25.08.2020

Puńsk. Skansen przyciąga turystów [zdjęcia]

W Puńsku, choć już to koniec wakacji, widać sporo turystów. Szczególnie dużo przy i w skansenie.

Na parkingu auta z rejestracją z różnych stron Polski, nawet tych oddalonych. Pracownicy gminy oprowadzający grupy turystów, mówią, że nawet nie spodziewali się tak dużo gości. Pewnie to efekt koronowirusa, który spowodował, że więcej osób wypoczywa w tym roku w kraju, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużych skupisk ludzi.

Co prawda od niedawna można skansen zwiedzać wirtualnie, ale co innego obejrzeć na własne oczy.

W skład zrekonstruowanej zagrody litewskiej z przełomu XIX i XX wieku wchodzą cztery drewniane budynki: chałupa, spichlerz, budynek inwentarski (obora), stodoła, żuraw.

W stodole, która służy m.in. do wystawiania sztuk teatralnych można obejrzeć film nie tylko o skansenie, ale i historii tych ziem.

Naprzeciw stodoły stoi chata wiejska, zaś w poprzek do obora i świronek. Między świronkiem i chatą znajduje się studnia z żurawiem, obok niej drugi. Jest to typowa zagroda wielobudynkowa, najbardziej charakterystyczna na terenie Sejneńszczyzny, średniozamożnego rolnika. Zagroda posiada również drewniane ogrodzenie ze sztachet i żelazny kierat za stodołą. Przy chacie urządzono tradycyjny wiejski ogródek.

Wszystkie budynki są drewniane, zrębowe, postawione na kamieniach lekko powiązanych wapnem i cementem. Do pokrycia dachów użyto słomy.

W stodole przechowywano płody rolne, maszyny rolnicze i inne narzędzia pracy. Tu też, początkowo przy pomocy cepów, młócono zboże i inne płody rolne. Później młocarnię napędzano kieratem.

Obecnie w spichlerzu, chałupie i oborze oglądać można różnorodne wystawy stałe i czasowe związane z kulturą ludową. Można m.in. obejrzeć sprzęty używane na terenie pogranicza polsko-litewskiego do tkania, m.in. krosno, snowadło, kołowrotek, narzędzia do uprawiania ziemi oraz przechowywania ziaren.

W 2019 roku przeprowadzono generalny remont skansenu. Samorząd pozyskał na ten cel fundusze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt Wirtualnego Spaceru też został realizowany z tego samego Programu.

Tuż obok Wioska Dwóch Mistrzów, jedna z kilku na Suwalszczyźnie Wiosek Bajek, powstała przed laty w ramach programu Interreg Polska – Białoruś – Ukraina. Jeżeli dzieci nie interesuje sprzęt rolniczy , to tu znajdą coś dla siebie, różne zabawy. Być może dlatego i w skansenie, i w Wiosce Bajek, widać sporo rodzin z dziećmi.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie