28.06.2024

Publiczna stomatologia przeżywa dramat. Stomatolodzy coraz częściej nie chcą pracować dla NFZ-u

Z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w I kwartale liczba świadczeniodawców z umową w rodzaju leczenie stomatologiczne była o 2,5 proc. mniejsza niż w podobnym okresie ubiegłego roku.

W ciÄ…gu dwunastu miesiÄ™cy tego typu spadki nastÄ…piÅ‚y w każdym Odziale Wojewódzkim NFZ. Do tego widać, że sytuacja pogarsza siÄ™ z roku na rok, co pokazuje analiza statystyk za lata 2019-2023. Nie brakuje opinii, że mamy już do czynienia z prawdziwym dramatem, a bÄ™dzie jeszcze gorzej. Do tego mÅ‚odzi lekarze nie garnÄ… siÄ™ do wspóÅ‚pracy z Funduszem.

W konsekwencji trzeba wiÄ™c nastawić siÄ™ m.in. na coraz dÅ‚uższe kolejki do gabinetów i pogarszajÄ…cÄ… siÄ™ sytuacjÄ™ pacjentów. Jak podkreÅ›lajÄ… eksperci, nie można oczekiwać, że prywatna kieszeÅ„ pacjentów rozwiąże problem. Tutaj sÄ… potrzebne szybkie i systemowe rozwiÄ…zania, inaczej sytuacja dalej bÄ™dzie siÄ™ pogarszać.

Gabinetów ubywa

WedÅ‚ug danych udostÄ™pnionych przez NFZ, w I kw. br. byÅ‚o 5239 Å›wiadczeniodawców z umowÄ… w rodzaju leczenie stomatologiczne. To o 2,5% mniej niż w analogicznym okresie ubiegÅ‚ego roku, kiedy ich liczba wyniosÅ‚a 5372. Jak stwierdza dr n. med. Piotr Przybylski, wieloletni ekspert rynku stomatologicznego z Kliniki Implant Medical, matematycznie spadek liczby gabinetów wspóÅ‚pracujÄ…cych z Funduszem jest oczywiÅ›cie niewielki. Ale to zjawisko stale postÄ™puje i raczej trudno bÄ™dzie je powtrzymać. Ekspert podkreÅ›la, że rdr. ubyÅ‚o ponad 130 Å›wiadczeniodawców, a to już pokazuje, że sprawa robi siÄ™ poważna. Pacjenci z pewnoÅ›ciÄ… odczujÄ… brak tylu miejsc.

– 2,5% to niby niewiele, natomiast problem jest zupeÅ‚nie inny. Ten spadek rdr. wynika z rosnÄ…cych cen, a niestety NFZ w ostatnim czasie wzrost wartoÅ›ci punktów i kontraktów w zakresie protetyki stomatologicznej jest praktycznie niewielki. To sprawia, że zmniejsza siÄ™ liczba Å›wiadczeÅ„ wykonywanych w ramach umowy z Funduszem. W konsekwencji pacjenci czekajÄ… w dÅ‚uższych kolejkach – komentuje prof. dr hab. n. med. Teresa SierpiÅ„ska, krajowy konsultant w dziedzinie protetyki stomatologicznej, prezydent Europejskiego Towarzystwa Protetycznego.

Zdaniem dr. n. med. Piotra Przybylskiego, już widać wydÅ‚użajÄ…cy siÄ™ czas oczekiwania na wizytÄ™. WedÅ‚ug eksperta, niepokojÄ…cy jest również fakt, że zakres refundowanego leczenia wciąż pozostaje niewystarczajÄ…cy. Do tego usÅ‚ugi oferowane w ramach kontraktu sÄ… oparte w wiÄ™kszoÅ›ci o przestarzaÅ‚e technologie. Co wiÄ™cej, obecnie obowiÄ…zujÄ…ce przepisy zabraniajÄ… lekarzom zapewniać lepsze rozwiÄ…zania stomatologiczne za dopÅ‚atÄ…. Jest to pewnego rodzaju kuriozum.

– Niestety, stomatologia publiczna powolutku przestaje istnieć. Finansowanie, które w tej chwili jest przekazywane z NFZ, to jest nieco ponad 2% ogólnego budżetu. To absolutnie nie wystarcza. OczywiÅ›cie zawsze można powiedzieć, że z roku na rok jest wiÄ™ksza kwota pieniÄ™dzy na stomatologiÄ™, ale trzeba na to patrzeć szerzej. Wszystko jest coraz droższe – media, kredyty, leasingi, pracownicy. NFZ zwiÄ™ksza fundusze, ale one nawet nie pokrywajÄ… strat zwiÄ…zanych z inflacjÄ…. Przekazywane Å›rodki nie tylko nie pozwalajÄ… na rozwój, ale też coraz częściej nie starczajÄ… na zwykÅ‚e przetrwanie. I to jest olbrzymi problem – stwierdza PaweÅ‚ Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wieloletni problem

W I kw. br. w każdym OW NFZ rok do roku spadÅ‚a liczba Å›wiadczeniodawców z umowÄ… w rodzaju leczenie stomatologiczne. W zależnoÅ›ci od OddziaÅ‚u, spadki wyniosÅ‚y od 1 do 30. 

