6 lipca obchodzony jest na Litwie jako Dzień Koronacji Mendoga - pierwszego i jedynego króla Litwy i Dzień Państwa Litewskiego.
W 1251 r. Mendog przyjął z rąk biskupa chełmińskiego Heidenryka chrzest, co było warunkiem wydania przez papieża Innocentego IV w dniu 17 lipca 1251 roku zgody na koronację.
Koronacja Mendoga do dziś jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród historyków, ponieważ nie zachowały się żadne źródła pisane, potwierdzające fakt uroczystej koronacji. W archiwach udało się odnaleźć zaledwie bulllę papieską, zezwalającą na koronację. Historycy również nie są pewni co do daty i miejsca koronacji, co nie przeszkodziło w ustanowieniu nowego święta II Republiki Litewskiej.
Koronacja Króla Mendoga i Dzień Państwa Litewskiego jest jednym z największych narodowych świąt na Litwie. Mendog był pierwszym historycznym władcą i jedynym królem Litwy, który zjednoczył wszystkie ziemie litewskie. Jest to na Litwie dzień wolny od pracy.
W Wilnie odbyły oficjalne uroczystości państwowe. Okolicznościowe imprezy, koncerty, festyny miały na terenie całego kraju. Tradycyjnie momentem kulminacyjnym obchodów jest wspólne śpiewanie hymnu narodowego o godz. 20.00.
Uroczystości w Suwałkach, Puńsku i Sejnach
W środę, 6 lipca br. hymn odśpiewano i uroczystości zorganizowano także w Suwałkach w Klubie Jedności, w Puńsku odbył się koncert z Domu Kultury Litewskiej, a następnie przy jeziorze Punia licznie zebrani mieszkańcy gminy odśpiewali hymn, w Sejnach Litwini zebrali się przy pomniku biskupa Ananasa Baranauskasa. Natomiast w Domu Litewskim w Sejnach odbył się z tej okazji uroczysty koncert.
Za zasługi dla Litwy prezydent Republiki Litewskiej odznaczył pięciu Polaków
Z okazji obchodzonego 6 lipca Dnia Państwa (Dzień Koronacji Króla Litwy Mendoga) i Dnia Hymnu Narodowego prezydent Gitanas Nausėda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi dla Litwy i rozsławianie jej imienia w świecie. Wśród odznaczonych są Polacy z Litwy i Macierzy.
Podczas uroczystej ceremonii w Sali Białej Pałacu Prezydenckiego prezydent odznaczył przedstawicieli nauki, oświaty i kultury, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji pozarządowych, promotorów inicjatyw społecznych i obywatelskich, sportowców, funkcjonariuszy. Wśród uhonorowanych są zarówno obywatele Litwy, jak i obcokrajowcy.
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi dla Litwy został odznaczony Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, propagator dziedzictwa historycznego i kulturowego Litwy w Polsce, wieloletni sponsor działalności kulturalnej i edukacyjnej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Szymon Tadeusz Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, propagator dziedzictwa historycznego i kulturowego Litwy w Polsce.
Krzyżem Rycerskim Orderu Zasługi dla Litwy zostali odznaczeni: dr Joanna Tabor-Książyk – kierownik zakładu Bałtystyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, badacz i tłumacz współczesnej literatury litewskiej, aktywna propagatorka relacji polsko-litewskich, języka i literatury litewskiej oraz Leszek Olgierd Zasztowt – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Naukowej Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, aktywny propagator rozwijania stosunków polsko-litewskich poprzez prowadzenie badań naukowych, poświęconych historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Za wieloletni wkład w pielęgnowaniu polskiej kultury na Litwie Medalem Orderu Zasługi dla Litwy odznaczona została Krystyna Juckiewicz-Tołłoczko, redaktor rozgłośni „Znad Wilii”, wieloletnia nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie (rejon wileński).
Ogółem uhonorowano 60 osób.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Pogoni prezydent odznaczył pośmiertnie litewskiego reżysera Mantasa Kvedaravičiusa, który zginął na Ukrainie.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi dla Litwy odznaczony został minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
WYG
Fot. Kancelaria Prezydenta RL, Dom Litewski w Sejnach i własne