Urząd Gminy w Puńsku ogłosił przetarg na generalny remont Muzeum - Stara Plebania. Na oferty oczekuje do 14 lutego do godz. 10.00.
Skrócenie terminu składania wniosków - napisano w ogłoszeniu - nastąpiło ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia.
Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Historia litewsko-polska z perspektywy trzech miast” finansowanego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa-Polska 2014-2020. Puńsk realizuje projekt, który ma przyciągnąć większą liczbę turystów oraz zachować dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń, wraz litewskimi samorządami Pagegiai i Kedainiai.
Przewidziana jest m.in. renowacja budynku starej plebanii w Puńsku, w którym obecnie mieści się muzeum pod tą sama nazwą. Zakupione będzie również wyposażenie m.in. system naświetleniowy, manekiny, regały wystawiennicze i ekspozycyjne.
Inwestycja, na którą ogłoszono obecnie przetarg, zakłada wykonanie następujących robót:
- wymiana dachu (gont drewniany) oraz elementów konstrukcyjnych dachu,
- remont stropu
- remont elewacji
- wymiana podłóg i podsufitki z desek
- przygotowanie i malowanie tynków wewnętrznych farbami emulsyjnymi
- roboty zewnętrzne
- wymiana instalacji elektrycznej wraz z osprzętem
- wymiana instalacji wod-kan
- dostawa i montaż schodołazu dla niepełnosprawnych
- uporządkowanie terenu inwestycji.
Prace wykonawca powinien zakończyć do 30 czerwca 2020 roku.
Stara Plebania
To drewniany budynek stojący obok kościoła. Ma ponad sto lat. Po wybudowaniu w latach 60. ub. wieku nowej plebanii, przez jakiś czas korzystała z niej młodzież. Potem znalazło tu miejsce Stowarzyszenie Litewskiej Kultury Etnicznej. Utworzyło Izbę Regionalną, działająca od 1995 roku. Przewodnicy, nauczyciele i twórcy sztuki ludowej od lat zbierają wspaniałe eksponaty i prezentują je właśnie w Starej Plebani.
W muzeum „Stara Plebania” można oglądać wystawy stałe dawnych strojów ludowych i rękodzieła ludowego (tkanin, rzeźb drewnianych, ceramiki, wycinanek, obrazów, plecionek). W Izbie można także zakupić współczesne rękodzieło (wystawa – sprzedaż wyrobów twórców ludowych)
Zasoby stale się powiększają. Jest tu także część poświecona historii parafii Puńsk.
WYG
Na fot: Stara plebania w Puńsku