30.09.2022

Puńsk, Olita (Alytus). Nagroda za wspólny projekt z Interreg Polska – Litwa

Jak już informowaliśmy, w Druskiennikach miało miejsce wydarzenie zamykające Program Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020. Zgromadziło ono prawie 200 uczestników z regionów przygranicznych Litwy i Polski.

Uczestnicy mieli okazję podziwiać najbardziej godne zapamiętania osiągnięcia projektów w galerii zdjęć. Uroczysty nastrój stworzył wspólny występ muzyczny dzieci z Gimnazjum Adolfasa Ramanauskasa Vanagasa w Olicie oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej w Puńsku.

Przyznano 12 nominacji dla najbardziej wyjątkowych przykładów współpracy transgranicznej.

Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. wspólny projekt Puńska i Olity pn. - "Dźwięk muzyki - Wspólna inicjatywa zatrudnienia młodzieży w celu zaspokojenia potrzeb transgranicznego rynku pracy". To wiele wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że w ramach Interreg Polska  - Litwa realizowano ponad 130 projektów.

Puńsk, Olita. Kreatywna młodzież

W ramach projektu wyremontowano klas muzycznych w budynku szkoły podstawowej w Puńsku, zakupiono nowy sprzęt muzyczny. Nowy sprzęt bardzo przydał się szkole, odnoszącej duże sukcesy nie tylko w regionie, ale także na arenie międzynarodowej.

Projekt, oprócz remontu klas i zakupu instrumentów przyczynił się także do nawiązania więzi między uczniami z Puńska a uczniami z Alytus, a to za sprawą przeprowadzonych w ramach projektu wydarzeń: „warsztatów kreatywnego myślenia i samorozwoju”, szkolenia - „Projektowanie, produkcja i zarządzanie wydarzeniami kulturalnymi”.

Uczyli się przedsiębiorczości, kreatywnego myślenia

W ramach projektu odbyły się także „Warsztaty edukacyjne dla transgranicznego sektora kultury i kreatywnego”, w których uczestniczyły osoby dorosłe mające do czynienia z szeroko pojętą kreatywnością kulturalną.

Warsztaty obejmowały takie zagadnienia jak:

Kreatywność i osobowość twórcza - rozumienie kreatywności i osobowości twórczej, typologia osobowości, procesy twórcze, twórczość eksploracyjna, twórczość kombinatoryczna, twórczość transformacyjna.  Ponadto w ramach warsztatów młodzież zwiedziła Muzeum w Starej Plebanii, jako przykład inspiracji do kreatywnego myślenia oraz uczestniczyła w zajęciach twórczo-rękodzielniczych w pracowni rękodzielniczej „Šimtavirvis“ w Puńsku.

Młodzi ludzie zapoznawali się z podstawami przedsiębiorczości i zdobywali nowe kompetencje. Miało to zachęcić młodsze pokolenie do podjęcia kariery w sektorze przemysłów kreatywnych.

W ramach realizacji projektu zorganizowane zostały także spotkania przedstawicieli instytucji Alytus i Puńsk, wspólne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, imprezy promujące przedsiębiorczość młodzieży i karierę zawodową, program rozwoju przedsiębiorczości młodzieży i kompetencji kreatywnych. Był też m.in. wspólny trening umiejętności przedsiębiorczych, warsztaty kreatywnego myślenia i samorozwoju dla uczniów.

Szkolenie obejmowało takie zagadnienia jak: przedsiębiorca i przedsiębiorczość (pojęcie i istota przedsiębiorczości, rynek, konkurencja i konkurencyjność, innowacje, typy osobowości a umiejętności przedsiębiorcze, kluczowe kompetencje przedsiębiorcze, ocena cech i predyspozycji przedsiębiorczych.

Wielką nagrodą było nie tylko znalezienie się, wśród 12 wyróżnionych na ponad 130 projektów, ale i występ przed zacnymi gośćmi w Druskiennikach.

Inne wyróżnione projekty:

- "Narodziny gwiazdy" dla projektu LT-PL-4R-326 "Połączona kultura – otwarte drzwi, serca i umysły" za udany start nowicjuszy; Projekt Centrum Kultury Kybartai oraz Gminy Kowale Oleckie.

