Ochotnicza Straż Pożarna w Puńsku od 90 lat bezinteresownie niesie pomoc, ratuje mienie i życie. W sobotę 15 czerwca 2024 r. świętowała jubileusz jednostki. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.
- Serdecznie dziękujemy Samorzadowi Województwa Podlaskiego na czele z Marszałkiem Łukaszem Prokorymem oraz całemu Zarządowi za udzielenie wsparcia finansowego. Chcielibyśmy podziękować nie tylko za pomoc finansową przy organizacji obchodów z okazji 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej, ale także za dotychczasową uzyskaną pomoc finansową przy realizacji inwestycji Gminy Puńsk i OSP w Puńsku. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy podlaskich samorządów czy stowarzyszeń, w tym jednostek ochrony przeciwpożarowej. Mamy nadzieję kontynuować tę współpracę w przyszłości – napisał po imprezie Urząd Gminy w Puńsku.
Były liczne podziękowania, medale, był przemarsz z kościoła na plac Szkoły Podstawowej, ceremoniał pożarniczy, koncert na placu szkolnym.
Ponadto, tuż obok, w nowym budynku kulturalno-edukacyjnym, wystawa poświęcona historii i działalności OSP w Puńsku, a także wystawa prac plastycznych dzieci pt. „Ugaś pożar”.
OSP w Puńsku powstała w 1934 roku po wielkim pożarze, który pochłonął w m aż kilkadziesiąt budynków w osadzie. Po nim pozostało jedno wielkie pogorzelisko.
Przez lata strażacy gasili głównie pożary, szczególnie, że gdzieś do lat 70. ub. wieku w gminie dominowała zabudowa drewniana. Obecnie to głównie akcje ratownicze po wypadkach drogowych, usuwanie skutków wichur, zabezpieczanie imprez masowych, itp.
Strażacy z OSP w Puńsku wykonują także wiele innych zadań.
Skutecznie pozyskują fundusze na społecznie użytecznie użyteczne cele. Przed paroma laty roku Ochotnicza Straż Pożarna w Puńsku otrzymała grant na realizację zadania pn.„Utworzenie ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej i turystycznej przy jeziorze w Puńsku”.
W ramach zadania została zakupiona i ułożona kostka brukowa na ścieżce (ciągu pieszym) przy jeziorze w Puńsku, zakupiono i zamontowano: stojaki na drążek do podciągania, bujaki, huśtawki dla dzieci.
Całkowity koszt realizacji zadania wyniosła 42.349,39 zł, w tym kwota udzielonego grantu to 38.114,00.
W 2023 roku na wydzierżawionym od Urzędu Gminu terenie za stacją paliwową (działki na tzw. bagienku od strony ulicy 1 Maja, a obecnie park)) utworzyli plac zabaw, w skład którego wchodzą: zjazd linowy 25 metrów, stożek obrotowy, piaskownica z dachem, huśtawka potrójna i pojedyncza, bujak sprężynowy, duży zestaw zabawowy ( zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa, pomost wiszący i linowy, rura strażacka, drabinka „łuk” i tzw. ”koci garb”).
Strażacy ochotnicy z Puńska otrzymali na ten cel od samorządu wojewódzkiego, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania, 99 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, a tytuł projektu to: „ Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i kulturalnej w miejscowości Puńsk.
Całkowity koszt inwestycji to 100 tysięcy złotych
W 2021roku 100 drzew posadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Puńsku i Smolanach. Wszystko w ramach obchodów stulecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Drzewa zasadzono przy miejscowym skansenie w Puńsku.
WYG
Fot.: UG Puńsk