27.12.2021

Puńsk, Olita. Wspólny projekt na rzecz polskiej i litewskiej młodzieży [zdjęcia]

Gmina Puńsk wspólnie z Gimnazjum im. Adolfasa Ramanauskasa Vanagasa w litewskim mieście Alytus realizuje projekt pn. ”Wspólna inicjatywa dotycząca zatrudnienia młodzieży w związku z potrzebami rynku pracy transgranicznej”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG VA Litwa-Polska 2014-2020. Beneficjent Wiodący - Alytaus Adolfo Ramanausko Vanago gimnazja.

Całkowity budżet projektu: 380 077,47 EUR

Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 323 065,84 EUR

Wkład własny 15% tj. 57 011,63 EUR

Budżet Gminy Puńsk: 169 085,68 EUR

Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 143 722, 82 EUR

Wkład własny 15% tj. 25 362,86

Część gimnazjum Alytus im Adolfas Ramanauskasa-Vanagasa – 186 426,98 euro, w tym dofinansowanie z UE – 158 462,93 euro i 15-procentowy udział własny szkoły - 27 964,05 EUR

Ogólnym celem projektu jest wzmocnienie przedsiębiorczości młodzieży i możliwości zatrudnienia w sektorze kultury i przemysłów kreatywnych w litewskich i polskich regionach przygranicznych oraz poprawa infrastruktury edukacyjnej związanej z kulturą i przemysłami kreatywnymi na granicy, polityka rozwoju regionów przygranicznych.

Odbyły się m.in.„Warsztaty kreatywnego myślenia i samorozwoju dla uczniów”.  W warsztatach uczestniczyła młodzież z Puńska i z Alytus.

Warsztaty obejmowały takie zagadnienia jak:

Kreatywność i osobowość twórcza - rozumienie kreatywności i osobowości twórczej, typologia osobowości, procesy twórcze, twórczość eksploracyjna, twórczość kombinatoryczna, twórczość transformacyjna.  Ponadto w ramach warsztatów młodzież zwiedziła Muzeum w Starej Plebanii, jako przykład inspiracji do kreatywnego myślenia oraz uczestniczyła w zajęciach twórczo-rękodzielniczych w pracowni rękodzielniczej „Šimtavirvis“ w Puńsku.

Młodzi ludzie zapoznawali się z podstawami przedsiębiorczości i zdobywali nowe kompetencje. Miało to zachęcić młodsze pokolenie do podjęcia kariery w sektorze przemysłów kreatywnych.

W ramach realizacji projektu zorganizowane zostały także spotkania przedstawicieli instytucji Alytus i Puńsk, wspólne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, imprezy promujące przedsiębiorczość młodzieży i karierę zawodową, program rozwoju przedsiębiorczości młodzieży i kompetencji kreatywnych. Był też m.in. wspólny trening umiejętności przedsiębiorczych, warsztaty kreatywnego myślenia i samorozwoju dla uczniów.

Szkolenie obejmowało takie zagadnienia jak: przedsiębiorca i przedsiębiorczość (pojęcie i istota przedsiębiorczości, rynek, konkurencja i konkurencyjność, innowacje, typy osobowości a umiejętności przedsiębiorcze, kluczowe kompetencje przedsiębiorcze, ocena cech i predyspozycji przedsiębiorczych.

Twórcze spotkanie w Puńsku i nad jeziorem Sejwy

Pod koniec br. młodzież z Olity i Puńska twórczo spędzała czas w placówkach kultury w gminnym Puńsku oraz w Centrum Rozrywki i Rekreacji Šilainė, położone nad jeziorem Sejwy.

Warsztaty edukacyjne w transgranicznym sektorze kultury i przemysłów kreatywnych. Ze strony Gimnazjum im. Alytusa Adolfasa Ramanauskasa-Vanagasa poprowadzili m.in. Aleksandras Kirilovas, Raimondas Gelžinis, Vidmantas Jankauskas, Antanas Jurčys, Janina Matulevičienė, Laimutė Veselgienė, uczennice czwartej klasy Karina Muliolytė, Koordynator projektu Onutė Kliučinskienė.

Pierwszą część warsztatów edukacyjnych poprowadził Tomasz Dziurbejko, dyrektor Europejskiej Fundacji Odbudowy i Rozwoju Terytorialnego (jego prezentację przetłumaczyła na język litewski Anastazija Sidarienė ze Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej w Puńsku). Omówił szczegółowo pojęcie sektora kultury i przemysłów kreatywnych, jego elementy składowe, specyfikę przemysłów kultury oraz ich znaczenie dla gospodarki i polityki, koncepcja transgranicznego planu partnerstwa edukacyjnego dla sektora kreatywnego i kulturalnego itp. Nacisk położono na sektor kultury i kreatywny. Sektory te obejmują architekturę, archiwa, biblioteki i muzea, rzemiosło artystyczne, twórczość audiowizualną, materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wzornictwo, festiwale, muzykę, literaturę, sztuki sceniczne, książki i wydawnictwa, radio i sztuki piękne. Przemysł kulturalny obejmuje przemysłowy, konsekwentny sposób wytwarzania dóbr kultury i organizowania usług w tej dziedzinie, seryjne dzieła sztuki, nadawanie dzieł sztuki, programy kulturalne, radiowe i telewizyjne, instrumenty muzyczne, aparaturę do nagrywania, tworzenia, odtwarzania dzieł sztuki do codziennej rozrywki, do użytku, a także na profesjonalnym sprzęcie itp.

Wiele uwagi poświęcono dziedzictwu.

Kultura to nie tylko twór współczesny, ale także dzieło powstałe w przeszłości. Dobra kultury obejmują przedmioty, które są wyrazem lub świadectwem ludzkiej kreatywności i naturalnej ewolucji i które w opinii odpowiednich władz publicznych mają lub mogą mieć wartość historyczną, artystyczną, naukową lub techniczną. Należą do nich obiekty zoologiczne, botaniczne, geologiczne, eksponaty i dokumenty archeologiczne, etnologiczne, wystawy sztuk pięknych i zdobniczych oraz sztuki użytkowej, dzieła literackie, muzyczne, fotograficzne i filmowe, archiwa i dokumenty.

Słuchając prezentacji, uczestnicy projektu również wyrazili swoje poglądy, a grupy pracowały szczególnie produktywnie. Prawdopodobnie najbardziej aktywni byli tutaj uczniowie gimnazjum Alytusa Adolfasa Ramanauskasa-Vanagsa, którzy wielokrotnie wyrażali ciekawe spostrzeżenia.

Niektóre teoretyczne rzeczy można by przetestować od razu

 Centrum Rozrywki i Rekreacji Šilainė, położone nad jeziorem Sejwy, jest kolorowe nie tylko z powodu przepięknej tu przyrody, ale także ważne dla kultury tego regionu. Kolumna kaplicy wzniesiona przy wejściu do zagrody, skromne, ale bogate muzeum i oczywiście zadbane ze smakiem i dozorowane otoczenie przyciągają wzrok bardziej wymagającego zwiedzającego.

Małe muzeum ma całą historię życia mieszkańców. Eksponatów jest tak dużo, że nie mieszczą się nawet w dwupiętrowym domu.

W centrum rozrywki i rekreacji Šilainė szczególną uwagę zwraca się na rzeźbę drewnianą i drewno w ogóle. Młodzież wiele nauczyła się tu nie tylko kulturze, ale także zawiłościach prowadzenia takiego biznesu.

W Domu Kultury Litewskiej w Puńsku

Kolejny dzień imprezy został zorganizowany w samym Puńsku.  Młodzi ludzie odwiedzili m.in. Litewski Dom Kultury, założony w 1956 roku. Tutaj gości z Olity ciepło powitała i szczegółowo opowiedziała o działalności Litewskiego Domu Kultury dyrektor Asta Pečiulienė, która w Domu Kultury pracuje od wielu lat.

Podkreślano, że tu pielęgnowano i promowano materialną i duchową kulturę etniczną rejonu puńskiego. Dyrektor Asta Pečiulienė była zadowolona z faktu, ​​że ​​około 200 mieszkańców gminy uczestniczy czynnie w pracach Litewskiego Domu Kultury. Dom Kultury zapewnia scenę nie tylko swoim zespołom, ale także gościom koncertującym, organizuje różnego rodzaju imprezy. W Puńsku jest wiele oznak litewskości: w sklepach łatwo było mówić po litewsku, 11 marca są litewskie licea, w mieście szkoły podstawowe i przedszkola. W wielu miejscach zobaczysz litewskie napisy, znaki ważnych wydarzeń historycznych lub kulturalnych związanych z Litwą. Nawet restauracja, w której jedliśmy obiad, została założona i prowadzona przez rodziny litewskie.

.. i skansenie

Wyjątkowym miejscem jest też skansen, instytucja edukacji kulturalnej w Puńsku, która gromadzi, przechowuje i eksponuje dziedzictwo materialne pogranicznych Litwinów. Muzeum znajduje się pół kilometra na zachód od Puńska. Na obszarze 3,45 ha, gdzie w latach 1986–92 m. przeniesiono zagrody XIX – XX wieku ze wsi Wojtokiemie, składające się z kilku budynków: domu mieszkalnego, krużganka, stodoły i stodoły.

W czterech pokojach domu mieszkalnego znajdują się ekspozycje, można zobaczyć szereg sprzętów domowych, których w muzeum jest ponad tysiąc.

Ciekawie dla młodzieży z Olity było także było też w Teatrze Stodolnym, a także w Muzeum - Stara Plebania.

Nowy sprzęt w szkole Muzycznej, odnowione sale lekcyjne

W ramach projektu przebudowano 8 sal lekcyjnych w Samorządowej Szkole Muzycznej I Stopnia z Polskim i Litewskim językiem Nauczania w Puńsku przy ul. 11 Marca 16. Zakupiono m.in. nowe stoliki i krzesła dla uczniów, nowe wyposażenie zyskał także pokój nauczycielski.

 W ramach projektu zakupiono również część nowych instrumentów muzycznych. Nowy sprzęt bardzo przyda się szkole, odnoszącej duże sukcesy nie tylko w regionie, ale także na arenie międzynarodowej.

 

WYG

Źródło i fot: UG Puńsk; Gimnazjum im. Adolfasa Ramanauskasa Vanagasa w Alytus (Antanas Jurčys, Vidmantas Jankauskas, Onut Kliučinskienė)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie