Zazwyczaj Gmina Puńsk czerpie spore pieniądze z programów współpracy transgranicznej Polska - Litwa. Tym razem nie przeszedł żaden z czterech złożonych wniosków.
Projekty dotyczyły:
- placu zabaw przy przedszkolu,
- remont podłogi w sali gimnastycznej i przedszkolu,
- zakupu mebli i urządzeń w nowobudowanym budynku edukacyjno – kulturalnym, (mechanizmy sceniczne w DKL, zakup instrumentów,
- zakupu agregatu prądotwórczego i magazynów energii na prąd z fotowoltaniki przy hydroforni w Puńsku.
Wcześniej planowano jeszcze złożenie razem z rejonem łoździejskim na Litwie, wniosku o pieniądze na budowę mieszkań komunalnych. Starania o pieniądze na ten cel trwają od początku 2021 roku. Jak na razie, bez powodzenia. Zrezygnowano z tego wniosku, bo już wcześniej było wiadome, że Interreg Polska -Litwa nie będzie dofinansowywał tego rodzaju projektów.
W trudnej sytuacji gminę stawia także brak dofinansowania na wyposażenie nowobudowanej biblioteki. Projekt miał być realizowany z samorządem Kiejdany na Litwie.
Oprócz przedsięwzięć kulturalnych, zakładał nowe wyposażenie placówek kulturalnych, w tym m.in. nowobudowanej biblioteki w Puńsku. W projekcie ze strony gminy miał uczestniczyć także Dom Kultury Litewskiej w Puńsku oraz Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Polsce.
Od wiosny 2022 roku trwa w Puńsku budowa nowoczesnej biblioteki. Obecnie gminna biblioteka mieści się w skromnych pomieszczeniach internatu, należącego do Starostwa Powiatowego w Sejnach.
W połowie kwietnia ub. roku wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski wybrał, jako najkorzystniejszą, ofertę Zakładu Ogólnobudowlanego Paweł Rzadkowski z Suwałk na budowę gminnej biblioteki. Była to najniższa cenowo oferta.
Gmina otrzymała z programu Polski Ład na budowę biblioteki 4.299.000, co miało stanowić 90 proc. kosztów inwestycji. Musi jednak dołożyć więcej. W tegorocznym budżecie przewidziano na ten cel 5 675 000 zł.
Gmina starała się o fundusze na ten cel przez wiele lat. Jak informował radnych gminnych jeszcze w 2022 roku wójt Witold Liszkowski, pozyskano fundusze rządowe m.in. dzięki wsparciu Ambasadora Litwy w Warszawie, Konsula Litwy w Sejnach i kilku posłów RP.
Miejsce dla wielu osob i instytucji
Znajdą się tu się w nim m.in.: 3 sale biblioteczne, 3 biurowe, jedna duża, 140 m2, sala na spotkania literackie, autorskie, koncerty, itp. Znajdzie tam miejsce także muzeum kultury litewskiej i archiwum. Bardzo potrzeba jest bowiem dygitalizacja i cyfryzacja zasobów archiwalnych.
Jedno z pomieszczeń zostanie udostępnione Kołu Gospodyń Wiejskich, które obecnie korzysta z tzw. domu księdza Norkusa, usytuowanego przy placu przykościelnym Brak tam stałego ogrzewania, a poza tym gmina przymierza się do jego remontu. Obecnie zabiega o fundusze unijne na ten cel.
Znajdzie tu także swoje lokum powstająca obecnie Europejska Grupa Współpracy Terytorialnej „Polsko-Litwa transgraniczna strefa funkcjonalna”. Jej siedzibą ma być właśnie Puńsk.
Budowa powinna zakończyć się do 15 grudnia br. Uroczyste otwarcie zaplanowano na początek w 2024 roku. Potrzebne są pieniądze na wyposażenie. Liczono m.in. na pieniądze z Interreg Polska - Litwa. Teraz trzeba znów ich szukać gdzie indziej.
Przypomnijmy, ze pod koniec września br Komitet Monitorujący Programu Interreg Litwa - Polska 2021-202 wybrał do dofinansowania 24 projekty, a całkowita wartość dofinansowania to prawie 19 mln euro (ponad 15 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Tymczasem złożone projekty opiewały na kwotę 98,1 mln euro, w tym oczekiwane dofinansowanie to 78,5 mln euro.
WYG
Na fot: Budowa budynku kulturalno - edukacyjnego w Puńsku (stan z 09.07.2023)