30.03.2025

Puńsk, Łoździeje. Wędrowali po grodziskach jaćwieskim szlakiem [zdjęcia]

Gmina Puńsk wraz z Centrum Kultury w Łoździejach realizuje wspólny projekt „Rozwój Szlaku Jaćwieskiego na pograniczu litewsko-polskim”.

Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej.

Partnerzy projektu zorganizują m.in. 7 wspólnych wydarzeń poświęconych ochronie dziedzictwa na pograniczu i promocji kultury jaćwieskiej.

Celem realizacji tego projektu będzie przedłużenie „Szlaku Jaćwieskiego” z Litwy do polskich gmin przygranicznych. Z kolei w Centrum Rzemiosła w Rodaminie powstanie przestrzeń jaćwieska z grami i programami edukacyjnymi,

Partnerzy projektu zorganizują aż 7 wspólnych otwartych wydarzeń, które będą pielęgnować dziedzictwo jaćwieskie na granicy i promować wiedzę o kulturze Jaćwingów. Ma to uatrakcyjnić ofertę turystyczną regionu.

W tym tygodniu w naszym regionie po raz drugi spotkali się eksperci kultury, turystyki i historii rejonu łoździejskiego i gminy Puńsk.

Goście, wraz z gospodarzami, na czele z zastępcą wójta gminy Puńsk Janem Wojczulisem, przebyli Szlak Jaćwieski po polskiej stronie granicy. Zwiedzili grodziska Jeglińcu, Gulbieniszkach, Szurpiłach, w Skomętnie, odnaleźli kamień Jaćwingów oraz wiele innych miejsc dziedzictwa, których jeszcze nie odkryli litewscy turyści.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom i partnerom za nową wiedzę na temat wspólnego dziedzictwa, produktywne i merytoryczne działania - napisało po wizycie Centrum Kultury w Łoździejach, zachęcając litewskich turystów do odwiedzania naszego rejonu.

Przypomnijmy, że w ramach projektu w gminie Puńsk, w Osadzie Jaćwiesko Pruskiej w Oszkiniach odbędą się w br. trzy wydarzenia mające uatrakcyjnić ofertę turystyczną gminy.

1. Wydarzenie artystyczne „Jaćwingowie – droga wojownika” – 24.05.2025 r.

2. Festiwal żywej historii „Duch Jaćwieży” – 14.06.2025 r.

3. Festiwal Ognia „Dzień Jedności Bałtyckiej” – 20.09.2025 r.

Jaćwieskie grodziska

W naszym regionie są i inne liczne grodziska Jaćwieskie,

Najokazalszymi śladami osadnictwa jaćwieskiego, rozwijającego się na Suwalszczyźnie w II-XIII w. są grodziska, zlokalizowane zazwyczaj na wzgórzach w otoczeniu jezior, rzek lub obszarów podmokłych. Na wzgórzach tych, zwanych też Górami Zamkowymi, lub z litewska pilakalniami (od litewskiego pile - zamek i kalnas - góra), stały niegdyś drewniane grody, zamki lub strażnice obronne z dość szczupłą załogą, natomiast w okresach zagrożeń chroniła się tam cała ludność z okolicznych osad.

Grodziska mają na ogół kształt pagórków o stromych stokach i spłaszczonym wierzchołku, który zajmuje majdan, najczęściej owalnego kształtu. W licznych przypadkach widoczne są także dawne umocnienia obronne lub ich fragmenty, jak np. umocnione kamieniami wały czy fosy.

Grodziska są tym ciekawszymi dla krajoznawców obiektami, że zazwyczaj stanowią one świetne punkty widokowe, a poza tym często wiążą się z nimi ciekawe legendy i opowieści.

W niektórych przypadkach na miejscu dawnych grodzisk rozwinęły się później większe miejscowości, jak np. Wiżajny - w miejscu dawnego grodziska stoi obecnie kościół; w miejscu dawnego grodziska stoi także klasztor w Wigrach.

WYG

Źródło i fot: Centrum Kultury w Łoździejach

Duch Jaćwingów ożywa na pograniczu litewsko-polskim fot: Irma Gurevičienė z  Centrum Rzemiosła Rudamina

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.04.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.1328 4.2162
USD 0.00% 3.8170 3.8942
GBP 0.00% 4.9390 5.0388
CHF 0.00% 4.3241 4.4115
03.04.2025

Pomoc kuchenna

Dodaj nowe og�oszenie