W Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej.
Uczniowie dali dla pedagogów, rodziców i innych gości przepiękny koncert na przeróżnych instrumentach. Były także liczne podziękowania dla pedagogów.
Nauczanie w tej szkole stoi na wysokim poziomie, a i zdolnych uczniów i uczennic nie brakuje.
Uzdolniona młodzież ma miejsce do nauki
Młodzież z gminy Puńsk jest bardzo uzdolniona artystycznie. Nic więc dziwnego, że już w 1996 roku. z inicjatywy miejscowej społeczności, powstała tu filia suwalskiej szkoły muzycznej.
W Filii prowadzone było nauczanie w cyklu sześcioletnim oraz czteroletnim. Uczniowie uczyli się gry na instrumentach: fortepian, skrzypce, akordeon, klarnet oraz na litewskich instrumentach ludowych. Aktywnie uczestniczyli w różnych konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, zdobywając prestiżowe miejsca.
Od roku szkolnego 2019/2020 prowadzenie placówki przejął samorząd gminny.
Uczniowie realizując program, aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Puńska. W szkole działają instrumentalne i instrumentalno-wokalne zespoły. Absolwenci i uczniowie zasilają zespoły i kapele ludowe, działające przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Część uzdolnionej młodzieży kontynuuje naukę w uczelniach wyższych.
Stypendyści marszałka województwa
Zdolnych uczniów wspiera także samorząd wojewódzki
Wśród grona stypendystów, którym na początku br. podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej wręczono certyfikaty stypendialne, znalazła się dwójka uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku.
To Rimas Witkowski z klasy fortepianu pani Svetlany Mažeikinė oraz Maciej Bobrowski z klasy akordeonu pani Sylwii Sawickiej-Roszko.
Sukcesy konkursowe
Uczniowie nie tylko uczą się, ale i borą w udział w różnych krajowych oraz międzynarodowych konkursach. I to z dużym powodzeniem.
Nowy rok szkolny rozpoczęli wspaniałym koncertem podczas Europejskiego Dnia Współpracy Interreg 2024 w Olsztynku.
Pierwszym konkursowym sukcesem w tym roku szkolnym było z kolei zdobycie w październiku br. przez Macieja Bobrowskiego z klasy akordeonu S.Sawickiej-Roszko 10 lokaty - równoważnej z punktacją drugiej nagrody (22,73 pkt) - podczas International Open Trophy w kategorii IOT 7. Powyższy wynik zakwalifikował akordeonistę do udziału w konkursie offline Trophée Mondial – Montargis we Francji w listopadzie b.r.
To przeogromny, zresztą nie pierwszy, sukces tego młodego akordeonisty.
Z kolei uczennica, Liepa Wilkialis wraz z pedagog panią Svetlaną Mažeikienė na początku października brała udział w projekcie „Życie i twórczość M.K. Čiurlionisa“ organizowanym przez 1. Szkołę Muzyczną w Kownie. Wydarzenie miało miejsce w Pałacu Ogińskich w Płungianach, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Żmudzkiej. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z historią miejsca, uczestnictwa w warsztatach malarskich, a zwieńczeniem dnia był koncert uczestników.
Pod koniec roku szkolnego Piotr Makowski z klasy fortepianu pani Bożenny Szumskiej-Niewiadomskiej został laureatem dwóch konkursów:
- III miejsce podczas (XV International Contest of Art. „Star Bridge Chile Poland Wolin”)
- III miejsce (XX International Digi-Form-Art. Spring Contest Online)
A akordeoniści z klasy pana Tomasza Suszyna z powodzeniem zaprezentowali się na XIV Międzynarodowym Konkursie Młodych Artystów „Sentimentai Valsui”. Paulina Miłoncz została laureatem konkursu, a Norbert Krakowski otrzymał wyróżnienie za propagowanie tożsamości kulturowej.
W tym samym czasie pianiści z klasy pani Svetlany Mažekienė wspaniale zaprezentowali się podczas VI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Rimvydo Žigaičio na Litwie:
Simona Iwaszko – II miejsce
Ewa Simona Grzymałowska – I miejsce
Również klasa birbynė pana Arnoldasa Beinarisa zdobyła nagrody na Międzynarodowym Konkursie Baltica.
Tomasz Lewkiewicz – I miejsce
Maria Wróblewska – I miejsce
Krystian Gaus – II miejsce
Ernest Bernecki – II miejsce
Wiosną 2024 roku, podczas II Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców Tradycyjnych Instrumentów Muzycznych „Gaidų išdaigos” w Narodowym Centrum Kultury w Kownie uczniowie pana Arnolda Beinarisa z Samorządowej Szkoły Muzycznej w Puńsku zostali laureatami dwóch konkursów:
I miejsce - zespół w składzie: Tomasz Lewkiewicz, Liepa Wilkialis, Martynas Gudajtis, Krystian Gaus, Ernest Bernecki
I miejsce – Krystian Gaus, Tomasz Lewkiewicz
Krystian Gaus – II miejsce
Młodzi muzycy, soliści i zespoły rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. W konkursie wzięło udział łącznie 60 uczestników – 35 solistów i 18 zespołów – których przygotowywało 22 nauczycieli.
Gratulujemy szkole, uczniom i życzymy jak najlepszych wyników w bieżącym roku szkolnym.
WYG
Źródło i fot: Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku