03.04.2025

Puńsk otrzymał 3,8 mln zł. Przetarg na termomodernizację Domu Kultury Litewskiej

Wójt gminy Puńsk ogłosił przetarg na poprawę efektywności energetycznej budynku Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie termomodernizacji budynku poprzez montaż dodatkowego źródła ciepła, modernizacji instalacji c.o., montaż wentylacji mechanicznej, montażu instalacji fotowoltaicznej, docieplenie stropodachu, docieplenie dachu skośnego, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę pokrycia dachowego w budynku Domu Kultury Litewskiej w Puńsku w formule zaprojektuj i wybuduj.

Termin składania ofert mija 17 kwietnia 2025, godz. 10:00

Natomiast prace powinny zostać wykonane do 16 marca 2026 roku.

Ta potrzeba inwestycja stała się możliwa dzięki pozyskaniu  na ten cel ponad 3,8 mln zł (100 proc. kosztów kwalifikowanych) z Krajowego Planu Odbudowy.

Budynek ma już nieco ponad 20 lat i nie odpowiada współczesnym wyzwaniom.

Długie budowanie

Bardzo ciekawa jest historia jego budowy.

21 czerwca 1956 r. w Puńsku otwarto Dom Kultury Litewskiej. Na potrzeby nowo powstałej instytucji oddano do użytku drewniany pożydowski budynek (tzw. dom rabina), zajmowany wówczas przez Gromadzką Radę Narodową, gdzie swoją działalność DKL prowadził przez 48 lat.

Budowa nowego budynku zajęła ćwierć wieku.

Społeczny komitet zdołał zebrać latach 80. ub. wieku aż 70 procent potrzebnych funduszy na zrealizowanie inwestycji. Niestety, wskutek reform gospodarczych w Polsce na przełomie lat 89/90, pieniądze „zjadła” inflacja. Zdążono przynajmniej kupić za zebrane pieniądze działkę pod budowę.

Obiecywana pomoc rządowa długo nie nadchodziła, przez co gmina na początku lat 90. omal nie zbankrutowała. Wójt gminy był bowiem człowiekiem wierzącym w słowo premiera i budował budynek. Dług zaciągnięty w banku miał zwrócić po otrzymaniu rządowej dotacji. Pierwszy miliard starych złotych nadszedł dopiero w 1994 roku.  W 1997 roku ówczesny premier Włodzimierz Cimoszewicz dał z rezerwy centralnej 300 tys. nowych złotych. Mieszkańcy dołożyli do tego kilkadziesiąt tysięcy złotych z własnej kieszeni. Puszczanie zwrócili się także o pomoc do swych rodaków na Litwie, skąd także udało się uzyskać pewne wsparcie.

Inwestycją zainteresowała się nawet w 1999 roku Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przybyła nawet do Puńska.

- Pomysł budowy domu kultury litewskiej w Puńsku powstał dawno temu – informował Komisję wójt gminy Witold Liszkowski. - Działalność kulturalna na tym obszarze jest dosyć bogata. W 1988 roku rozpoczęto budowę tego obiektu.  Kiedy rozpoczynano budowę tego domu, całość miała zostać sfinansowana z budżetu państwa. Do dzisiaj od władz państwa otrzymaliśmy 500 tys. złotych. W 1997 r. 300 tys. złotych otrzymaliśmy od rządu pana premiera Włodzimierza Cimoszewicza, a w 1998 roku 298 tys. litów od departamentu mniejszości narodowych i wychodźstwa przy rządzie Republiki Litewskiej. W tym roku Litwa przeznaczy kolejne 500 tys. litów, ale pod warunkiem, że rząd Polski przekaże podobną sumę. Ten dom jest bardzo potrzebny mniejszości litewskiej, ponieważ na terenie gminy działa wiele zespołów artystycznych i folklorystycznych. Gmina jest nieduża, ale kwitnie tu życie kulturalne. Co roku organizujemy około 60 dużych imprez. Musimy zatem szybko zakończyć budowę nowego domu kultury. Do tej pory wydano na ten cel 1,3 mln złotych. Potrzebna jest jeszcze podobna kwota, aby zakończyć tę inwestycję - mówił wówczas wójt gminy Witold Liszkowski.

Budowa ciągnęła się jeszcze przez kilka lat. Kosztowała 4,5 mln litów (lit był wówczas nieco droższy od złotówki), z czego 2 mln wpłaciła Litwa.

Wreszcie 22 maja 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Kultury. W uroczystości tej udział brali ówcześni premierzy Rzeczypospolitej Polskiej - Marek Belka oraz Republiki Litewskiej - Algirdas Brazauskas.

A. Brazauskas przekazał wówczas także ksiązki do biblioteki Litewskiego Domu Kultury Litewskiej oraz listy z podziękowaniami obecnemu i wcześniejszym wójtom gminy: Witoldowi Liszkowskiemu, Kazimierzowi Baranowskiemu oraz Romualdowi Witkowskiemu - pomysłodawcy, inicjatorowi, organizatorowi inwestycji.

DKL to obecnie nowoczesny budynek z salą widowiskową na blisko 300 osób. W 2021 roku zyskał instalację fotowoltaiczną. Teraz ma przejść gruntowną termomodernizację.

 

WYG

Na fot: DKL ( fot arch.własne)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Sponsor walut
Kursy walut
04.08.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2431 4.3289
USD 0.00% 3.8780 3.9564
GBP 0.00% 4.9645 5.0647
CHF 0.00% 4.5191 4.6103
Dodaj nowe og�oszenie