26.01.2020

Puńsk. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. 11 Marca w Parlamencie Europejskim [zdjęcia]

Uczniowie trzeciej klasy LO im. 11 Marca w Puńsku gościli w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, gdzie wzięli udział w Dniu „Euroscoli”. Towarzyszyły im nauczycielki Alicja Krakauskiene i Birute Vaičiuliene.

Euroscola to program Parlamentu Europejskiego utworzony w 1990 roku, który umożliwia uczniom szkół ponadgimnazjalnych otrzymanie dofinansowania na wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W ramach Euroscoli odbywa się 20 sesji rocznie, w których uczestniczy około 10 000 uczniów za całej Unii Europejskiej. Jedna z pierwszych sesji w br. odbyła się styczniu.

Aby jednak dostąpić tego zaszczytu, wpierw trzeba wziąć udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej skierowanego do uczniów polskich szkół ponadgimnazjalnych (w przedziale wiekowym 16-20 lat). Organizatorem konkursu jest Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główna nagroda to dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbywa się spotkanie zwycięzców Euroscoli z całej Unii Europejskiej.

Grupy ubiegające się o udział w programie Euroscola rozwiązują quiz na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy są kwalifikowane do udziału w programie. W ubiegłym roku sztuka ta udała się uczniom (wówczas II klasy) L0 w Puńsku.

Maksymalna liczba punktów, jaką można było wówczas uzyskać w konkursie, to 80. Puńscy licealiści zdobyli ich aż 75, zajęli 16. miejsce i znaleźli się wśród 17 klas z Polski, (jako jedyni z regionu) zakwalifikowanych na wyjazd do Strasburga. Ich opiekunką jest nauczycielka Alicja Krakowska. W konkursie wzięło udział ponad 300 szkół z całego kraju.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Jak relacjonowali puńscy uczestnicy konkursu, najpierw rozwiązywali quiz dotyczący Unii Europejskiej (czas jest bardzo ograniczony) na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy były kwalifikowane do udziału w programie. Po zebraniu wymaganej liczby punktów, zapewnili sobie miejsce w drugim, ostatnim etapie. Ich zadaniem było stworzenie dzieła, sztuki (filmu, eseju lub fotoreportażu) na wybrany temat związany z UE. Wybrali temat „Zjednoczeni w różnorodności” i nakręcili filmik. W pięciominutowym wideo chcieli podkreślić znaczenie ludzkiej różnorodności, potrzebę pielęgnowania i ochrony „naszych własnych kolorów i odcieni”. Film jest dostępny w języku litewskim, polskim i angielskim na stronie YouTube.

Do Strasburga

Uczestnicy programu we własnym zakresie organizują podróż oraz nocleg. Śniadanie i obiad w dniu Euroscoli są zapewniane na miejscu przez Parlament Europejski. Grupy wyjeżdżające do Strasburga otrzymują dofinansowanie, którego wysokość zależy od odległości między miejscem wyjazdu a Strasburgiem i wypłacana jest w gotówce lub przelewem nie wcześniej niż w dniu przyjazdu do Strasburga po pojawieniu się grupy w Parlamencie Europejskim.

Jak wygląda wizyta w Parlamencie Europejskim w ramach Euroscoli?

Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień w godz. 8 - 17.

Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach „komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas „posiedzenia plenarnego”. W programie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w wieku 16- 18 lat.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa proszona jest o wygłoszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w języku innym niż język ojczysty.

W ramach „posiedzeń komisji” każda klasa podzielona zostaje na pięć grup, w których odbywają się debaty, przy czym każdy uczeń może być członkiem tylko jednej grupy. Uczniowie powinni być przypisani przez nauczyciela do konkretnych grup jeszcze przed wyjazdem na Euroscolę, aby mogli się odpowiednio przygotować do dyskusji.

Uczniowie z Puńska spotkali się w Parlamencie Europejskim z rówieśnikami z Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru, Litwy, Węgier, Malty, Holandii, Holandii, Austrii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zgromadziło się ponad 500 uczestników z 21 krajów europejskich. W Wielkiej Sali PE uczniowie zajęli miejsca europosłów, uczestnicy przedstawili swój kraj i szkołę.

Odbyły się dyskusje na temat integracji europejskiej. Spotkanie prowadzili, na pytania młodzież odpowiadali David Maria Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz członek europarlamentu z Francji - Younous Omarjee.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy robocze i komitety, gdzie dyskutowali o miejscu europejskich wartości na świecie, migracji i integracji, problemach środowiska i energii odnawialnej, wolności, informacji, demokracji, obywatelstwa oraz przyszłości Europy. Dyskusje odbywały się z językach angielskim i francuskim. Dzień Euroscoli w Strasburgu zakończył się hymnem europejskim.

Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną litewska szkoła średnią w Polsce. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników, według programów nauczania, zatwierdzonych przez Ministra Edukacji. Dodatkowo wykładana jest historia i geografia Litwy.

 

WYG

Źródła: Biuro Europarlamentu w Polsce; punskas.lt; Alicija Krakauskienė

Fot: Karolina Krakauskaitė, Sebastijonas Pykys, Alicija Krakauskienė

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Trefl Gdańsk

01.10.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie