W Puńsku trwa rozbiórka bardzo starego budynku drewnianego, stojącego na placu przy kościele, zwanego przez miejscowych „ szpitalikiem”.
Puńszczanie powiadają, że jest on starszy od kościoła. Obecny murowany (w stylu neogotyckim, z cegły i kamienia) kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w latach 1877-1881 dzięki staraniom ks. Kazimieras Jonkaitis. 30 września 1887 r. kościół ten był wyświęcony przez biskupa sejneńskiego P. Wierzbowskiego.
Zatem „szpitalik” może mieć nawet 150 lat. Mieszkańcy zwali go szpitalikiem, bo kiedyś funkcjonował tu przykościelny punkt opieki zdrowotnej. Potem mieszkał tu organista, a następnie przez wiele lat schronie znajdywali w nim starsi mieszkańcy parafii.
Budynek od lat popadał w ruinę. Nie nadawał się do eksploatacji, groziło mu zawalenie się.
Dom stał pusty i niszczał, aż znalazł się człowiek, który za własne pieniądze chciał go odremontować i przeznaczyć na mieszkania dla potrzebujących starszych ludzi. Okazało się, że drewniany budynek jest tak zniszczony, zmurszały, że nie nadaje się do remontu. Postanowiono go zburzyć i odbudować. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, więc konserwator nie stawia przeszkód.
Mają tu powstać cztery mieszkania na parterze i cztery na poddaszu. Z zewnątrz będzie przypominał dawną drewnianą konstrukcję, a wewnątrz wykorzystane będą nowoczesne materiały budowlane.
Koszt inwestycji szacuje się, na 1,2 mln złotych, które pokryje prywatny inwestor.
Mieszkania, tak jak dawniej, będą przeznaczone dla uboższych, starszych osób.
WYG