Mieszkańcy Puńska od lat skarżyli się na notoryczne przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców na ulicy Mickiewicza, na wysokości terenu zabudowanego. W styczniu 2025 roku skierowali do władz powiatowych oficjalną petycję z podpisami.
Mieszkańcy wskazali na dramatyczną sytuację w związku z notorycznie przekraczaną prędkością oraz złą widocznością, powodowaną przez łuki i wzniesienia.
„Każdego dnia widać pieszych, którzy są mijani przez jadące samochody, bez możliwości bezpiecznego pokonania drogi. W ostatnim czasie miały nawet miejsce zdarzenia, w których ginęły zwierzęta, potrącane przez samochody, które z rozpędu wjeżdżały z nadmierną prędkością w teren zabudowany”, czytamy w petycji.
Dodatkowo wskazali na rozwój technologiczny powodujący wyciszenie jadących samochodów, co nie ułatwia przekraczania jezdni przez pieszych. „ To dla nas notoryczna gehenna” - wskazywali w piśmie do Starostwa.
W załączniku graficznym wskazali nawet proponowaną lokalizację wyniesionego przejścia
Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu dwukrotnie analizowała petycję mieszkańców Puńska.
Na posiedzeniu Komisji w dniu 20 lutego 2025 r. członkowie Komisji oraz zaproszeni goście, w tym przedstawicieli autorów petycji, zostali zapoznani z warunkami drogowymi w rejonie proponowanej lokalizacji przejścia.
Stwierdzono, że droga powiatowa nr 1159B biegnie z kierunku miejscowości Szołtany do Puńska dalej w terenie zabudowanym ul. Adama Mickiewicza. Prędkość, poza terenem zabudowanym jest ograniczona do 60 km/h i na ul. Adama Mickiewicza do 50 km/h. Kierujący nie powinni w związku z powyższym przekraczać 60 km/h zbliżając się do terenu zabudowanego (początku ul. Mickiewicza) a w terenie zabudowanym 50 km/h. Kierujący wyjeżdżający z Puńska (po przejechaniu kilkudziesięciu metrów) mają ograniczoną prędkość do 60 km/h. Stwierdzono, że istnieje brak konsekwencji w oznakowaniu terenu zabudowanego znaki D-42 i D-43, które są względem siebie przesunięte o ok. 10 metrów
Ulica Mickiewicza posiada po obu stronach chodnik, z wyjątkiem odcinka, około 230 m, gdzie przed końcem terenu zabudowanego po prawej stronie znajduje się trawiasto - żwirowe pobocze. Analizowany odcinek ma liczne łuki poziome i pionowe. Proponowana lokalizacja przejścia znajduje się: patrząc na znak D-43 poza terenem zabudowanym, patrząc na znak D-42 w terenie zabudowanym (na znacznym spadku drogi). W rejonie proponowanej lokalizacji znajduje się słup z oświetleniem ulicznym.
Na posiedzeniu Komisji w dniu 12 marca 2025 r. członkowie Komisji wypracowali projekt uchwały wraz z uzasadnieniem rekomendując uznanie petycji w części dotycząca budowy przejścia dla pieszych w proponowanej lokalizacji za niezasadną, zaś w części dotyczącej podjęcie działań zmierzających do uspokojenia ruchu kołowego i egzekwowania stosowania przepisów Prawa o Ruchu Drogowym za zasadną.
Zaproponowali zwrócenie się:
- do Komendy Powiatowej Policji w Sejnach o zwiększenie nadzoru na przedmiotowej drodze,
- do Kierownika Powiatowego Zarządu Dróg w Sejnach o wypracowanie i wdrożenie rozwiązań inżynierii ruchu, w celu zwiększenie bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem niechronionych uczestników.
Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 31 marca radni będą głosować projekt uchwały w tej sprawie. Projekt jest zgodny z opinią Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Powiatu. Głosi on m.in., że Rada Powiatu Sejneńskiego podziela stanowisko Komisji, uznając petycję mieszkańców Gminy Puńsk za częściowo zasadną.
Prawdopodobnie takie stanowisko nie zadowoli skarżących się.
WYG