Pracownice Przedszkola Samorządowego w Puńsku uczestniczyły w wydarzeniu z okazji Dnia Szkoły Litewskiej na świecie, na które zostały zaproszone przez Pierwszą Damę Litwy - Dianę Nausėdienė, Ministerstwo Edukacji, Sportu i Nauki, Komisję Edukacji Wspólnoty Litewskiej oraz Stowarzyszenie Szkół Litewskich.
To wielkie wyróżnienie dla małej przedszkolnej społeczności z Puńska, szczególnie, że w wydarzeniu brali udział przedstawiciele litewskich placówek oświatowych z całego świata.
- Szkoły litewskie na świecie zasługują na własne święto, które nadaje sens ich misji – tworzenia i ochrony tożsamości litewskiej w światowych społecznościach litewskich, rozwijania ich obywatelstwa i wzmacniania jedności nas wszystkich – powiedział pierwsza dama Litwy.
Zwracając się do uczestników, D. Nausėdienė podkreśliła wagę swojej misji w wychowaniu odpowiedzialnego, aktywnego, szanującego dziedzictwo kulturowe młodego pokolenia Litwinów na emigracji, którzy przejmują tradycje swoich rodzin i naródu.
Zdaniem pierwszej damy, rosnąca sieć szkół litewskich to historia sukcesu Litwinów na świecie, a determinacja rodaków mieszkających za granicą, by pielęgnować litewską tożsamość i język pośród innych języków, by zachować litewskie tradycje i kulturę w środowisko innych kultur napawa dumą.
- Szczególnie dziękuję za odwagę tworzenia i rozwijania szkół litewskich w tych zakątkach świata, gdzie nie ma długoletnich tradycji litewskich. Myślę, że wielu z Was na nowo odkryło swoje patriotyczne uczucia wobec Litwy, mobilizując społeczności do zakładania szkół. Przecież to, jaka będzie Litwa w przyszłości, zależy także od waszych wysiłków na rzecz rozwijania patriotyzmu młodych Litwinów, którzy dziś uczęszczają do szkół za granicą – powiedziała pierwsza dama kraju.
D. Nausėdienė podkreśliła ważną rolę Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu w koordynowaniu nie tylko finansowego, ale i intelektualnego wsparcia litewskich szkół działających za granicą. Pierwsza dama kraju zwróciła uwagę na korzyści płynące z doświadczeń szkół litewskich na świecie dla szkół litewskich w kraju.. Jej zdaniem metody nauczania języka litewskiego sprawdzone w szkołach litewskich są szczególnie przydatne nauczycielom szkół litewskich w nauczaniu Ukraińców, innych cudzoziemców oraz Litwinów, którzy wrócili z zagranicy, którzy dodatkowo uczą się języka litewskiego, historii, geografii i kultury Litwy.
Pierwsza dama życzyła nauczycielom niesłabnącej energii na wspólnej drodze oświaty litewskiej oraz przekazała pięć kompletów pierwszego litewskiego miesięcznika „Aušra” (1883–1886), przekazanych z inicjatywy prezydenta Gitana Nausėdy przedstawicielom litewskich szkoły z 21 krajów, które wzięły udział w wydarzeniu: Irlandia, Australia, Białoruś, Belgia, Grecja, Włochy, Hiszpania, USA, Wielka Brytania, Kanada, Łotwa, Polska, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Francja, Singapur, Szwecja, Tajwan, Turcja, Niemcy.
WYG
Źródła i fot: Kancelaria Prezydenta RL (fot: Eitvydas Kinaitis); Przedszkole Samorządowe w Puńsku