- Projekt „Witamy w świecie biznesu”-  "Szybcy i wściekli" za osiągnięcia projektowe w najkrótszym czasie trwania projektu;

Projekt „Witamy w świecie biznesu” został zrealizowany wspólnie przez Stowarzyszenie “Euroregion Niemen” oraz partnera litewskiego “PVC”

Głównym celem projektu było pokazanie młodzieży, że prowadzenie działalności może być proste, jeżeli ma się dobry pomysł, wsparcie zawodowców i ogólną wiedzę o prowadzeniu działalności.

Projekt wpłynął pozytywnie na propagowanie idei przedsiębiorczości wśród osób młodych na terenach przygranicznych i zaowocował stworzeniem podstaw do wzrostu przedsiębiorczości wśród młodzieży, zmotywowaniem młodzieży do działania, do tworzenia start-upów, tworzenia własnych przedsiębiorstw, co w konsekwencji przyczyni do poprawy sytuacji ekonomicznej całego regionu.

- "Akademia policyjna" za projekt LT-PL-3R-237 "Doskonalenie działań wykrywczych w walce z przestępczością" za wzmocnienie współpracy międzynarodowej i zapobieganie przestępstwom transgranicznym oraz zwiększenie bezpieczeństwa publicznego na odcinku granicy polsko-litewskiej;

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku wspólnie z Komendą Policji w Mariampolu (Partnerem wiodącym) i Komendą Policji w Alitusie realizowała projekt „Doskonalenie działań wykrywczych w walce z przestępczością” Program Interreg Litwa Polska. Celem projektu było zwiększenie i zintensyfikowanie współpracy między Podlaską a Litewską Policją w zakresie zwalczania przestępczości samochodowej głównie w regionie przygranicznym.

W ramach projektu zorganizowane zostały wspólne szkolenia dla polskich i litewskich funkcjonariuszy policji, a także zakupiono sprzęt w postaci kamer stacjonarnych i mobilnych

- "Rzeczywiście miłość" dla projektu LT-PL-3R-202 "Matryca reagowania kryzysowego - nowe podejście do transgranicznego zarządzania kryzysowego" za udane i inspirujące partnerstwo;

Partnerzy: Gmina Korycin, Służba Straży Pożarnej Samorządu Rejonu Wileńskiego, Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej Rejonu Wileńskiego.

- "W środowisku naturalnym" dla projektu LT-PL-1R-056 "Dziedzictwo przyrody motorem rozwoju turystyki ornitologicznej w regionie Dżukija i dolinie Biebrzy" za unikalność i stworzenie wspólnego systemu rozwoju obserwacji ptaków w regionach Dżukii i Biebrzy;

- "Wiecznie młodzi" za projekt LT-PL-2S-146 "Nowocześni seniorzy - współpraca na rzecz aktywnej dojrzałości" za poprawę życia seniorów i nauczenie ich kreatywnych i przydatnych w nowoczesnym życiu umiejętności; Ełckie Centrum Kultury Partner Projektu - Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Seniorów w Kownie.

- "Wyłącznie odważni" dla projektu LT-PL-5R-352 "Ochrona i wsparcie dla społeczności transgranicznych" za ryzykowanie własnego życia i odważne serce;

Ogólnym celem projektu było nawiązanie współpracy instytucji transgranicznych- w Tykocinie i Łoździejach, w celu rozwoju bardziej zintegrowanych i lepiej świadczonych usług publicznych w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych i pandemii. Głównym celem projektu jest ochrona i wsparcie społeczności lokalnych poprzez szkolenia strażaków, członków komisji zarządzania kryzysowego i partnerów, jako jednego zespołu stającego w obliczu pandemii i klęsk żywiołowych, a także stworzenie wspólnego przewodnika zarządzania kryzysowego w oparciu o wiedzę teoretyczną, przekazywanie praktyki i porady, jak również wspólne szkolenia praktyczne.

- "Jedz, módl się, kochaj" dla projektu LT-PL-5R-387 "Turystyka zdrowotna ujawniająca naturalne i kulturowe dziedzictwo regionów trockiego i giżyckiego" za promowanie niezapomnianych doświadczeń gastronomicznych, w tym warsztatów kulinarnych z degustacjami;

W trakcie realizacji przedsięwzięcia partnerzy podejmowali wspólne działania na rzecz rozwoju turystyki rejonu trockiego i giżyckiego oraz promowali dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe obu obszarów. W celu efektywnego wykorzystania nowych obiektów zorganizowano szereg działań „miękkich” skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, których celem było zacieśnianie współpracy transgranicznej, wymiana wiedzy, doświadczeń oraz dobrych praktyk.

W ramach tego projektu powstał duży, nowoczesny plac zabaw z trampolinami naziemnymi dla dzieci i młodzieży nad brzegiem Jez. Niegocin w Wilkasach, wybudowano i wyposażono budynki świetlic wiejskich w Kożuchach Wielkich oraz we Wronce, ścieżki pieszo-rowerowej oraz punkt widokowego w centrum wsi Wilkasy.

- "Jesteśmy jednością" za projekt LT-PL-4R-296 "Współpraca dla skutecznej terapii" za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań mających na celu integrację i włączenie społeczne; Partnerzy Szkoły Alytusa i szkoły powiatowe z Giżycka.

Celem projektu była poprawa dostępności usług opieki społecznej dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży na terenie miasta Ałytus i Giżycka.

W trakcie realizacji projektu zorganizowano spotkania przedstawicieli placówek Alytusa i giżycka pracujących z dziećmi i młodzieżą ze szczególnymi potrzebami, wspólne szkolenia specjalistyczne, spotkania rodziców, stworzone sieci społecznościowe dla dzieci, publikacja "Model systemu włączenia społecznego dzieci i młodzieży" - poradnik dla rodziców.

- "Niebo jest miejscem na ziemi" dla projektu LT-PL-4R-281 "Kaczka podróżująca po drogach transgranicznych" za opracowanie transgranicznej oferty turystycznej w oparciu o wspólne polsko-litewskie dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe;

Projekt LT-PL-4R-281 „Kaczka wędrująca na drogach pogranicza” Programu Współpracy Interreg Litwa-Polska V-A miła a na celu stworzenie nowego szlaku turystycznego, obejmującego obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Orzysza i Wiejsieje.

Wędrująca kaczka wysiaduje kaczątka w lawendach – ciekawe pomysły turystyczne w tym nowe szlaki. Utworzona w ramach projektu transgraniczna trasa turystyczna łączy w sobie naturalne piękno pogranicza, zachowane dziedzictwo historyczne i kulturowe, tradycje i zwyczaje mieszkańców pogranicza. Kaczka symbolizuje rodzinę, która razem podróżując, cieszy się wyjątkowością odwiedzanych miejsc, urokiem obiektów powstałych w ramach projektów programu współpracy polsko-litewskiej. Lawenda to pachnąca tajemnica natury, która nie została jeszcze ujawniona… Tak jak dla każdego z nas lawenda jest czymś wyjątkowym, mistycznym … tak dla kaczki jest jej codzienna przechadzka, wędrówka.

- "Pozostając przy życiu" na projekt LT-PL-5R-407 "Poprawa transgranicznej opieki zdrowotnej w warunkach pandemii" za poprawę jakości transgranicznej pandemicznej opieki zdrowotnej.

Cel projektu: poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych w warunkach pandemii COVID-19 dla mieszkańców pogranicza litewsko-polskiego

Beneficjent Wiodący: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku Partner: Instytucja Publiczna Szpital w Taurogach.

Grupa Robocza COVID-19 z partnerskich szpitali, przy udziale organizacji pozarządowych, na bazie procedur stosowanych w obu szpitalach przygotowała „księgę procedur” sanitarnych i organizacyjnych, umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie szpitali w warunkach pandemii, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe. Ponadto zakupiono nowoczesny sprzęt.

Nagroda dla straży pożarnych

Straż pożarna gminy rejonu łoździejskiego otrzymała podziękowanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej  za gotowość do rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem granic i pomocą w sytuacjach kryzysowych.

To wyróżnienie za pomyślną realizację projektu programu współpracy transgranicznej INTERREG VA Litwa-Polska LT-PL-5R-350 "Pomoc i ochrona społeczności przygranicznych".

Projekt miał na celu ochronę społeczności lokalnych poprzez organizowanie szkoleń ochotniczych strażaków, ćwiczeń granicznych oraz tworzenie wspólnych wytycznych dotyczących zarządzania kryzysowego w celu wzmocnienia świadczenia usług publicznych

 

WYG

Źródło: Interreg Polska – Litwa

Fot: Interreg; UG Puńsk; Szkoła Muzyczna w Puńsku; Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku: administracje Trok, Alytusa

Nagrody dla Orzysza, Tykocina i rejonu Łoździeje. Fot: Rejon Łoździeje

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie