01.09.2020

Puńsk. Przeciąga się remont Muzeum Stara Plebania [zdjęcia]

Koronowirus spowodował, że nie udało się w terminie wykonać generalnego remontu Muzeum - Stara Plebania w Puńsku. Jak widać na zdjęciach, pozostało jeszcze sporo do zrobienia. Prace miały zakończyć się do
30 czerwca.

Anastazja Sidor ze Stowarzyszenia Litewskiej Kultury Etnicznej ubolewa, że nie udało się otworzyć Muzeum w tym sezonie turystycznym.

Jak mówi, w tym roku do Puńska przyjechało sporo turystów, niestety, nie mogli oni obejrzeć zbiorów Muzeum.

Budynek nie był remontowany od lat. Po wybudowaniu w latach 60. ubiegłego wieku nowej plebanii, przez jakiś czas korzystała z niej młodzież. Potem znalazło tu miejsce Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej. Utworzyło Izbę Regionalną, działającą od 1995 roku.

Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebani. W muzeum „Stara Plebania” można oglądać wystawy stałe dawnych strojów ludowych i rękodzieła ludowego (tkanin, rzeźb drewnianych, ceramiki, wycinanek, obrazów, plecionek). W Izbie można także zakupić współczesne rękodzieło (wystawa – sprzedaż wyrobów twórców ludowych). W sezonie letnim podczas imprez kulturalnych w plebanii odbywały się pokazy i warsztaty tradycyjnego tkactwa. Zasoby stale się powiększają. Jest tu także część poświecona historii parafii Puńsk. Niestety, w tym roku, z powodu koronowirusa, większość imprez została odwołana, a Muzeum wciąż w remoncie.

W ramach projektu zakupiono wyposażenie m.in. system naświetleniowy, manekiny, regały i gabloty wystawiennicze i ekspozycyjne. Na kolejne okresy realizacji projektu planuje się m. in. wydruk ulotek o muzeum i magnesów, utworzenie videoklipu 3D przedstawiającego wspólną historię litewsko-polską. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska (INTERREG VA) 2014-2020.Projekt nosi tytuł "Historia litewsko-polska z perspektywy trzech miast”. Partnerami po stronie litewskiej są samorządy Pagegiai i Kedainiai.

Gmina Puńsk realizując projekt przeprowadziła ponadto m. in. dwa wspólne szkolenia. Pierwsze szkolenie dotyczyło „Technologii innowacyjnych w muzeach, jako źródło przewagi konkurencyjnej”. Uczestniczyło w nim 14 osób: cztery z Pagegiai, sześć z Puńska, cztery z Kedainiai. Drugie szkolenie dotyczyło „Zachowania rękodzieła lokalnego” i trwało cztery dni. Uczestniczyło w nim również 14 osób. Szkolenie to miało na celu zachowanie dziedzictwa lokalnego rękodzieła przed zapomnieniem oraz przekazanie tradycji związanych z rękodziełem dla dalszych pokoleń. Ponadto szkolenie miało pomóc w promocji i rozpowszechnieniu rękodzieła lokalnego, a także wymianie doświadczeń między uczestnikami szkolenia. Podczas szkolenia uczestnicy, instruowani przez szkoleniowca, uczyli się wykonywania lokalnych produktów rękodzielniczych związanych z kulturą litewską mniejszości narodowej w Puńsku, były to m. in. tkanie krajek litewskich, tkanie na krosnach, wyplatanie ze słomy (tzw. pająki).

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Barkom Każany Lwów


Ślepsk Malow Suwałki

14.11.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie