Powiat Sejneński otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego 82-procentowe dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej.
Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 w ramach realizacji projektu „Montaż odnawialnych źródeł energii na obiektach użyteczności publicznej w Powiecie Sejneńskim”.
Instalacje fotowoltaiczne zainstalowane zostaną na budynkach jednostek podległych powiatowi, tj.:
- Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach – instalacja o mocy 39,96kW,
- Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach – instalacja o mocy 15,91 kW,
- Starostwo Powiatowe w Sejnach – instalacja o mocy 19,61 kW,
- Liceum Ogólnokształcące z LJN im. 11 Marca w Puńsku – instalacja o mocy 25,90 kW.
Do ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Sejnach przetargu na instalację OZE na budynkach LO w Sejnach i Puńsku, Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Sejnach stanęło dziewięć firm.
Najniższe cenowo oferty złożyły firmy: Ekoserwis z Białej Podlaskiej (461.250 zł), Sun Energy Salutions z Warszawy (468.652,14 zł) i KOMTECH z Nowego Sącza (470.000, 38 zł). Niewiele wyższe oferty, opiewające od 485 do 488 tys. zł złożyły firmy SUNGRAT z Białegostoku i Przedsiębiorstwo Jat z Gdańska. Pozostałe oferty były o wiele wyższe i dochodziły nawet do 793 tys. złotych.
Powiat zaplanował na ten cel 625.637,19zł.
Zadanie powinno zostać wykonane do 15 września br.
Jeżeli dojdzie do podpisania umowy z którymś z oferentów (a jest, z kogo wybierać), to w budynku Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku wybudowana instalacja będzie składać się łączenie ze 70 szt. paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych o mocy znamionowej 370 Wp każdy, a także z 1 szt. inwertera fotowoltaicznego o mocy znamionowej 25,0 kW oraz 70 optymalizatorów mocy. Instalacja zostanie podłączona do rozdzielni nn zlokalizowanej w pomieszczeniu technicznym. Uzyskana, łączna moc instalacji fotowoltaicznej wyniesie 25,90 kWp.
Wyprodukowana energia elektryczna zostanie w pierwszej kolejności zużyta na potrzeby własne obiektu. Nadwyżki produkcji, jakie mogą okresowo wystąpić, będą oddawane do publicznej sieci elektroenergetycznej. W celu rozliczenia odbioru energii elektrycznej, zostanie zainstalowany przez sprzedawcę zobowiązanego, odpowiedni układ pomiarowo-rozliczeniowy
Produkcja roczna energii elektrycznej z mikro-instalacji fotowoltaicznej ma wynieść 24 605 kWh, a więc więcej niż dotychczasowe zużycie
Procentowa redukcji emisji CO2 wyniesie aż 127,32%.
Przypomnijmy, że przed siedmioma laty ( w maju 2013 roku) wykonano termomodernizację internatu LO w Puńsku. Zainstalowano wówczas m.in. kolektory słoneczne, przyłącze kanalizacji sanitarnej, oraz wykonano szereg innych prac remontowych. Całkowita wartość umowy wyniosła 597.597,17 zł. brutto.
Remont internatu sfinansowany był ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska 2007-2013 w ramach realizacji projektu LT-PL/132. Dofinansowanie sięgnęło wówczas 85 proc. kosztów.
WYG
Źródła: Starostwo Powiatowe w Sejnach; UG Puńsk
Na fot: budynki LO i internatu