NajwiÄ™ksze dotyczÄ… Wielkopolskiego OW NFZ – o 5,8% (z 513 w I kw. ub.r. na 483 w I kw. br.), DolnoÅ›lÄ…skiego OW NFZ – o 4,9% (z 426 na 405), a także Zachodniopomorskiego – o 4,1% (z 267 na 256). Z kolei analizujÄ…c dane za lata 2019-2023, widać, że rokrocznie byÅ‚o mniej ww. Å›wiadczeniodawców. W 2023 r. ich liczba wyniosÅ‚a 5459. To o 7% mniej niż w 2022 roku (wówczas – 5868), o 13,1% mniej niż w 2021 roku (6280), o 18,8% mniej niż w 2020 roku (6722), jak również o 22,2% mniej niż w 2019 roku (7018).

–  Dane, które pokazujÄ… spadek liczby Å›wiadczeniodawców w ostatnich latach nie sÄ… niepokojÄ…ce. To już jest dramat, ponieważ lekarze nie udzielajÄ… Å›wiadczeÅ„ na NFZ dla pacjentów, którym one siÄ™ należą. Problemu nie rozwiąże dentobus, który przyjedzie do szkoÅ‚y. Tam można zbadać dzieci, ale to przecież nie jest leczenie. W województwie Å›wiÄ™tokrzyskim sÄ… gminy, w których nie ma dentystów. Niestety, Fundusz nie traktuje tego jako swojej porażki – mówi PaweÅ‚ Barucha.

WedÅ‚ug dr. n. med. Piotra Przybylskiego, w danych za lata 2019-2023 widać fatalny obraz polskiej stomatologii. Spadki sÄ… duże i widoczne, ewidentnie w naszym systemie brakuje Å›rodków na leczenie na NFZ. W opinii eksperta, jeżeli nie zostanie podniesiona wystarczajÄ…co wartość kontraktów z Funduszem, to dalej bÄ™dziemy siÄ™ staczać w tym temacie. Z jego obserwacji wynika, że mÅ‚odzi lekarze nie garnÄ… siÄ™ do podpisywania takich umów. Z reguÅ‚y na wspóÅ‚pracÄ™ decydujÄ… siÄ™ specjaliÅ›ci przed emeryturÄ…. Wprawdzie mniej zarabiajÄ…, ale majÄ… staÅ‚y i pewny dochód. Jednak ta grupa stopniowo siÄ™ zmniejsza. Za jakiÅ› czas może siÄ™ okazać, że nie ma kto pracować dla Funduszu.

– Nasze spoÅ‚eczeÅ„stwo ubożeje. Nie możemy oczekiwać, że prywatna kieszeÅ„ pacjentów rozwiąże problem globalny. Mniejsza dostÄ™pność do Å›wiadczeÅ„ gwarantowanych najprawdopodobniej najbardziej dotknie osoby z mniejszych miejscowoÅ›ci, gdzie z zaÅ‚ożenia lekarzy dentystów jest mniej. Może siÄ™ okazać, że na danym obszarze niewielu lekarzy zechce podjąć siÄ™ pracy w ramach umowy z NFZ – analizuje prof. dr hab. n. med. Teresa SierpiÅ„ska.

Fatalne perspektywy

Jak podkreÅ›la PaweÅ‚ Barucha, obecnie ok. 30% dentystów pracuje na Fundusz. Dla części lekarzy, szczególnie mÅ‚odego pokolenia, podpisywanie takich umów nie jest atrakcyjne. Ekspert przekonuje, że NFZ nie pÅ‚aci jak za usÅ‚ugÄ™ wykonywanÄ… przez fachowca, ale oczekuje Å›wiadczeÅ„ na najwyższym poziomie. Do tego dochodzi kwestia sprawozdawczoÅ›ci. ChcÄ…c poprawnie siÄ™ rozliczyć, trzeba mieć zatrudniony sztab ludzi, w tym informatyków.

– Co prawda, jak podaje NFZ, liczba udzielonych Å›wiadczeÅ„ nie zmalaÅ‚a, ale do systemu trafia ciÄ…gle zbyt maÅ‚o pieniÄ™dzy i to jest niezaprzeczalny fakt. Na pewno brakuje nam niektórych Å›wiadczeÅ„, które powinny być gwarantowane, np. z zakresu protez staÅ‚ych czy implantologii. One nie pojawiÄ… siÄ™ w tym koszyku ze wzglÄ™du na bardzo wysokie koszty realizacji – dodaje krajowy konsultant w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Do tego PaweÅ‚ Barucha jest przekonany, że w najbliższym czasie liczba Å›wiadczeniodawców zajmujÄ…cych siÄ™ leczeniem stomatologicznym bÄ™dzie siÄ™ jeszcze zmniejszać. Do wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej docierajÄ… sygnaÅ‚y o kolejnych planowanych odejÅ›ciach stomatologów, którzy przez wiele lat wspóÅ‚pracowali z Funduszem. Jak przekonuje ekspert, to nie sÄ… jednostkowe przypadki. To tendencja, którÄ… trzeba zatrzymać za wszelkÄ… cenÄ™.

– Zaniedbania sÄ… wieloletnie. W celu poprawy sytuacji należaÅ‚oby „dosypać” do sytemu sporo pieniÄ™dzy i dysponować dobrym pomysÅ‚em na naprawÄ™. O ile sÄ… różne koncepcje, to Å›rodków wciąż brakuje. Nie widać też woli politycznej, żeby coÅ› siÄ™ w tym zakresie zmieniÅ‚o. OczywiÅ›cie straci na tym caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwo – podsumowuje ekspert z Implant Medical.

MondayNews

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.13.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie