W poniedziałek, 9 grudnia podczas uroczystego wieczoru w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, Irena Degutienė, przewodnicząca Komisji litewskiego parlamentu ds. ds. Tradycji Lituanistycznej i Dziedzictwa wręczyła nagrodę językową za 2019 r.
W tym roku Komisja postanowiła przyznać Nagrodę Językową Liceum Ogólnokształcącemu im. 11 Marca w Puńsku. Działająca w naszym regionie litewska szkoła średnia ( jedyna taka w Polsce) została wyróżniona za „rozwój kultury litewskiej oraz społeczne postępy w realizowaniu ważnych projektów lituanistycznych, troskę o dziedzictwo lituanistyczne, jego popularyzację i aktywną działalność za granicą”.
Przewodnicząca Komisji Irena Degutienė podkreśliła, że cieszy ją szczególnie to, że w 2019 roku Nagroda Językowa została przyznana „litewskiemu ognisku w sąsiednim państwie”.
Liceum w Puńsku konsekwentnie realizuje swoją misję wspierania języka litewskiego, dbania o tożsamość narodową społeczności i utrzymywania stosunków z Litwą i Litwinami mieszkającymi za granicą.
Podczas wieczoru wystąpił chór „Pašešupiai”, działający przy LO w Puńsku, ( kierownik - Dainius Pavilonis, koncertmistrz Raimundas Martinkėnas) i zespół taneczny ‘Šalčia” (kierownik Asta Pečiulienė).
Wieczór Językowy, który stał się już tradycją, bo odbył się po raz szesnasty, organizowany jest przez Komisję Sejmu ds. Tradycji Lituanistycznej i Dziedzictwa, Ministerstwo Kultury, Klub Pisarzy i Pałac Władców.
Patronką wyróżnienia jest natomiast litewska obrończyni wolności słowa i działaczka społeczno-polityczna Felicija Bortkevičienė (1873 -1945). Nagroda przyznawana jest obywatelom, organizacjom i instytucjom na Litwie i poza jej granicami za znaczącą charytatywną działalność lituanistyczną na rzecz litewskich i zagranicznych obywateli, organizacji lub instytucji.
LO w Puńsku
Liceum Ogólnokształcące z Litewskim Językiem Nauczania im. 11 Marca w Puńsku jest jedyną ponadgimnazjalną szkołą z litewskim językiem nauczania w Polsce. Działa od 1956 roku. Wszystkie przedmioty, oprócz historii, geografii i języków, są wykładane po litewsku. Uczniowie uczą się z polskich podręczników, według programów nauczania zatwierdzonych przez ministra edukacji. Dodatkowo wykładana jest historia i geografia Litwy. W LO im. 11 Marca w Puńsku w roku szkolnym 2019/2010 uczy się 89 uczniów.
Uczniowie i nauczyciele z liceum aktywnie uczestniczą w działalności Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, piszą artykuły dla wydawanej w Puńsku gazety„Aušra” ( pismo Stowarzyszenia Litwinów w Polsce) i portalu www.punskas.pl, tańczą, śpiewają, grają w zespołach folklorystycznych, wystawiają sztuki teatralne, redagują gazetę szkolną, bardzo aktywnie uprawiają sport, w tym sport narodowy Litwinów - koszykówkę.
Uczniowie uzyskują dobre wyniki zarówno w nauce, jak i innych konkursach, olimpiadach.
Po ukończeniu liceum ok. 70 proc. młodzieży kontynuuje naukę na wyższych uczelniach Polski i Litwy. Ostatnio coraz więcej absolwentów wybiera litewskie uczelnie. Prawie połowa absolwentów z roku szkolnego 2018/2019 wybrała wyższe uczelnie w Wilnie. Inni studiują w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Białymstoku. Wybierają najprzeróżniejsze studia: prawnicze, inżynieryjne, artystyczne. W ostatnich latach sporo absolwentów wybiera też studia medyczne, przeważnie na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Kownie.
WYG
Źródło: Kancelaria Parlamentu RL
Fot: 1. Dyrektor LO Alvidas Nevulis z nagrodą językową za 2019 r. Fot: LRT.lt
2. Chór „Pašešupiai”. Fot. arch. LO w Puńsku
3. LO Puńsk zespół artystyczny. Fot. Ambasada RL w Warszawie