Podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Puńska Witold Liszkowski przedstawił założenia swego planu pracy na dalsze miesiące 2020 roku, które dotyczyły głównie inwestycji.
Przypomniał, że dzięki dotacjom, oscylującym od 50 do 95 proc, kosztów i niezbędnemu wkładowi własnemu realizowane w gminie są m.in. takie inwestycje i zakupy inwestycyjne:
- Przebudowa ul. Klonowej i ul. Partyzantów Litewskich (561 625 zł), którą już zakończono
- Przebudowa ul Grunwaldzkiej, ul. Witolda i ul. Jagiełły w miejscowości Puńsk (519 400 zł).
- Przebudowa drogi we wsi Poluńce (560 634 zł)
- Ocieplenie fundamentów w budynku komunalnym przy ul. Mickiewicz 41 w Puńsku – budynek po posterunku policji ( 30 000 zł). Jako, że roboty przebiegają bardzo sprawnie i niedrogo, wójt postanowił, że dodatkowo wykonane zostaną odwodnienie, oraz odnowiona elewacja ścian.
- Zakup działek pod inwestycje gminne ( 45 000 zł)
- Zakup pieca c.o. w budynku UG Puńsk (60 000 zł)
- Termomodernizacja budynku Przedszkola Samorządowego w Puńsku (1 361 400 zł)
- Budowa instalacji OZE w prywatnych budynkach mieszkalnych na terenie gminy Puńsk (611 400 zł).
Ta inwestycja dobiegała już końca instalacja OZE zyskało ponad 20 budynków mieszkalnych w Gminie Puńsk.
- Ekologiczne źródła energii na budynkach użyteczności publicznej w Gminie Puńsk (694 500 zł). Zostaną zainstalowane na budynku szkoły podstawowej oraz Urzędu Gminy. Prace powinny zakończyć się w maju 2021 roku.
- Remont kapitalny Muzeum Stara Plebania w ramach programu Interreg Polska - Litwa pn. „Wzmacnianie współpracy między Pagegiai i Puńsk poprzez rozwój i promocję muzeów, jako przyrodnicze dziedzictwo kulturowe zwiększające atrakcyjność regionów”( 820 600 zł).Prace są w toku.
- Budowa instalacji wody ciepłej w budynku DKL Puńsk (54 200 zł)
Przygotowywane są i inne projekty.
Mieszkania
Jednym z nich jest wspólny projekt z Łoździejami do programu Interreg Polska - Litwa dotycząc budownictwa komunalnego. W Puńsku zbudowane zostałyby 3 niewielkie budynki tzw. bliźniaki o pow. 80 m3, po dwa 35 m2 mieszkania w każdym. Zostałby wykorzystany projekt opracowany dla odbudowy tzw. szpitalika”. Budynki miały być wzniesione opodal byłego punktu skupu mleka.
Na dobrej drodze jest też odbudowa tzw. „szpitalika”, stojącego opodal kościoła, w którym schronienie miały przez wiele lat starsze, schorowane osoby.
Jak informował wójt Witold Liszkowski, „jest to inwestycja społeczna za pieniądze osób fizycznych przy organizacyjnym wsparciu gminy”.
Uzyskano już wszelkie niezbędne zezwolenia. Rozbiórki budynku dokonano w 2019 roku.
Budynek od lat popadał w ruinę. Drewniany budynek jest tak zniszczony, zmurszały, że nie nadaje się do remontu, groziło mu nawet zwalenie się. Postanowiono go zburzyć i odbudować.
Mają tu powstać cztery mieszkania socjalne na parterze i dwa na poddaszu. Z zewnątrz będzie przypominał dawną drewnianą konstrukcję, a wewnątrz wykorzystane będą nowoczesne materiały budowlane.
Mieszkania, tak jak dawniej, będą przeznaczone dla uboższych, starszych osób.
W związku z prowadzoną zmianą planu zagospodarowania, we wsi Boksze będzie można realizować budownictwo mieszkaniowe oraz rekreacyjne. Jest już spore zainteresowanie ze strony osób fizycznych nabyciem działek.
Studnie głębinowe w Pedelach i Puńsku - PROW
Gmina składa wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na dofinansowanie budowy studni głębinowych w Pedelach i Puńsku, które będą spełniały funkcję rezerwową na wypadek dużej suszy. Już obecnie wody gruntowe w gminie mocno obniżyły się. Z tego samego programu gmina che pozyskać pieniądze na budowę oczyszczalni ścieków w Smolanach.
RPO
Gmina czeka też na pozytywną decyzję samorządu wojewódzkiego w sprawie dalszych instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych. Złożyło takie wnioski 66 właścicieli budynków.
Ulice
Oprócz już realizowanych inwestycji, wójt przygotowuje się do budowy ulicy Polnej. Zadanie byłoby realizowane z własnych funduszy. Nie można sięgnąć tu np. po środki Funduszu Dróg Samorządowych, czy środki UE ze względu na taką wcześniejszą jej zabudowę, która powodują, że niemożliwe staje się spełnienie warunków, obowiązujących w tych projektach.
Wójt przewiduje, że inwestycja potrwałaby 2- 2,5 roku.
Gmina gotowa też jest dołożyć się do przebudowy powiatowej ulicy 1- Maja i dalej drogi w kierunku Oszkiń, Szlinokiem. Współpracuje w tej sprawie ze starostwem powiatowym w Sejnach.
WYG
Na fot:
Okolice byłego punktu skupu mleka. Tu mają powstać mieszkania komunalne
Ulica 1- Maja
Droga od 1-Maja na Oszkinie – Szlinokiemie
OZE na budynku prywatnym