Równonoc występuje wtedy, gdy słońce znajduje się na równiku, a dzień trwa tak samo jak noc. Oznacza to, że trwają około 12 godzin. Dzieje się to dwa razy w roku, około 20 marca i 22 września. Zbiega się to z początkiem wiosny i jesieni w niektórych regionach.
Równonoc jesienna ma miejsce, gdy słońce przesuwa się po równiku niebieskim na południu. To początek jesieni. Skończy się ciepła połowa roku, a zacznie zimna.
Z tej okazji, w sobotę, 23 września br. nad jeziorem Punia w Puńsku odbędzie się impreza rekreacyjno - artystyczna.
Program
12:00-14:00 - warsztaty litewskich pieśni ludowych "Sutartinės".
- Jeśli chcesz poczuć klimat tradycyjnych litewskich pieśni, zapisz się wysyłając wiadomość na numer: 793 008 845. Warsztat płatny - 20zł. Poziom open - każdy da radę – zachęcają organizatorki wydarzenia Pablona Pawełły i Karolina Szymańczak.
17:00 - koncerty zespołów "Sen Motyla" i "Šalcinukas" nad jeziorem Punia w Puńsku. Wstęp wolny.
Po koncertach - ognisko i muzyczna improwizacja.Wskazany, by każdy, kto ma instrument muzyczny, przyniósł go ze sobą.
Sutartinės
Sutartinės to tradycyjne litewskie pieśni wielogłosowe. Słowo "sutartinė" pochodzi od litewskiego terminu "sutarti", co oznacza "być zgodnym", "zgadzać się". Charakterystyczną cechą tych pieśni jest wielogłosowość oparta na harmonii i kontrapunkcie.
Pieśni te były tradycyjnie wykonywane przez kobiety podczas różnych uroczystości i obrzędów, choć występują też wersje męskie. Sutartinės mają specyficzne, często powtarzające się rytmy i melodie, które tworzą niezwykle bogate i skomplikowane konstrukcje muzyczne.
Teksty tych pieśni opowiadają o codziennym życiu, pracach sezonowych, relacjach międzyludzkich, miłości oraz świętach i obrzędach. Wiele z nich ma też charakter magiczny i obrzędowy, mający na celu przyciągnięcie pomyślności lub oddalenie nieszczęść.
Rytmy i melodie Sutartinės są tak specyficzne, że nie znajdują odpowiedników w innych tradycjach muzycznych Europy.
W ostatnich latach Sutartinės przeżywają renesans dzięki działaniom zespołów folklorystycznych oraz inicjatywom edukacyjnym, które mają na celu zachowanie i popularyzację tej unikalnej tradycji muzycznej Litwy.
Šalcinukas - zespół folklorystyczny reprezentujący Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej w Puńsku.
Sen Motyla - ich muzyka wyrasta z różnorodnych korzeni. Przede wszystkim z improwizacji, ale też inspiracji kulturami afrobrazylijską, słowiańską i cygańską. Podstawą są trzy przeplatające się kobiece głosy w akompaniamencie gitary, kontrabasu, pandeiro, bębnów i berimbau.
Śpiewają o naturze i połączeniu z nią. Poszukują muzyki, która poruszy najgłębsze zakamarki zmysłów, wykorzystując energię rytmu i siłę lub delikatność melodii.
WYG
Fot: Ilustracja do tekstu