01.11.2019

Puńsk. Uporządkowane cmentarze katolicki, ewangelicki i żydowski, zrujnowana synagoga [zdjęcia]

W Puńsku znajduje się kilka cmentarzy: parafialny, stary katolicki, cmentarz żydowski oraz ewangelicko-luterański.

Stary katolicki cmentarz, który byÅ‚ przez caÅ‚e powojenne lata zaniedbany, zdewastowany. SamorzÄ…d gminny uporzÄ…dkowaÅ‚ go w 2002 roku. ZostaÅ‚o tu kilka nagrobków, kaplica. Jest zadbany. Co roku majÄ… tu miejsce jakieÅ› niewielkie prace porzÄ…dkowe. Na biaÅ‚ym sÅ‚upku stojÄ…cym u wejÅ›cia na cmentarz jest napis w trzech jÄ™zykach( angielskim, litewskim i hebrajskim) „Niech ludzkość Å›wiata żyje w pokoju”.

Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w PuÅ„sku znajduje siÄ™ na wzgórzu, okoÅ‚o 500 metrów na zachód od centrum wsi, przy ulicy Sudawskiej. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1712 roku, choć cmentarz może być starszy. WiÄ™kszość nagrobków miaÅ‚a prostÄ… formÄ™, bez zdobieÅ„, co Å›wiadczy o maÅ‚ej zamożnoÅ›ci puÅ„skich Å»ydów. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy zmuszali okolicznÄ… ludność do wywożenia kamieni z cmentarza i topienia ich w bagnie. WojnÄ™ przetrwaÅ‚o jedynie okoÅ‚o dwudziestu macew.

Obecnie na terenie nekropolii o powierzchni 0,66 ha można odnaleźć już tylko pojedyncze nagrobki. Teren przez lata byÅ‚ zaniedbany i poroÅ›niÄ™ty gÄ™stÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ…, znacznie utrudniajÄ…cÄ… dostÄ™p do wielu sektorów cmentarza.

Przed tegorocznym ÅšwiÄ™tem ZmarÅ‚ych cmentarz żydowski zostaÅ‚ nieco uporzÄ…dkowany przez gminÄ™. Teren wciąż jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… samorzÄ…du, stÄ…d też możliwe byÅ‚o prowadzenie tu przez gminÄ™ prac porzÄ…dkowych. W październiku br. wykoszono trawÄ™, odkrzaczono teren, podniesiono i ustawiono kilka ocalaÅ‚ych macew. Macewa (maceba) to żydowski nagrobek, kamienna, niekiedy żeliwna (od XIX w.) lub drewniana prostokÄ…tna pÅ‚yta, ustawiona pionowo, przeważnie zamkniÄ™ta od góry póÅ‚koliÅ›cie lub trójkÄ…tnie. W górnej części macewy umieszczano pÅ‚askorzeźbione przedstawienie, symbolicznie odnoszÄ…ce siÄ™ do osoby zmarÅ‚ego.

W pracach brali udział także zwykli mieszkańcy gminy.

UrzÄ…d Gminy planuje, wzorujÄ…c siÄ™ na Å‚Ä…kach kwiatowych, jakie urzÄ…dzajÄ… niektóre samorzÄ…dy miejskie, posiać tu wiosnÄ… kwiaty polne. BÄ™dzie estetyczniej, mniej rozpowszechniÄ… siÄ™ chwasty.

Cmentarz ewangelicki

W PuÅ„sku jest jeszcze i maÅ‚y, opuszczony cmentarz ewangelicki - pozostaÅ‚ość po licznych puÅ„skich ewangelikach, mieszkajÄ…cych do czasu zakoÅ„czenia II wojny Å›wiatowej. Miejscowi nazywajÄ… go „niemiecki”. Niestety, jest on w o wiele gorszym stanie od pozostaÅ‚ych cmentarzy. OcalaÅ‚y na nim tylko trzy nagrobki. Widać, że przynajmniej jeden grób ktoÅ› odwiedza. Przynajmniej raz roku, bo sÄ… stare znicze. Teren zakrzaczony, poroÅ›niÄ™ty trawÄ… i drzewami, ale prowizorycznie ogrodzony. Ewangelicy wyjechali w czasie wojny lub tuż po wojnie z PuÅ„ska i nie ma komu opiekować siÄ™ cmentarzem.

Gmina planuje zaproponowanie mieszkańcom uporządkowanie go w czynie społecznym, aby nie raził oka.

Stare, zapomniane cmentarze

Na terenie gmin PuÅ„sk i Sejny jest jeszcze kilka starych miejsc pochówku, m.in. w Å»egarach, PeÅ‚elach, Dziedziulach, Burbiszkach, Ogrodnikach, Tauroszyszkach, PrzystawaÅ„cach. Ogórkach. Takie maÅ‚e cmentarze zakÅ‚adano w minionych wiekach prawie w każdej wiÄ™kszej wsi.

Do XII wieku, grzebano wszystkich wiernych w koÅ›cioÅ‚ach, ale z uwagi na wzrost liczby zmarÅ‚ych, w niedÅ‚ugim czasie powrócono do wczeÅ›niejszych praktyk i w koÅ›cioÅ‚ach chowano tylko znamienite i zasÅ‚użone osoby. Na zewnÄ…trz natomiast stopniowo rozszerzano cmentarze dla ogóÅ‚u, które z upÅ‚ywem czasu wypeÅ‚niaÅ‚y caÅ‚y dziedziniec koÅ›cioÅ‚a

W pierwszej poÅ‚owie XIX wieku weszÅ‚y ukazy carskie, które nakazywaÅ‚y - ze wzglÄ™dów gÅ‚ównie sanitarnych - przeniesienie istniejÄ…cych cmentarzy, zlokalizowanych wokóÅ‚ koÅ›cioÅ‚ów (a wiÄ™c w Å›rodku wsi), na ogrodzony teren poza wsiÄ…. Pierwszy ukaz carski wydaÅ‚ Aleksander I 13 marca 1817 roku, drugi - car MikoÅ‚aj I w 1846 roku. Prawodawca wymagaÅ‚, aby zakÅ‚adać cmentarze z dala od ludzkich osiedli, na terenach suchych, które nie byÅ‚y narażone na powodzie.

Jednak na niektórych maÅ‚ych cmentarzach wiejskich jeszcze przed I wojnÄ… Å›wiatowÄ… chowano tam ludzi. Czynili to nade wszystko biedniejsi, których nie byÅ‚o stać na pochówek na parafialnej nekropolii.

Przez wiele kolejnych powojennych lat porastały je krzewy, drzewa nawet. Miejscowi zaczynają jednak obecnie dbać o nie.

We wsi Ogórki pan Pajaujis postawiÅ‚ przed ok.20 laty drewniany krzyż, by przyszÅ‚e pokolenia nie deptaÅ‚y prochów przodków. W 1944 roku miejscowi pochowali tam też żoÅ‚nierza niemieckiego, który - gdy wojsko wycofywaÅ‚o siÄ™ – utonÄ…Å‚. Jego córka na grób swego ojca natrafiÅ‚a dopiero przed kilkunastoma laty.

Podobny, choć dużo mniejszy cmentarzyk znajduje się w Burbiszkach. Tu na ogrodzonym terenie, znajduje się już tylko jeden, w dodatku z nieczytelną inskrypcją, kamień nagrobny. Ważne, że o cmentarz zadbali miejscowi ludzie. Podobnie, jak w Przystawańcach.

Zrujnowana synagoga

Nadal natomiast straszy swym wyglÄ…dem stojÄ…ca w centrum PuÅ„ska synagoga żydowska, która częściowo spaliÅ‚a siÄ™ przed kilkoma laty. Jest to ostatnia w Polsce drewniana synagoga.

Przed wojnÄ… miasteczku zamieszkiwaÅ‚a duża ilość osób narodowoÅ›ci żydowskiej. Mieli swoje sklepy, zakÅ‚ady rzemieÅ›lnicze, usÅ‚ugowe, no i oczywiÅ›cie swojÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. W miasteczku Å»ydzi mieszkali co najmniej 300 lat.

Synagoga w Puńsku została wybudowana na przełomie XIX-XX w. Podczas II wojny światowej, w 1941 roku, Niemcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w opuszczonym budynku mieściło się mieszkanie, kino oraz sklep.

Po 1989 roku Gmina Å»ydowska odzyskaÅ‚a synagogÄ™, ale nie prowadziÅ‚a tam żadnych prac konserwacyjnych. 07 stycznia 2015 r. w synagodze wybuchÅ‚ pożar, który zniszczyÅ‚ poddasze budynku. Od tamtego czasu budynku, stojÄ…cego w centrum miasteczka, nie naprawiono.

Wójt gminy Witold Liszkowski wielokrotnie interweniowaÅ‚ w tej sprawie u organizacji żydowskich w Polsce, ale bez skutku. Przed kilkoma miesiÄ…cami wysÅ‚aÅ‚ w tej sprawie pismo do wÅ‚adz organizacji żydowskich w Izraelu, ale też nie otrzymaÅ‚ odpowiedzi. UG ponowi proÅ›bÄ™, ale, czy to odniesie skutek, nie wiadomo.

Szacuje się, że koszt generalnego remontu może wynieść nawet 4 mln złotych. Samorząd Puńska, gdyby nawet miał takie pieniądze ( a nie ma), nie może podjąć się remontu, bo synagoga to nie jego własność.

Tymczasem wokóÅ‚ synagogi zaczynajÄ… już rosnÄ… krzaki, drzewa. Może bÄ™dzie mniej widoczna, ale nie można wykluczyć, że kiedyÅ› siÄ™ zwali.

 

WYG

Na fot: stary i nowy cmentarz katolicki, cmentarz ewangelick, cmentarz żydowski, synagoga

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie