli do Suwałk już w niedzielę. Kolejni w biurze pielgrzymkowym meldują się od rana i przybywa ich z każdą godziną, bo zapisy potrwają jeszcze dziś do późnych godzin wieczornych, a jak będzie trzeba to i nocnych. Wśród pątników nie zabraknie obcokrajowców.
Większość pielgrzymów na rekolekcje w drodze z Suwałk do Wilna wybierze się kolejny raz.
Co ich tutaj tak przyciąga? Okazuje się, że we współczesnym szaleńczym chaosie i zabieganiu, nie brakuje ludzi chcących odnowić swoją relację z Bogiem, lepiej Go zrozumieć, czy też doświadczyć mocy modlitwy. Dla Boga i Maryi gotowi są wyrzec swoich codziennych przyzwyczajeń i, co nie jest łatwe, niemal półtora tygodnia przeżyć bez internetu, oglądania telewizji, radia, palenia papierosów czy picia alkoholu.

- Na pielgrzymkę pójdę trzeci raz - dzieli się swoimi wrażeniami 15-letnia Patrycja. - Przyciąga mnie  przyjazna atmosfera, którą tworzą życzliwi Pielgrzymi i ogrom łask jakie ofiaruje Matka Boża Ostrobramska. Satysfakcja po dojściu pod Ostrą Bramę jest ogromna, a doznaje jej ten, kto pokona trasę i swoje słabości! Promienieje nie tylko twarz, ale i serce jest przepełnione szczęściem. Ludzie spotykani na drodze mile nas witają i chętnie przyjmują do domów na nocleg. Moim zdaniem jest to  niesamowita przygoda duchowa, ale też fizyczna.

Pielgrzymka jest czasem, w którym człowiek staje sam wobec Boga, zawierzając mu swoje zmartwienia, problemy. Dla wielu to także forma dziękczynienia za otrzymane łaski, lub – co wydaje się być najczęstsze – wypraszania ich dla siebie, bliskich, znajomych, a także ludzi, którzy powierzają pątnikom swoje intencje.

Wszystkich, którzy z różnych względów, nie będą mogli pielgrzymować fizycznie, mogą w niej uczestniczyć ... duchowo. Ten rodzaj pielgrzymki funkcjonuje od kilku lat, adresowany jest „do osób doświadczających krzyża cierpienia: chorych, przykutych do szpitalnych łóżek, w podeszłym wieku, samotnych i opuszczonych, jeżeli pragniecie swoje cierpienie ofiarować za siebie i innych, poproście osoby sprawne, aby Was zapisały na szlak pielgrzymowania w duchowej łączności do naszej Matki Miłosierdzia. Tę duchową łączność, będziemy podtrzymywali na trasie poprzez codzienną modlitwą za Was i Wasze rodziny, podczas Apelu Maryjnego, jak również niosąc Wasze intencje przed Cudowny Obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Wasza duchowa obecność na trasie pielgrzymki będzie wsparciem i umocnieniem dla zmierzających ku Ostrej Bramie pątników. Aby jak najlepiej przeżyć te rekolekcje w drodze, niezbędne jest Wasze duchowe wsparcie” – czytamy w apelu zamieszonym na stronie internetowej pielgrzymki.

Tradycyjnie pątnicy wyjdą na liczącą niemal 300 km trasę podzieleni na grupy. I tak:

GRUPA BIAŁA
jest prowadzona przez Salezjanów. Z tego faktu wynika charakter grupy - radosny w duchu ks. Bosko. W tej grupie idzie dużo studentów i młodzieży - ze szkół salezjańskich oraz z całej Polski. To nie znaczy, że nie ma w tej grupie dorosłych - są i bardzo to cenią!
Od 2002 roku Przewodnikiem Grupy jest  ks. Marian Chalecki SDB
GRUPA CZERWONA
Grupa bardzo rozmodlona, nazywana również grupą miłosierdzia. Poprowadzi ją o. Marek Magier OFM Conv  (prowadzi od 2011 roku)
GRUPA NIEBIESKA
- Grupa misyjna - tak jak zielona. Często nazywana dzieci Maryi lub Smerfy. Wesoło rozśpiewana mieszanka starszych i młodych ludzi. W tym roku w roli przewodnika zadebiutuje ks. Jarosław Stasiński SDB.
GRUPA POMARAŃCZOWA
- prowadzona przez Salezjanów. Maszeruje w niej sporo młodzieży. Charakter grupy w duchu ks. Bosko - do tańca i do różańca - rozśpiewane pomarańcze. W tej grupie jest miejsce dla każdego! I w tej grupie przewodnik – debiutant ks. MIchał Chorąży SDB
GRUPA ZIELONA
- prowadzona przez Pallotynów. Grupa misyjna, tak jak niebieska. Mieszanka wiekowa, ale nie wybuchowa :) bardzo rozśpiewana i radosna z przewodnikiem (od roku 2007) ks. Andrzejem Dębskim SAC
GRUPA ZŁOTA
- prowadzona przez kapłana z Diecezji Ełckiej. Grupa bardzo rozmodlona i rozśpiewana - w zależności od potrzeby, a po raz pierwszy poprowadzi ją ks. Przemysław Jermak.
GRUPA ŻÓŁTA
- kolejna  prowadzona jest przez Salezjanów, a w niej młodzież skupiona wokół Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych - "Pustynia Miast". Charakter grupy podobnie, jak pomarańczowej i białej w duchu ks. Bosko. I przewodnik z najdłuższym bo już 11-letnim (od 2003 r.) stażem ks. Jarosław Wąsowicz SDB

UWAGA MIESZKAŃCY SUWAŁK:
W związku z modernizacją drogi Suwałki - Sejny w tym roku pielgrzymka nie przejdzie tradycyjnie ulicami Nowomiejską, Utratą, Sejneńską, a z kościoła MBM pójdzie ulicą Armii Krajowej (żwirówka) do Północnej (wyjście koło Fabryki Mebli) i dalej w stronę Okuniowca, Nowej Wsi, Wiatrołuży do Krasnopola (pierwszy nocleg)  

Kolejne etapy pielgrzymki
1. Suwałki- Krasnopol (24 km)
2. Krasnopol- Berżniki (23 km)
3. Berżniki (przekroczenie granicy z Litwą) - Leipalingis (31 km)
4. Leipalingis- Merkine (26 km)
5. Merkine- Varena (31 km)
6. Varena- Ejsikses (35 km)
7. Ejsikses- Salcininkai  (32 km)
8. Salcininkai  - Turgeliai (21 km)
9. Turgeliai- Nemezis (28 km)
10 (24.07.). Nemezis- Wilno (10 km)  i kończąca pielgrzymkę msza w Ostrej Bramie
25-26.07. powrót do Suwałk, ale kto będzie chciał może zostać w Wilnie.

Aleksandra Bieryło




udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.07.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie